dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Dom Ytong Energo 48 Plus własnymi siłami :)

    Witam serdecznie wszystkich którzy sami budują swój dom
    Ja po długim namyśle zdecydowałem się na budowę w technologi Ytong Energo Plus 48 . Gdyby ktoś był zainteresowany tematem to niech śmiało pisze.
    Obecnie jestem na etapie instalacji i tynków wewnętrznych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_6497.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	432689  

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    icol

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Kórnik
    Kod pocztowy
    62-035
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć sabal6.

    Mocno rozważam budowę własnoręczną z energo plus małej chaty.
    W necie dużo narzekań sceptyków, a mało konkretnych opinii z własnego doświadczenia.
    W okolicy trudno podpytać, bo 95 procent buduje klasycznie (ceramika plus 15-20 cm styro).
    Wykonawców z doświadczeniem z ytongiem 1W też nie mogę trafić.

    Chciałem spytać, czy miałeś wcześniej doświadczenia budowlane?
    i najważniejsze czy jesteś zadowolony z technologii i wyboru materiału?
    Co było dotychczas największym problemem w realizacji własnymi rękoma?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    A jakie tu trzeba doświadczenie. Pewnie to bardziej realiści niż sceptycy. Ytong enego to U=0,19 czyli tyle samo co BK24+10cm styropianu. Z tego co widzę kosztuje około 22zł/szt czyli 182zł/m2. Różnica do BK24 to jakieś 110zł/m2. Za 110zł/m2 masz 50cm styropianu (wliczylem 30zł/m2 montaż jakby co).

    Energia uciekająca przez 120m2 ściany U=0,19 to jakieś 2200kWh rocznie przy ścianach z 30cm styropianu U=0,08 ucieka jakieś 1050kWh rocznie.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    To optymalnie byłoby 36,6 plus 12 styro grafit .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    W żadnym razie. Optymalne byłoby jak najmniej BK a jak najwięcej styropianu.

    Jak będę miał chwilę to wrzucę do arkusza podane przez ciebie 36+12.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    A jakie tu trzeba doświadczenie. Pewnie to bardziej realiści niż sceptycy. Ytong enego to U=0,19 czyli tyle samo co BK24+10cm styropianu. Z tego co widzę kosztuje około 22zł/szt czyli 182zł/m2. Różnica do BK24 to jakieś 110zł/m2. Za 110zł/m2 masz 50cm styropianu (wliczylem 30zł/m2 montaż jakby co).

    Energia uciekająca przez 120m2 ściany U=0,19 to jakieś 2200kWh rocznie przy ścianach z 30cm styropianu U=0,08 ucieka jakieś 1050kWh rocznie.
    Ytong energo plus ma U=0,17 i wyklucza błędy wykonawcy podczas wykonywania izolacji zewnętrze , bo z mojego doświadczenia rożnie z tym bywa .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    A to akurat tego cenę podałem. Zostaje kupę kasy aby zapłacić za dobry montaż styropianu 30cm.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W teorii pięknie. Ale jest kilka ale:
    - przy braku styropianu co zrobić z mostkami - stropem, wieńcami, otworami stolarki, nadprożami (nawet prefabrukowane mają gorszą lambdę - a co dopiero żelbetowe)
    - jak znaleźc ekipę do tynków zewnętrznych? Był tu taki, co szukał do ściany trzywarstwowej - wszyscy oferowali 2cm styropianu i na to tynk. Więc wychodziło drogo, bo robocizna czy 2cm czy 20cm ta sama. A styropian chyba masz tańszy za m3 niż m3 Ytong energo?
    - jak znajdziesz ekipę albo i sam się porwiesz (choć IMO do tynku trzeba mieć wprawę jak przy niczym innym), to jaki koszt i dostępność tynku kładzionego bezpośrednio na BK?
    - lambda wychodzi ze 30% gorzej, niż 24+20cm styro, wychodzi grubiej, drożej i z większymi mostkami. Same wady.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    To optymalnie byłoby 36,6 plus 12 styro grafit .
    Grafit ma ze 4x lepszą lambdę od BK. więc każdy cm BK możesz zastąpić 1/4cm styro i odchudzić ścianę (czyli mieć więcej m2 PU przy tym samym obrysie i powierzchni ścian zewnętrznych - czyli za darmo) albo zastąpić 1:1 i zyskać lepsze U czyli oszczędzać na ogrzewaniu.
    Materiału konstrukcyjnego optymalnie jest dawać jak najmniej, na ile pozwoli jego nośność po uwzględnieniu bruzd i otworów, bo każdy ma gorszą lambdę nawet od podłego styropianu czy wełny.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 13-01-2020 o 21:45

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W teorii pięknie. Ale jest kilka ale:
    - przy braku styropianu co zrobić z mostkami - stropem, wieńcami, otworami stolarki, nadprożami (nawet prefabrukowane mają gorszą lambdę - a co dopiero żelbetowe)
    - jak znaleźc ekipę do tynków zewnętrznych? Był tu taki, co szukał do ściany trzywarstwowej - wszyscy oferowali 2cm styropianu i na to tynk. Więc wychodziło drogo, bo robocizna czy 2cm czy 20cm ta sama. A styropian chyba masz tańszy za m3 niż m3 Ytong energo?
    - jak znajdziesz ekipę albo i sam się porwiesz (choć IMO do tynku trzeba mieć wprawę jak przy niczym innym), to jaki koszt i dostępność tynku kładzionego bezpośrednio na BK?
    - lambda wychodzi ze 30% gorzej, niż 24+20cm styro, wychodzi grubiej, drożej i z większymi mostkami. Same wady.
    Ja zdecydowałem się na tę technologię bo całą elewację mam z kamienia lub gres więc tynk odpada. stolarka zlicowana z fasadą , okna z grubym profilem, częśc nadproży lanych w szalunku z ytonga a od zewnętrznej dodatkowo xps.
    Każda technologia ma jakieś wady .

  11. #11
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    W żadnym razie. Optymalne byłoby jak najmniej BK a jak najwięcej styropianu.

    Jak będę miał chwilę to wrzucę do arkusza podane przez ciebie 36+12.
    To będę czekał bo syn rusza z budową na wiosnę i mamy mętlik właśnie z tym czy 24 komórkowego i 20 styro czy nie lepiej 36,5 plus 12 grafit bo głównie kierowaliśmy się aby była akumulacja no a styro akumulacji jak wiemy nie ma ale z drugiej strony to nam załatwia podłogówka więc chyba jednak te 24 komórkowego będzie dobrym wyborem , najgorsze w tym będzie płyta fundamentowa bo okazało się że kiedyś tam jakas kopalnia gryzła i 3 kategoria a co z tym sie wiąże to pewnie bunkier Hitlerowski czyli z 8 ton stali masakra .

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    BK ma raczej kiepską akumulację, jak już chcesz akumulację to daj silkę wewnątrz.

    36,5 + 12 grafit to U=0,132 akumulacja 110 kJ/m²K
    24 + 20 grafit to U=0,113 czyli jakieś 16% lepiej, akumulacja 83 kJ/m²K

    Płyta fundamentowa 15cm betonu to akumulacja 331 kJ/m²K.

    BK36,5 kosztuje 35zł/m2 drożej niż BK24.
    35zł/m2 to jakieś 20cm styropianu 032/033 (150zł/m3) więc w ogóle nie ma sensu dawanie grubszego BK niż wymaga konstrukcja.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  13. #13
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No to jest porada ,konkrety a nie przepychanki ,pzdr

  14. #14

    Domyślnie

    O wyceny w hurtowniach, należy pytać od m2 muru, m2 styro.
    Wtedy samo wyjdzie co taniej.
    A tak wołają o kostki, płyty i dodatkowo przeliczają, bo taniej i mniej.
    Tak by inwestor wiedział jak najmniej.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #15

    Domyślnie

    Hej trochę mnie nie było ale już mieszkam w nowym domu
    Dom budowałem w dużej mierze własnymi siłami z Ytonga Energo Plus 48. Jeżeli chodzi o technologię to nadproża jak i słupy żelbetowe są kształtkami U z ociepleniem 5cm styroduru oraz zastosowałem ocieplenie wieńca 5cm styroduru i 10cm pustak. Cierpliwie trzeba docinać bloczki aby były dobrze dopasowane. Co do lokalnego budownictwa to w okolicy nikt tak nie budował do tej pory . Problemem było tez zamówienie materiału ponieważ składy budowlane nie handlują takim asortymentem. Bloczki generalnie są bardziej delikatne niż 25. Z całego domu może pozostało odpadu dwie taczki Używałem tez zaprawy Ytong i narzędzi przez nich dedykowanych. Generalnie fajnie się mieszka, dom jest ciepły, słabsza dźwiękoszczelność budynku-tak mi się wydaje. Co do mocowania szafek i pustakach nie zauważyłem jakiejś różnicy. Dach ocieplony został pianą. Do ogrzewania używam pompy ciepła a i w domu jest rekuperacja.
    Jakby co to nie zaglądam tu często ale z chęcią podzielę się informacjami z budowy domu. Pozdrawiam

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Wrzuć zdjęcia z procesu budowy.
    Z czego składa się elewacja?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony