dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61
  1. #21

    Domyślnie

    A czytałeś post #3 ? Tu się doszukuj rozwiązania. Szczegóły wykonawcze uzgodnij z elektrykiem, i nie próbuj łączyć bednarki ze zbrojeniem obecnego fundamentu. Traktuj zbrojenie jakby go nie było. Oczywiście dodatkowo trzeba wyprowadzić jedno odgałęzienie do GSW.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 22-07-2019 o 23:34
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  2. #22

    Domyślnie

    Czytałem post #3, czytałem również polecane tutaj opracowanie Edwarda Musiał. Pytałem również czy to załatwi sprawę, ponieważ się nie znam. Ale skoro to może być jakieś rozwiązanie to poszukam w tym kierunku, pytanie czy to typowe rozwiązanie i znajdę jakieś informacje na ten temat? A z czystej ciekawości: uziom otokowy powinno wykonywać się w odległości metro od budynku, a to nie będzie forma uziomu otokowego tylko zalanego betonem? Jeśli tak to po co ten metr w otokowym?

  3. #23

    Domyślnie

    Wtam.
    Bo to ma być namiastka uziomu fundamentowego. Uziom otokowy rzeczywiście, zgodnie z założeniami ma być 1 m od obrysu budynku, ale jego żywotność jest wielokrotnie mniejsza. W końcu mamy ratować i wykonać coś na kształt uziomu sztucznego pseudo-fundamentowego. Oczywiście możesz poprzestać na otoku, ale i tak wyprowadzenia muszą być wykonane, łącznie z wejściem na GSW, i zabezpieczone na styku ziemia-powietrze.
    Jutro (dzisiaj) mogę więcej napisać, na razie posługuję się telefonem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24

    Domyślnie

    To ja bardzo chętnie poproszę o więcej na ten temat. Dodam może, że ławy lali bez szalunku - nie wiem czy to ułatwi czy utrudni sprawę. Szukam też elektryka do wykonania tego, ale bardzo ciężko znaleźć kogoś na już (ktoś chętny? styk dolnośląskiego i opolskiego).

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie zacytowałeś dalej? Włącznie ze słowami, których autorstwo mi przypisałeś (co jest dla mnie niezasłużonym komplementem)?
    No dobra , coś tam mi ucięło przy kopiowaniu. To troszkę dla Ciebie i innych, cytat z przywołanego opracowania.
    Proszę przeczytać ze zrozumieniem, troszkę pozaznaczam dla jasności.
    "Uziom fundamentowy stanowią elementy metalowe zalane betonem w fundamencie budowli, mającym niezawodną styczność elektryczną zotaczającym gruntem. Niezawodną nie znaczy doskonałą, ale oznacza, że styczność elektryczna jest wystarczająca w całym spodziewanym okresie trwałości budynku i jego uziomu, również tuż po przekazania obiektu do użytkowania, w początkowym okresie stabilizowania się warunków przewodnictwa elektrycznego.
    Uziom fundamentowy naturalny tworzy samo zbrojenie żelbetowego fundamentu, jest zatem do pomyślenia tylko wbudynku ofundamencie zbrojonym prętami stalowymi. Oszczędza się na wprowadzeniu do fundamentu osobnego stalowego pręta okrągłego lub płaskownika, ale w zamian trzeba się zmierzyć z licznymi kłopotami. Pręty zbrojenia tworzące uziom powinny być małooporowo łączone ze sobą, najlepiej przez spawanie, a to wymaga uzgodnień najpierw z projektantem konstrukcji budowli, a potem z inspektorem nadzoru. Łączenie zbrojenia atestowanymi zaciskami gwintowymi tym bardziej powinno być sprawdzane przez elektryka przed zalaniem ich betonem. Niejasny jest rozdział kompetencji między budowlanym a elektrykiem. Budowlani, nawykli do łączenia prętów zbrojeniowych drutem wiązałkowym, na wielu budowach sabotują postulaty izabiegi elektryka. Uziom fundamentowy naturalny to rozwiązanie na ogół niedoskonałe, które powinno być wykluczone zpoważnych rozważań. Wyjątkiem są budynki oszkielecie stalowym, w których można wykorzystać podziemne metalowe bądź żelbetowe konstrukcje nośne oraz budynki posadowione na palach fundamentowych, wktórych można wykorzystać zbrojenie pali. Uziom fundamentowy naturalny nie wchodzi wrachubę w przypadku fundamentów żelbetowych zbrojonych tylko siatką stalową, co dotyczy zwłaszcza fundamentów płytowych. Nie wchodzi też wrachubę wfundamentach mających tylko rozproszone zbrojenie,"
    W powyższym opracowaniu autor wyklucza z rozważań uziom naturalny bo na budowach komercyjnych jest problem z tymi wszystkimi sprawami o których napisał - zaznaczyłem. Nic nie wspomnieł o tym że uziom taki wykonany w prawidłowy sposób tj. pospawany sprawdzony jets zły. Napisał również gdzie jest wykluchony taki uziom ale tego to chyba nie trzeba tłumaczyć (zbrojenie rozproszone, płyty z satkami, płyty izolowane).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    To ja bardzo chętnie poproszę o więcej na ten temat. Dodam może, że ławy lali bez szalunku - nie wiem czy to ułatwi czy utrudni sprawę. Szukam też elektryka do wykonania tego, ale bardzo ciężko znaleźć kogoś na już (ktoś chętny? styk dolnośląskiego i opolskiego).
    Lepsze by były ławy z szalunkiem bo można by głębiej posadowić bednarkę. Wylanych ław fundamentowych nie należy odkopywać, pewnie są szersze niż ściana fundamentowa, więc bednarka na ławę u podstawy ściany i zalać betonem, pamiętać o zabezpieczeniu wyprowadzeń bednarki do GSW. Na już to raczej partacze, normalni wykonawcy mają ustawioną pracę na kilka miesięcy
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    No dobra , coś tam mi ucięło przy kopiowaniu.
    Ciągle wycinasz część, o nie wykorzystywaniu zbrojenia, którego autorstwo mi niesłusznie przypisujesz. Strona trzecia, końcówka pierwszego akapitu. I jeszcze wyskakujesz z krucjatą przeciwko manipulacji, którą sam z upodobaniem uskuteczniasz.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-07-2019 o 19:33

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Lepsze by były ławy z szalunkiem bo można by głębiej posadowić bednarkę. Wylanych ław fundamentowych nie należy odkopywać, pewnie są szersze niż ściana fundamentowa, więc bednarka na ławę u podstawy ściany i zalać betonem, pamiętać o zabezpieczeniu wyprowadzeń bednarki do GSW. Na już to raczej partacze, normalni wykonawcy mają ustawioną pracę na kilka miesięcy
    A czy jak zaleje się w ten sposób beton na ławie przy ścianie, to nie będzie to potem przeszkadzać w położeniu ocieplenia? (dodam że wciąż i ciągle nie znam się, tylko dopytuje co mi do głowy przychodzi)

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciągle wycinasz część, o nie wykorzystywaniu zbrojenia, którego autorstwo mi niesłusznie przypisujesz. Strona trzecia, końcówka pierwszego akapitu. I jeszcze wyskakujesz z krucjatą przeciwko manipulacji, którą sam z upodobaniem uskuteczniasz.
    Wydawało mi się że jesteś w miarę inteligentny, cytuję spore fragmenty bez wycinania czegokolwiek ale ty zamiast czytać ze zrozumieniem dalej swoje, no wydawało mi się fakt. Popisz jeszcze troszkę postów ci przybędzie będziesz olimpem albo czymś tam jeszcze.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Napisał również gdzie jest wykluchony taki uziom ale tego to chyba nie trzeba tłumaczyć (zbrojenie rozproszone, płyty z satkami, płyty izolowane).
    Nie mam zbyt dużej wiedzy o elektryce dlatego zapytam dlaczego zbrojenie siatkami wyklucza uziom fundamentowy?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał chomik-00 Zobacz post
    A czy jak zaleje się w ten sposób beton na ławie przy ścianie, to nie będzie to potem przeszkadzać w położeniu ocieplenia? (dodam że wciąż i ciągle nie znam się, tylko dopytuje co mi do głowy przychodzi)
    Jeśli 5 cm będzie przeszkadzało to tak. Jest to sposób na wykonanie (naprawę) tego co zostało sp...ne na tym etapie budowy. Masz alternatywne rozwiązanie , otok ze sporym nakładem pracy i żywotnością kilkanaście lat.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Nie mam zbyt dużej wiedzy o elektryce dlatego zapytam dlaczego zbrojenie siatkami wyklucza uziom fundamentowy?
    Zapytaj Pana Musiała "małooporowo łączone ze sobą" oczywiście widziałeś siatki zbrojeniowe i wiesz gdzie są stosowane. Nie wyklucza uziom fundamentowy tylko wyklucza użycie ich jak uziom fundamentowy naturalny.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Jeśli 5 cm będzie przeszkadzało to tak. Jest to sposób na wykonanie (naprawę) tego co zostało sp...ne na tym etapie budowy. Masz alternatywne rozwiązanie , otok ze sporym nakładem pracy i żywotnością kilkanaście lat.
    I Ty zaczynasz pisać tak ciekawie jak te asy powyżej...

    Może Murator powinien zrobić artykuł na temat odgromówki, bo wiedza ludzi na ten temat jest żenująca. Sposób opisany przez Ciebie śmiało można dać jako skecz do dobrego kabaretu

    Przecież są alternatywne sposoby zrobienia instalacji odgromowej, całkowicie zgodne ze sztuką. Z tego właśnie powodu brak bednarki w odniesieniu do instalacji odgromowej nie jest żadnym błędem! Pomijam już nawet tu fakt, że w 90% domów instalacja odgromowa i tak nie jest potrzebna. No chyba, że rzeczywiście Pan Bóg kogoś bardzo nie lubi, ale wtedy to i ona może okazać się nie skuteczna .

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    I następny inteligentny inaczej
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks wczoraj o 20.10
    Lepsze by były ławy z szalunkiem bo można by głębiej posadowić bednarkę. Wylanych ław fundamentowych nie należy odkopywać, pewnie są szersze niż ściana fundamentowa, więc bednarka na ławę u podstawy ściany i zalać betonem, pamiętać o zabezpieczeniu wyprowadzeń bednarki do GSW.
    I tu jest pies pogrzebany. Uziom powierzchniowy, jakkolwiek wykonany, jest źle akceptowany, nawet przez elektryków.
    Trzeba się zastanowić, czy w takim przypadku nie będzie konieczne uzupełnienie tego uziemienia o dodatkowe szpile w odpowiednich miejscach. Tutaj, z kolei pojawia się kolejne zagrożenie związane z ryzykiem wystąpienia korozji elektrochemicznej jako następstwo złego doboru materiałów. A to już prosta droga do wzrostu rezystancji uziemienia, a nawet do jego degradacji.
    Jakby nie patrzył - tak źle i tak niedobrze.
    Resztę powinien napisać spec donvitobandito.
    On wie najlepiej.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 24-07-2019 o 10:05
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I tu jest pies pogrzebany. Uziom powierzchniowy, jakkolwiek wykonany, jest źle akceptowany, nawet przez elektryków.
    Trzeba się zastanowić, czy w takim przypadku nie będzie konieczne uzupełnienie tego uziemienia o dodatkowe szpile w odpowiednich miejscach. Tutaj, z kolei pojawia się kolejne zagrożenie związane z ryzykiem wystąpienia korozji elektrochemicznej jako następstwo złego doboru materiałów. A to już prosta droga do wzrostu rezystancji uziemienia, a nawet do jego degradacji.
    Jakby nie patrzył - tak źle i tak niedobrze.
    Resztę powinien napisać spec donvitobandito.
    On wie najlepiej.
    Ławy są posadowione poniżej granicy przemarzania, albo inaczej - powinny. Bednarka zabetonowana na ławie powinna być w takiej sytuacji zasypana przynajmniej 80cm gruntu, ważny by odwodnienie robić powyżej.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Zapytaj Pana Musiała "małooporowo łączone ze sobą" oczywiście widziałeś siatki zbrojeniowe i wiesz gdzie są stosowane. Nie wyklucza uziom fundamentowy tylko wyklucza użycie ich jak uziom fundamentowy naturalny.
    Czy tak jest źle?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2533_cr.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	432822

    Takie wąsy są w 5 narożnikach, gdzie będzie poprowadzona instalacja odgromowa.
    Wszystko będzie także połączone z uziomem otokowym, gdyż płyta fundamentowa jest odizolowana od gruntu hydroizolacją.

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Z czego masz wykonane te "wąsy"?

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czy tak jest źle?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2533_cr.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	432822

    Takie wąsy są w 5 narożnikach, gdzie będzie poprowadzona instalacja odgromowa.
    Wszystko będzie także połączone z uziomem otokowym, gdyż płyta fundamentowa jest odizolowana od gruntu hydroizolacją.
    No to jeszcze raz odsyłam do Pana Musiała,moim zdaniem skopane totalnie wykonanie i pomysł też ale ktoś za to pieniądze wziął.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #40

    Domyślnie

    Potwierdzam. Ta bednarka to jakiś fragment niedokończonego uziemienia.
    A skoro będzie uziom otokowy, to po co te wypusty?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony