dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja w kuchni a pozwolenie na budowę

    Dzień dobry. Mam taki problen. Chcę w mieszkaniu przenieść kuchnię do pokoju w formie aneksu kuchennego, w związku z czym konieczne jest doprowadzenie wentylacji (w bloku jest wen. grawitacyjna). Urząd wydał opinię, że na wykonanie instalacji wentylacyjnej konieczne jest pozwolenie na budowę. Czy na wykonanie 2 m rury wentylacyjnej z istniejącej już kratki i jednego otworu w ścianie działowej będę musiał zatrudnić kierownika budowy? Jakie jeszcze dokumenty, oprócz projektu, może wymaga" ode mnie urząd? Bardzo zwiększa to koszty w sumie taniej i mało skomplikowanej przebudowy.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    budynek mieszkalny wielorodzinny wymaga uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej i tym samym przebudowa takiego budynku w takim, czy innym zakresie wymaga PNB. Nie jest to wymysł Urzędu, tylko cytat Ustawy Prawo Budowlane ( Art. 29.2 p. 1aa ). To czy przebudowa jest tania, mało skomplikowana - to drugorzędna sprawa. Tak swoją drogą ( poza wentylacją ) co z kanalizacją i doprowadzeniem wody do aneksu kuchennego ? piony też będziesz przenosił czy też czekają w nowej lokalizacji do włączenia instalacji wewnętrznych ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    10.711
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    113

    Domyślnie

    A niby jakie to parametry BUDYNKU się zmienią, że mowa o przebudowie?

    II OSK 750/16 - Wyrok NSA
    W uzasadnieniu przywołano inne wyroki.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    Kaizen
    przeczytaj sobie Ustawę i cytowany Art. 29.2 p. 1aa
    http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...19940414Lj.pdf
    natomiast z tego wynika że : Ustawa - jedno, Sąd - drugie, Urząd - trzecie ... a Inwestor pośrodku.

    dla mnie Art. 29.2 p. 1aa jest jednoznaczny
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    10.711
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    dla mnie Art. 29.2 p. 1aa jest jednoznaczny
    Definicja przebudowy również jest jednoznaczna:
    7a) przebudowie – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego

    Nie ma zmiany parametrów obiektu budowlanego (dlatego pytałem jakie parametry budynku niby się zmienią) to nie ma przebudowy.

    Art. 29.2 p. 1aa stanowi:
    2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    [...]
    1aa) przebudowie budynków, innych niż budynki, o których mowa w ust. 1, z wyłączeniem ich przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych, a także z wyłączeniem przebudowy, której projekt budowlany wymaga uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej;


    Zatem skoro nie ma przebudowy, to nawet gdyby te prace wymagały uzgodnień, to ten przepis nie ma zastosowania.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    " Definicja przebudowy również jest jednoznaczna:
    7a) przebudowie – należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego
    Nie ma zmiany parametrów obiektu budowlanego (dlatego pytałem jakie parametry budynku niby się zmienią) to nie ma przebudowy. "

    źle to moim zdaniem interpretujesz !
    przeniesienie kuchni z jednego miejsca w drugie zmienia parametry użytkowe danej przestrzeni, a zarówno pokój, kuchnia / aneks kuchenny, itd ... mają dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych swoje wymagania zarówno powierzchniowe ( minimalne ) jak i instalacyjne, związane z danym ( nie innym ) użytkowaniem.
    Ale fakt faktem, interpretacji tyle co przepisów.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    10.711
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    źle to moim zdaniem interpretujesz !
    przeniesienie kuchni z jednego miejsca w drugie zmienia parametry użytkowe danej przestrzeni, a zarówno pokój, kuchnia / aneks kuchenny, itd ... mają dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych swoje wymagania zarówno powierzchniowe ( minimalne ) jak i instalacyjne, związane z danym ( nie innym ) użytkowaniem.
    Ale fakt faktem, interpretacji tyle co przepisów.
    Ale nie zmienia parametrów obiektu budowlanego. Nawet przestawienie czy wyburzenie ściany między lokalami (o ile nie jest to ściana konstrukcyjna), chociaż zmienia parametry lokali, nie zmienia parametrów obiektu budowlanego - wiec nie jest to przebudowa. Chyba wiesz, co jest obiektem budowlanym, a co nie jest?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    no widzisz. Urząd twierdzi tak, Ty uważasz inaczej. Napisz do nich, że się nie znają i nie mają pojęcia co to " obiekt budowlany "
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    10.711
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    no widzisz. Urząd twierdzi tak, Ty uważasz inaczej. Napisz do nich, że się nie znają i nie mają pojęcia co to " obiekt budowlany "
    Sądy im to napisały. Tobie tłumaczę

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    897

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sądy im to napisały. Tobie tłumaczę


    Parę lat temu stawiałem ściankę działową mieszkania własnościowego w bloku , którą ktoś sobie zburzył. Zrobił tym sposobem "salon" z kuchnią kosztem małego pokoju. Spółdzielnia skierowała sprawę do Sądu a ten nakazał ściankę postawić.
    Oczywiście mnie to absolutnie nie dziwi Swego czasu Sąd chciał ogłosić mnie winnym kolizji, posiłkując się przy tym "rzeczoznawcą" który twierdził, że powinienem wyprzedzać pojazd Z PRAWEJ STRONY PRZEKRACZAJĄC LINIĘ CIĄGŁĄ na starej S3. Ponad dwa lata trwało udowadnianie Sądowi, że linia ciągła oznacza JEDNOZNACZNIE że nie można jej przekraczać To oczywiście jeden ze szczegółów całej sprawy ale jak mamy Sądy i rzeczoznawców, którzy uważają tak a nie inaczej to różnie bywa
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 26-07-2019 o 12:45

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    10.711
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Spółdzielnia skierowała sprawę do Sądu a ten nakazał ściankę postawić.
    Jakie było uzasadnienie? Ingerencja w cudzą własność bez jego zgody (przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie jesteś właścicielem lokalu - masz tylko do niego prawo)?
    Bo przecież jakby to było w temacie samowoli budowlanej, to PINB by pozywał, a nie spółdzielnia.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    Znajomy konstruktor opowiadał mi, że w starej kamienicy użytkownik zlikwidował ściankę działową i ... płyta balkonowa 3m dalej o mało nie spadła na chodnik, ponieważ jak się okazało, ścianka działowa była przeciwwagą dla płyty. W innym przypadku ( dom "kostka" z lat 60-tych ) ściana "działowa" usztywniała budynek w jego centrum, tak więc przypadki są różne, a ścianki "działowe" nie zawsze są działowymi.

    Kaizen
    " Sądy im to napisały " - im znaczy komu ? urzędnikom ?
    sądzisz, że Urząd piszący postanowienie, opinię, itp nie robi nic innego, jak wertuje wyroki sądowe w danej sprawie ?
    poza tym dla podobnych spraw sądowych wyroki mogą być różne, a już na pewno o ile mogą stanowić jakąś wykładnię prawa nie zmieniają Ustaw, Rozporządzeń ...
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    10.711
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Znajomy konstruktor opowiadał mi, że w starej kamienicy użytkownik zlikwidował ściankę działową i ... płyta balkonowa 3m dalej o mało nie spadła na chodnik, ponieważ jak się okazało, ścianka działowa była przeciwwagą dla płyty. W innym przypadku ( dom "kostka" z lat 60-tych ) ściana "działowa" usztywniała budynek w jego centrum, tak więc przypadki są różne, a ścianki "działowe" nie zawsze są działowymi.
    Te ściany spełniały warunki, by mogły zostać uznane za działowe?

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    sądzisz, że Urząd piszący postanowienie, opinię, itp nie robi nic innego, jak wertuje wyroki sądowe w danej sprawie ?
    Pozwy piszą prawnicy. Specjalizują się w danym zagadnieniu. W Lexsie przeczytanie wyroków do danego przepisu to to jedno kliknięcie.
    Tak, powinni wertować wyroki sądów wyższych instancji. Inaczej marnują pieniądze podatnika i czas sadów.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.007

    Domyślnie

    " Te ściany spełniały warunki, by mogły zostać uznane za działowe? "
    - oczywiście że NIE, ale ktoś kto ma słabe pojęcie o budownictwie widząc ściankę o gr. 12 cm traktuje ją jako " działówkę "

    " Tak, powinni wertować wyroki "
    - raczej tak się nie dzieje, ponieważ każda sprawa jest jednostkowa. Lepiej ( jak już ) czytać wykładnię przepisu w GINB
    https://www.gunb.gov.pl/strona/wyjas...wa-budowlanego
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony