dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 88
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1751
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    No ciekawe ciekawe co z tego wyniknie bo zapowiada się obiecująco. Jeśli na instalacje wydam 16 tys, dostanę 5 tys zwrotu to wyjdzie mnie ona 11 tys. ALE to 11 tys można odpisać od podatku, a 18% z 11 tys to ok 2 tys więc realny koszt powinien wynieść te 9 tysięcy złotych. Generalnie jest to wielki impuls dla inwestora, a przynajmniej dla mnie Otrzymałem kilka wycen w tym jedna na PV 3 KWp z inwerterem 1 fazowym. Całość na kwotę 12 tys. Dla kogoś kto ma instalacje 1f to cena świetna bo po dotacjach wyjdzie ok 6 tys.
    Zapomniałeś jeszcze , że od dotacji będziesz musiał zapłacić podatek, i zapytać w US czy cześć poniesionych kosztów (jak to sobie obliczyłeś) możesz odpisać od podatku. Bo może okazać się, że instalacje dotowane przez Państwo (w jakiejkolwiek wysokości - Ty sobie założyłeś, że dostaniesz maxa czyli 5 tyś, a co się stanie jak dostaniesz 1 tyś?) nie można odpisać od podatku - faktura jest jedna a nie z rozbiciem na częśc "Twoją" i "dotowaną"

    ps Może jestem zbyt dużym pesymistą i chciałbym się mylić , ale chodzę już po tym świecie troszkę i wiem, że nic nikt nikomu nie daje za darmo.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #42

    Domyślnie

    A jak to jest w przypadku jak panele i falownik kupie sobie we własnym zakresie a usługę montażu zlecę firmie zewnętrznej? Dostanę w takim wypadku dofinansowanie?

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    332

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zapomniałeś jeszcze , że od dotacji będziesz musiał zapłacić podatek, i zapytać w US czy cześć poniesionych kosztów (jak to sobie obliczyłeś) możesz odpisać od podatku. Bo może okazać się, że instalacje dotowane przez Państwo (w jakiejkolwiek wysokości - Ty sobie założyłeś, że dostaniesz maxa czyli 5 tyś, a co się stanie jak dostaniesz 1 tyś?) nie można odpisać od podatku - faktura jest jedna a nie z rozbiciem na częśc "Twoją" i "dotowaną"

    ps Może jestem zbyt dużym pesymistą i chciałbym się mylić , ale chodzę już po tym świecie troszkę i wiem, że nic nikt nikomu nie daje za darmo.
    Ja to widzę tak. Dotacja jest Do 5000 zł lub 50%. Jeśli wydamy 8000 zł to dostaniemy 50% czyli 4000 zł. Jeśli wydamy 15 tys to nie dostaniemy 50% tylko 5 tys.
    Instalatorzy twierdzą że dalej można odpisać PV od podatku ale nie pełna kwotę tylko pomniejszoną o datacje. Chyba mówią prawdę bo czytałem też o tym na jakiejś rządowej stronie ale już nie pamiętam której ale jak ktoś jest zainteresowany to pewnie sobie znajdzie. W powyższej formie to wygląda bardzo atrakcyjnie bo okres zwrotu ok 4 lat dla niewielkiej instalacji. Oczywiście zdaję sobie sprawę że dziś mówią o dotacji a po wyborach trzeba będzie zapłacić podatek od otrzymanej kwoty bo nasi politycy są zdolni do wszystkiego. Na dzień dzisiejszy nic o podatku nie wiadomo, ale nawet jak będzie to dalej źle to nie będzie wychodzić.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał raxon Zobacz post
    Ja to widzę tak. Dotacja jest Do 5000 zł lub 50%. Jeśli wydamy 8000 zł to dostaniemy 50% czyli 4000 zł. Jeśli wydamy 15 tys to nie dostaniemy 50% tylko 5 tys.
    Instalatorzy twierdzą że dalej można odpisać PV od podatku ale nie pełna kwotę tylko pomniejszoną o datacje. Chyba mówią prawdę bo czytałem też o tym na jakiejś rządowej stronie ale już nie pamiętam której ale jak ktoś jest zainteresowany to pewnie sobie znajdzie. W powyższej formie to wygląda bardzo atrakcyjnie bo okres zwrotu ok 4 lat dla niewielkiej instalacji. Oczywiście zdaję sobie sprawę że dziś mówią o dotacji a po wyborach trzeba będzie zapłacić podatek od otrzymanej kwoty bo nasi politycy są zdolni do wszystkiego. Na dzień dzisiejszy nic o podatku nie wiadomo, ale nawet jak będzie to dalej źle to nie będzie wychodzić.
    Obyś miał rację, fajnie by było .
    "Instalatorzy twierdzą że.." to jest rozbrajające, ale cóż - wykładnią są Urzędy Skarbowe i co najśmieszniejsze ich interpretacja, a więc każdym urzędzie inna.
    Chciałbym, aby tych instalacji było jak najwięcej wtedy ceny byłyby bardziej przystępne - pamiętam jakie były ceny instalacji solarnych a teraz
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    To jest gdybanie PZS nie poparte obliczeniami.
    Może mają takie ale w tym artykule tego nie ma.
    Te 5000 zł dopłaty ma być opodatkowane, jak rozumiem. Czyli fiskus z tego zabierze co najmniej 18% czyli 900 zł.
    Realnie zyskujesz 4100zł. Czyli jak kupisz instalację za 10 000 to "swoje" 5000 zł odpisujesz od podstawy opodatkowania i realnie płacisz 5000zł.

    Bez dopłaty zapłaciłbyś, po odliczeniu od podstawy opodatkowania, 8200 zł. Więc tak naprawdę przez dopłatę niby 5000 zł zyskujesz 3200zł.

    Wszystkie wyliczenia dla osoby mieszczącej się w pierwszym przedziale podatkowym.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Bez dotacji płacisz z własnych 8.200 zł (z 10.000 zł - 18% podatku).
    Z dotacją płacisz z "własnych" 10.000 - 5.000 + 900 = 5.900 zł ?
    To zyskałeś 4.100 zł ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Bez dotacji płacisz z własnych 8.200 zł (z 10.000 zł - 18% podatku).
    Z dotacją płacisz z "własnych" 10.000 - 5.000 + 900 = 5.900 zł ?
    To zyskałeś 4.100 zł ?
    Skąd Ci się wzięło 4100zł? 8200 - 5900=2300
    Ale zapomniałeś swoich 5000 zł odliczyć od podstawy opodatkowania. I wychodzi różnica miedzy wersjami 8200 zł - 5000 zł =3200 zł.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    Zyskałeś 4.100 zł w stosunku do układu bez odpisu podatkowego.
    Lub zyskałeś tak jak napisałeś : 2.300 zł.różnicy między jednym a drugim systemem.
    Czy będzie można odliczyć 18% podatku od swoich 5.000 zł to jeszcze nie jest pewne.
    Jeżeli tak to będzie tak jak pisałeś 8.200 zł w jednym i
    1. 5.000 zł własnych - ulga pdatkowa od tego = 900 zł - to płacisz 4.100 zł z własnych
    2. dostajesz 5.000 zł i płacisz 900 zł podatku - zostaje 4.100 "do ręki" na instalację.

    Ile zapłaciłeś z własnych za całą instalację kosztującą brutto 10.000 zł ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    raxon

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    332

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Obyś miał rację, fajnie by było .
    "Instalatorzy twierdzą że.." to jest rozbrajające, ale cóż - wykładnią są Urzędy Skarbowe i co najśmieszniejsze ich interpretacja, a więc każdym urzędzie inna.
    Chciałbym, aby tych instalacji było jak najwięcej wtedy ceny byłyby bardziej przystępne - pamiętam jakie były ceny instalacji solarnych a teraz
    Według Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego prosument będzie mógł skorzystać z obowiązującej od początku 2019 r. ulgi termomodernizacyjnej (pozwalającej odliczyć instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku), jednak obejmie ona jedynie wydatki poza wsparciem. “Mój prąd” nie będzie się łączyć z dotacją w programie „Czyste Powietrze”.

    Wychodzi więc na to że można odliczyć kwotę pomniejszoną o 5 tys.

    Zyskałeś 4.100 zł w stosunku do układu bez odpisu podatkowego.
    Lub zyskałeś tak jak napisałeś : 2.300 zł.różnicy między jednym a drugim systemem.
    Czy będzie można odliczyć 18% podatku od swoich 5.000 zł to jeszcze nie jest pewne.
    Jeżeli tak to będzie tak jak pisałeś 8.200 zł w jednym i
    1. 5.000 zł własnych - ulga pdatkowa od tego = 900 zł - to płacisz 4.100 zł z własnych
    2. dostajesz 5.000 zł i płacisz 900 zł podatku - zostaje 4.100 "do ręki" na instalację.

    Ile zapłaciłeś z własnych za całą instalację kosztującą brutto 10.000 zł ?
    Może inaczej
    1. FV na 10000. Moj prad zwraca 5000. Nasz koszt to 5000 który wrzucamy w koszt uzyskania dochodu i dostajemy zwrot 900zł. Koniec końców instalacja kosztuje 4100.
    2. FV na 10000. Moj prad zwraca 5000. Od uzyskanych 5000 płacimy 900zł podatku ale nasz pozostały koszt to 5000 który wrzucamy w koszt uzyskania dochodu i dostajemy zwrot 900zł. Koniec końców mamy 10000-5000+900-900 czyli z kieszeni wyciągamy 5000 na instalację.

  10. #50
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A mnie ciekawość dalej zżera ileż to instalatorzy-firmy podniosą ceny na te zestawy bo to normalna patologia z tym jest niestety , przykładów sporo no kotły na węgiel po dopłatach zdrożały o 100-150 procent .

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A mnie ciekawość dalej zżera ileż to instalatorzy-firmy podniosą ceny na te zestawy bo to normalna patologia z tym jest niestety , przykładów sporo no kotły na węgiel po dopłatach zdrożały o 100-150 procent .
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/vi...89252#18089252
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  12. #52
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No właśnie tego się obawiałem , że też te programy zawsze działają na korzyść firm i banków a nigdy Kowalskiego , lepiej jak by niczego nie dotowali a najlepiej jak by odradzali montaż być może ceny stałyby w miejscu a najlepiej jak by nie żądali papierów od firm montujących i umożliwiliby samodzielny montaż i odbiór przez ZE nic więcej .

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.777

    Domyślnie

    To nie systemy działają na korzyść firm i banków.
    To jest "zwykła" pazerność tych firm i banków.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #54

    Domyślnie

    Za dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi należy uznać każdą płatność (w tym darowiznę) w gotówce oraz w każdej innej formie – dokonaną przez osobę trzecią – inną niż płatność dokonaną przez nabywcę lub konsumenta za towary lub usługi. Pod warunkiem, że jest związana z konkretną dostawą lub usługą. Obowiązek opodatkowania takiej darowizny będzie istniał również w przypadku, gdy w wyniku dopłaty świadczona usługa lub towar będący przedmiotem dostawy będzie bezpłatny. Wtedy podstawą opodatkowania będzie kwota otrzymanej darowizny.

    Podstawa prawna
    • ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

    Proste wyliczenie:
    Instalacja kosztuje 20.000 zł netto czyli 21.600 brutto

    Darowizna 5000 zł brutto czyli 4.100 zł netto po odliczeniu podatku

    Wartość dla ulgi termo 18% z 20.000 - 4.100 = 15.900
    Odliczenie w PIT z kwoty 15.900 zł

    czyli 2.862 zł

    Łącznie otrzymujemy = 4.100 plus 2.862 = 6.962 zł

    Nasza instalacja kosztuje 21.600 brutto - 6.692 zł = 14.908 zł
    Ostatnio edytowane przez Bulik1975 ; 19-08-2019 o 16:13

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bulik1975 Zobacz post
    Proste wyliczenie:
    Proste?

    Cytat Napisał Bulik1975 Zobacz post
    Instalacja kosztuje 20.000 zł netto czyli 21.600 brutto

    Darowizna 5000 zł brutto czyli 4.100 zł netto po odliczeniu podatku

    Wartość dla ulgi termo 18% z 20.000 - 4.100 = 15.900
    Czemu z 20 000, a nie 21600zł? I czemu odejmujesz 4100 a nie 5000?
    Od podstawy opodatkowania odliczasz tę część kosztów instalacji, którą zapłaciłeś z własnej kieszeni - czyli 16600zł. Podatku, który zapłaciłeś od dopłaty nie możesz odliczyć od podstawy opodatkowania, bo nie jest kosztem kwalifikowanym.

    Czyli instalacja kosztuje w takim przypadku 21 600 zł - 5 000 zł + 900 zł - (0,18 * 16 600)=14 512 zl.
    Bez Mój Prąd kosztowałaby 21 600 * 0,82 = 17 712 zł czyli na dobrą sprawę zyskujesz 3 200 zł.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ez Mój Prąd kosztowałaby 21 600 * 0,82 = 17 712 zł czyli na dobrą sprawę zyskujesz 3 200 zł.
    A i to przy założeniu, że jesteśmy w pierwszym progu podatkowym, bo jeśli ktoś wpada w drugi, to zysk jest jeszcze mniejszy. Ale lepszy rydz, niż nic. Zawsze to będzie na parę paneli więcej
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #57

    Domyślnie

    Też jestem ciekaw, czy firmy fotowoltaiczne wykorzystają ten program i zwiększą ceny. Wydaję mi się jednak, że tworzy się coraz większa konkurencja, przez co nie mają zbyt dużej możliwości do takich manewrów. Pożyjemy, zobaczymy

  18. #58

    Domyślnie

    Mam juz zgloszenie do tauron, licznik moze byc za 2-3 tygodnie, Czyli mimo ze jeszcze nie mam instalacji juz nie bedede sie kwalifikowal mimo tego ,ze instalacje zalozone po 23.07 sie niby kwalifikuja. I wlasnie dowiaduje sie , ze "moj prad" bedzie opozniony. Moze na poczatku wrzesnia , a moze bedzie jak z umowami na prad pol roku opoznienia... Czyli jak zwykle sa dotacje , jest sukces , juz ludzie wydaja otrzymane pieniadze pobudzajac gospodarke, dzieci z tego dobrobytu sie rodza , europa nam zazdrosci .....tylko jeszcze wniosku zlozyc nie mozna , a jak bedzie mozna to bedzie tak prosty ze moga byc problemy z jego wypelnieniem bez specjalicty. Super zrodlo . https://biznesalert.pl/program-moj-p...ce-energetyka/
    Ostatnio edytowane przez robert26 ; 29-08-2019 o 10:40

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert26 Zobacz post
    Mam juz zgloszenie do tauron, licznik moze byc za 2-3 tygodnie i wlasnie dowiaduje sie , ze "moj prad" bedzie opozniony. Moze na poczatku wrzesnia , a moze bedzie jak z umowami na prad pol roku opoznienia... Czyli jak zwykle sa dotacje , jest sukces , juz ludzie wydaja otzrymane pieniadze pobudzajc gospodarke.....tylko jeszcze wniosku zlozyc nie mozna , a jak bedzie mozna to bedzie tak prosty ze moga byc problemy z jego wypelnieniem bez specjalicty. Super zrodlo . https://biznesalert.pl/program-moj-p...ce-energetyka/
    A może wogóle, jak wybory pójdą dobrze. Musi zostać na zbilansowany budżet

  20. #60
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Storczyk1987 Zobacz post
    Też jestem ciekaw, czy firmy fotowoltaiczne wykorzystają ten program i zwiększą ceny. Wydaję mi się jednak, że tworzy się coraz większa konkurencja, przez co nie mają zbyt dużej możliwości do takich manewrów. Pożyjemy, zobaczymy
    To masz jak w banku że firmy to wykorzystają i będą windować ceny do obrzydliwych ,tak zawsze działają dotacje ,wystarczy popatrzeć na ceny kotłów ekogroszek lub pellet gdzie ceny ich dorównują pompą ciepła 12-60 tys jedynie wyjątki są po ok 8 tys ale też pewnie będą wyrównywać w górę .

Strona 3 z 88

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony