dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie Piec pellet 15-16 KW Kotłospaw

    Witam

    Proszę o pomoc w wyborze kotła na pellet. Do tej pory ogrzewałem węglem. Dom ma 12 lat, 200 m2, ocieplony steropianem, bez podłogówki (wszędzie tradycyjne grzejniki). Mam dość dużą kotłownię więc wymiary za bardzo nie grają roli, a zależy mi na w miarę bezobsługowej pracy (np. zasyp raz na 2-3 dni, i w miarę automatyczne czyszczenie, automatyczne rozpalanie i gaszenie itp), i dobrym serwisie (niestety nie znam się na tym i poza podstawowymi zmianami ustawień za bardzo nie chciałbym ingerować w ustawienia). Początkowo byłem przekonany do BlackStara 16KW, ale kilku instalatorów było zgodnych, że koszty przeróbki kotłowni (a w konsekwencji całej inwestycji wraz z zakupem tego pieca) wyszły dość wysoko...

    Obecnie jestem zdecydowany do Kotłospawa, ale nie wiem czy lepiej zakupić Slimko 16KW, czy Duoko 15KW. Czym różnią się te kotły? Czy któryś z nich jest wyraźnie lepszy? Cena jest bardzo zbliżona.....więc co wybrać..?

    Z góry dziękuje za pomoc.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Tak na szybko slimko jest wymiennik poziomy w drugim prawdopodobnie pionowy ,ale to tajemnica producenta.Brak wglądu do DTR i przekroju kotła więc ciężko powiedzieć jedyne co się można dowiedzieć z głupawego filmu dla naiwnych to ,że tylko sypiemy pelet i opróżniamy popiół i mamy cały czas 92%sprawnościosobiście żaden dla mnie. Może pellux compact12kW w Metaliku to chyba sprzedają?
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  3. #3

    Domyślnie

    Zmień instalatorów. Masz prostą instalację, same grzejniki, przeróbek powinno być niewiele. Ja mogę Ci polecić Lagunę Edilkamina. Kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, kompresją popiołu. Kocioł sprzedawany wraz z zestawem pompowym. Teraz u kolegi @Puławiaka montaż kotła za symboliczną złotówkę.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Danionn

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-102
    Posty
    13

    Domyślnie

    Jestem tu nowy, nie znam Waszego słownictwa...Kim jest kolega @Puławiak? Jak On może mi pomóc ?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał radik81 Zobacz post
    Zmień instalatorów. Masz prostą instalację, same grzejniki, przeróbek powinno być niewiele. Ja mogę Ci polecić Lagunę Edilkamina. Kocioł z automatycznym czyszczeniem palnika i wymiennika, kompresją popiołu. Kocioł sprzedawany wraz z zestawem pompowym. Teraz u kolegi @Puławiaka montaż kotła za symboliczną złotówkę.
    Montaż za zeta kociołek jakiś czas temu rok był za około 10tyś o ile pamięć mnie nie myli w tej chwili oscyluje 16-17tyś więc jak dla mnie na szczaw dopłacasz troszkę i masz bezobsługowe grzanie pompkę albo klimę sajonara
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Danionn Zobacz post
    Jestem tu nowy, nie znam Waszego słownictwa...Kim jest kolega @Puławiak? Jak On może mi pomóc ?
    Puławiak instalował mi Lagunę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Montaż za zeta kociołek jakiś czas temu rok był za około 10tyś o ile pamięć mnie nie myli w tej chwili oscyluje 16-17tyś więc jak dla mnie na szczaw dopłacasz troszkę i masz bezobsługowe grzanie pompkę albo klimę sajonara
    Dostosowali się do polskiego rynku, niestety. Wyobrażasz sobie w tych czasach taki kocioł za 9500zl? Teraz Laguna kosztuje 15000 gdzie Redy, RTB, Alfy i Lidie z tymi możliwościami są w podobnej cenie. Nie przekonasz gościa z kominem i grzejnikami, szukającego kotła do pompy ciepła. Na pocieszenie w tym kotle jest manometr i pełen układ pompy Wilo, który oddzielnie kosztuje 1300zl

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Nie przekonasz gościa z kominem i grzejnikami, szukającego kotła do pompy ciepła.
    Eliks mam dwa kominy, same grzejniki i sam się przekonałem do pompy mimo że sprzedaję i montuję kotły CO
    Za 6 dni minie rok jak grzeję stary dom pompą ciepła, zdziwisz się czuję i to chyba nawet bardzo jak zakończy się ten rok liczbowo

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Też jestem ciekaw tego wyniku. Ja za parę lat planuję wstawić pompę ciepła tylko w pierwszej kolejności chcę trochę paneli na dach wstawić.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Panele akurat nic tu nie mają do zużycia prądu przez pompę czy masz panele czy zasilasz pompę prosto ze słupa jak to mówią zużyje tyle samo prądu.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    To ja doskonale wiem.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Niektórzy udają że nie wiedzą i baźgrzą po forum że żeby grzanie pompą wyszło tanio to trzeba mieć panele
    Jeszcze przed montażem pompy zamontowałem sobie instalację PV, następnie pompa podłaczona przez podlicznik żeby wiedzieć ile tego prądu pochłonie, w tym roku rozbudowa instalacji i raczej za prąd już nic nie będę płacił Oczywiście trzeba być świadomym tego że koszt takiej inwestycji to z góry zapłacone rachunki za prąd kilka lat do przodu.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafcioa4

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Leśno
    Kod pocztowy
    89-634
    Posty
    91

    Domyślnie

    Karoka - święte słowa

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Eliks mam dwa kominy, same grzejniki i sam się przekonałem do pompy mimo że sprzedaję i montuję kotły CO
    Za 6 dni minie rok jak grzeję stary dom pompą ciepła, zdziwisz się czuję i to chyba nawet bardzo jak zakończy się ten rok liczbowo
    No czekałem kiedy podniesiesz rękę. Wiem że przeszłeś i sobie chwalisz, ale tutaj mało jest ludzi, niezwiązanych z branżą, którzy potrafią liczyć. Ja nawet nie potrafię przekonać inwestorów którzy budują nowe domy, do tego typu rozwiązań. Zazwyczaj słyszę że będzie albo zimno albo drogo. U mnie teraz poszły 33 dotacje na wymianę kotłów. 3 na pellet, 16 na ekogroszek, reszta gaz. Jeszcze duuuuga droga.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jako że obiecałem:
    Dokładnie dzisiaj mija rok jak została zamontowana i uruchomiona PCi, za cały rok na potrzeby ogrzewania domu i podgrzewania CWU pompa pożarła dokładnie 3918,1 kWh
    W moim przypadku 1 kWh to koszt 52gr brutto, ogrzewając to samo kotłem groszkowym potrzebowałem rocznie 3 tony eko groszku.
    Eliks jak przy tym wyglądają nasze kotły? czy to mój były już polski czy to nawet Twoja włoska super maszyna?
    Wyglądają delikatnie pisząc nijak, czy ktoś potrzebuje jeszcze jakiegoś specjalnego przekonywania?
    Aha, jak pisałem sprzedaję i montuję kotły CO na paliwa stałe, jak na razie nie sprzedaję pomp ciepła żeby ktoś nie doszukiwał się jakiejś dziury w całym

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    No i ok. Ja również twierdzę że w nowym budownictwie tylko prąd. Ale do starego nadal mnie nie przekonasz, za dużo zmiennych. Nie wiadomo co będzie dalej z prądem i jego ceną. Sam zakup pompy gdy masz kominy, instalację pod paliwo stałe jest mało ekonomiczny (mówię o czasie zwrotu inwestycji). Jak widzisz po forum, pompy też nieśmiertelne nie są a płyta i sprężarka kosztują prawie tyle co nowa pompa. Ja z peleciaka jestem mega zadowolony, ale to paliwo które trzeba przemyśleć, bo jeśli mieszkasz w d.... gdzie dostępne są tylko certyfikowane produkty powyżej 1000zl to wolał bym gaz.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    No ja nie mam nowego domu a stary jeszcze poniemiecki, nie wiem kto go budował, dziadkowie zasiedlili go w 1947 roku.
    Piszesz że nie wiadomo co będzie z cenami prądu, ok a co jest z cenami węgla? już widać. Jak chcesz kupić taki żeby w miarę spokojnie spędzić zimę a nie przesiadywać w kotłowni to już grubo ponad tysiaka trzeba wyciągnąć z kieszeni, narobić się i nasyfić. Co będzie z cenami pelletu? dokładnie to co z cenami węgla niestety. Ludzie "najedli" się już groszka, obecnie eliks sprzedaję i montuję już chyba 80% kotłów na pallety gdzie jeszcze nie dawno były to śladowe ilości, pomijalne w sprzedaży także te pellety certyfikowane i niecertyfikowane rónież mocno podrożeją, to tylko kwestia czasu i to nie bardzo dalekiego bo już daje się to powoli zauważyć.
    Piszesz o tym że pompy nie są nieśmiertelne a ja zapytam czy kotły są nieśmiertelne? niestety nie i śmiem twierdzić że są bardziej śmiertelne jak pompy.

  18. #18

    Domyślnie

    Swiynto profda. Kocioł Termtecha, dziura w rurze podajnika.Producent ma juz inne podajniki, 2,5 tysiące sztuka. Do tego gość z serwisu słysząc, ze kocioł ma 6 lat mówi, ze pewnie niedługo wymiennik szlag trafi. Kurwa chyba z tektury to robią.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jasiek, do stalowego Termotecha to normalna rura pasuje, typowa dla podajników do 25 kW. Tak ze 2 stówki trzeba dać, pełno tego jest na rynku. Pomierzyć długość, średnicę i rozstawy śrub przy mocowaniu motoreduktora i przy koszu, serwis i ofertę nowego palnika olać. A co do trwałości - moje Defro 15-sty rok sobie pyka. Już bym zmienił na coś innego, ale się nie chce rozkraczyć a dobre żal wywalać.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  20. #20

    Domyślnie

    Sama rura podajnika to żeliwny, niedzielony odlew, do tego u góry rury kanał wentylatora. Dzwoniłem nawef do odlewni, gdzie to robili, odlewnia Lublin, ale są w likwidacji, nic im nie zostało. Dałem to do pospawania, nie wiem czy mistrzowie dadzą radę. Nawet jeśli, to żywotność tej naprawy nie będzie długa.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony