dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Koszty nawadniania trawnika

    Zamierzam zrobić trawnik od nowa, bo mój obecnie składa się z chwastów i mchów. Oczywiście ma być system nawadniania. Zastanawiam się , ile kosztuje nawadnianie trawnika na miesiąc lub sezon? Ile wody potrzeba do nawadniania trawnika? Mój trawnik ma 500-600m2.
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie drożej bo mam najdroższą wodę w Polsce.

  3. #3

    Domyślnie

    Tzn. ile wody idzie na to w miesiącu lub sezonie? Jak duży trawnik?
    Dom parterowy, powierzchnia ogrzewana 140m2, garaż (nieogrzewany) 40m2; ytong + 15cm styropainu, strop monolityczny + 20cm wełny; w całym domu podłogówka, wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła + odwierty.

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja ceny wody nie liczę bo wywierciłem sobie studnię do tego celu ale tak czy siak podlewanie wodą ze studni a deszczówką to całkiem inna sprawa , mimo podlewania prawie dziennie trawa wygląda tragicznie a była taka ładna taka amerykańska deszcz nie padał u mnie od końca maja a z doświadczenia wiem że jeden deszcz zieleni całą trawę a woda ze studni tylko podtrzymuje agonię , trzeba myśleć powoli o likwidacji trawnika i posiać jakieś kaktusy czy coś .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Koszty zależą od ilości opadów - jak nie ma ich wcale - praktycznie cały czerwiec i polowa lipca jest bez deszczu w wiekszosci kraju - to koszt bedzie duży. Na typowy trawnik 300-500m2 potrzeba na podtrzymanie wzglednej zieleni jakies 20-30m3 wody przez miesiac czyli 200-400zl (polowe mniej jesli mamy osobny licznik na ogrod). To jest tylko podtrzymanie jako takiej zieleni podczas suszy, jesli chcesz miec żywy zielony trawnik jak na wiosne to potrzebujesz o wiele wiele wiecej wody. Tak jak ktoś pisze wyżej, nic nie zastąpi deszczu. W upały i słoneczną pogodę woda z niezacienionego trawnika odparowuje momentalnie.
    W okolicy mam dziesiatki trawnikow nawadnianych i wszystkie są suche (mniej lub bardziej) jest jeden wyjatek ale tam woda leje sie godzinami i nie ma gornego limitu wydatkow.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 19-07-2019 o 07:09

  6. #6

    Domyślnie

    Deszczówka ma w składzie naturalny azot. Studzienna chyba nie, jeśli już to niewiele. Trzeba też sprawdzać czy latem przy mocnych upałach nie trzeba wykonać aeracji. Ziemia przy takiej pogodzie lubi się zbić w skorupę, a wtedy można lać i lać, a woda zamiast wsiąkać to stoi, a potem odparowuje. Dodatkowo, mocno zbita ziemia powoduje zbyt duży nacisk na korzenie co osłabia darń. Pora podlewania również ma znaczenie, najlepiej rano. Ja osobiście swój trawnik w największe upały podlewałem wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Unikam podlewania wieczorami ze względu na rozwój pleśni (liście wyglądają wtedy na suche i zbrązowiałe).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zielonytrawnik Zobacz post
    Deszczówka ma w składzie naturalny azot.
    Azotu w powietrzu jest cała masa. I co z tego, jak rośliny nie są w stanie go przyswoić? Do tego potrzebne są bakterie do współpracy - jak np. brodawkowe żyjące w symbiozie z motylkowatymi. Trawa takich współpracowników nie ma, więc trzeba nawozić (bo tlenki azotu, czyli kwaśny deszcz też nie pomoże)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony