dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40
  1. #21

    Domyślnie

    A może wiesz jak wygląda przekształcenie takiego domu w mieszkalny? Pewnie trzeba jakieś ekspertyzy itd? Może ktoś z was to przechodził?

  2. #22

    Domyślnie

    A czy urząd może zabronić mi budowy domu rekreacyjnego na działce budowlanej? Jeśli tak to dlaczego

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    A czy urząd może zabronić mi budowy domu rekreacyjnego na działce budowlanej? Jeśli tak to dlaczego
    Musisz sprawdzić jakie są waruni zabudowy dla danej działki, pewnie będzie zapisane jakiej wielkości dom można postawić, jaki dach (kąt nachylenia, rodzaj dachu, nawet kolor może być określony)
    Podatek za dom rekreacyjny jest często 10 razy większy niż za normalny budynek, o tym też należy pamiętać.
    Pamiętaj, że jeżeli będziesz chciała postawić dom letniskowy całoroczny i tak trzeba przejść procedurę pozwolenia na budowę, niezależnie od wielkości takiego domu.
    Na zgłoszenie tylko do 35 m, jednokondygnacyjny i nie wiem czy w przepisach nie jest napisane że maksymalna wysokość to 5 m przy dachu spadzistym i 4 m przy jednospadowy. Taka budowla figuruje jako domek rekreacji indywidualnej i pewnie wg prawa nie można w takim mieszkać stale.
    Zacznij od uzyskania WZ na daną działkę, dopytaj w gminie czy można na takiej postawić dom rekreacyjny czy też dom letniskowy całoroczny.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  4. #24

    Domyślnie

    Właśnie taki dom chcę postawić, parterowy do 35 M2, rekreacyjny. A później mieszkać w nim na stałe, ewentualnie zamienić go na mieszkalny.

  5. #25
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Na jutubie jest gościu co prowadzi budowę takiego domu , nazywa się to dom za 25tys prowadzi go Paweł Waga i on tam wyjaśnia wszystko i też twierdzi że taki dom można w każdym czasie przekształcić na budynek mieszkalny i kosztuje to od 2,5 tys do 4 tys zł a wie chyba co gada bo stale po urzędach lata i swoje projekty prezentuje które robi mu projektant , sam bym chętnie taki sobie postawił jak bym domu nie dawno kupił ale kto wie .

  6. #26

    Domyślnie

    Tak właśnie go oglądam, ale wolę się upewnić, bo wiadomo że każdy może mówić co chce. I ten pan właśnie ociepli w późniejszym czasie i przekroczy zabudowę 35m

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    A badania gruntu, geodeta, jakieś pozwolenie, to się już robi 10 tys.
    Gruntu zwykle badać nie trzeba. Geodeta to będzie tysiąc. Pieczątki w urzędach to parę set złotych... Żadne 10tys się nie zrobi.

  8. #28

    Domyślnie

    Na forach czytam, że właśnie są to kwoty 6tys. wzwyż. Mimo wszystko wolałabym te 6 tysięcy przeznaczyć na coś innego. Ludzie omijają prawo w dużo bardziej karygodny sposób, ja chcę ominąć w taki właśnie sposób.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Pamiętaj że pozorne oszczedności na finale mogą drogo kosztować. Ale jesteś pełnoletnia i wiesz co robisz. Chyba...

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pieczatkowy

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-614
    Posty
    2

    Domyślnie

    Domek musi mieć 35 m2 w podstawie. Chcesz mieć dodatkowe metry to zrób nawisy na piętrze Nie wiem jak z domkami na działce budowlanej, ale przekroczenie powierzchni na działkach ROD skutkuje niemożnością ubiegania się o odszkodowanie w razie likwidacji. Tu możesz mieć podobną sytuację przy wywłaszczeniu, co mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobny jest ,,uprzejmy sąsiad'', który może zainicjować kontrolę. Jeśli wykażą złamanie przepisów - dostaniesz nakaz rozbiórki. Zrób zgodnie z przepisami i eksploatuj zgodnie z przepisami. Sposób na zwiększenie kubatury Ci podpowiedziałem.
    Pieczątki Online - E-pieczatki24.pl

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam serdecznie.Może ktoś z państwa doradzi,lub załatwiał takie formalności.Działka 1500 m kw.Czy można na jednym zgłoszeniu budowy, zgłosić budowę dwóch budynków gospodarczych o pow po 35 m kw ?,Dziękuję.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa ....
    " wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki "

    z jw wynika, że przy działce o powierzchni 1500m2 można realizować i 3 takie obiekty - ! - o ile Plan Miejscowy dopuszcza taką zabudowę.
    jeżeli tak - jak najbardziej mogą być na jednym zgłoszeniu. Nie słyszałem, aby były w tym zakresie jakieś ograniczenia w stylu 1 budynek / 1 zgłoszenie.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #33

    Domyślnie

    Na działce budowlanej można zameldować się bez większego problemu. Wystarczy wystąpić do urzędu gminy/miasta o nadanie numeru ewidencyjnego i na tej podstawie dostanie się meldunek pod adresem. Robiłem tak już dwa razy.
    Nie jestem "złotą rączką", ale sam buduję dom dla Ukochanej!

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    Myślałam nad tym, ale dom ma być docelowo na zawsze, a murowany wydaje być się trwalszy.
    Czesc,

    pytanie wydac sie moze dziwne, ale domki do 35 mozna robic murowane? mam znajomego ktory budowal wlasnie taki dom do 35 i budowal go z drewna, bo twierdzil ze murowany nie mozna tylko na zgloszenie, zgadza sie ? czy gdzies tkwi haczyk? moze chodzi tu o fundamenty?

    Pozdrawiam,

    Marcin

  15. #35
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Najlepiej z betonu komurkowego lub silikatów 18cm a po wybudowaniu zgłszasz docieplenie i będzie dobrze oraz zgodnie z przepisami .

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mr.Marcin Zobacz post
    pytanie wydać się może dziwne, ale domki do 35 można robić murowane?
    faktycznie dziwne pytanie ( ! ).
    budynek taki, czy inny można realizować i z papieru, byleby spełniał podstawowe wymogi ( cytat Art.5 Prawa Budowlanego ) dot. :
    a) nośności i stateczności konstrukcji,
    b) bezpieczeństwa pożarowego,
    c) higieny, zdrowia i środowiska,
    d) bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów,
    e) ochrony przed hałasem,
    f) oszczędności energii i izolacyjności cieplnej,
    g) zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych;
    2) warunki użytkowe ....
    itd
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Tego wszystkiego co tu piszesz nikt nie sprawdza bo w zgłoszeniu takich informacji się nie podaje.
    no popatrz, a z tego ( np. ) zupełnie coś innego wynika :
    https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pism...sadu-522868562
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    zgadza się ! - i z tego ( nie innego ) powodu Sąd orzekł o " uchyleniu zaskarżonej decyzji ".
    Nie zmienia to faktu, że budynki na zgłoszenie muszą spełniać wymagania podstawowe, jak każdy inny budynek, co ( czytając np. to Orzeczenie ), Urząd wypunktował dla tego projektu w p. : 1) - 7)
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    p. 1, 2 - dot. wymaganego zakresu projektu + informacja BIOZ ( Ustawa Prawo Budowlane )
    p. 7 - wynika z zgodności z zapisami Planu Miejscowego ( Ustawa Prawo Budowlane )
    p. 3, 4, 5, 6 – wynika z Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz odnosi się bezpośrednio do Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowani, gdzie w § 1. Rozporządzenia pisze :
    ( cytat )
    „ Rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań art. 5 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. ”

    cytowałem art. 5 Ustawy – wymagania podstawowe, które odnoszą się również do takich obiektów budowlanych, jak budynek rekreacji indywidualnej o pow. 35m2.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Polena Zobacz post
    Czy ktoś może zabronić mi tam mieszkać na stałe?
    Jeżeli to ma być domek rekreacyjny, to mieszkanie na stałe jest użytkowaniem obiektu niezgodnie z przeznaczeniem.
    Teoria teorią, praktyka taka, że nikt Tobie nic nie zrobi.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony