dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Sąsiad nie szanujacy prawa własności - co zrobić ?

    Siemka.

    Jakiś czas temu stalem sie posiadaczem działki, na której planuje budowe domu. Działke tymczasowo ogrodziłem ( prowizorka ), równam teraz teren itp. Na mojej dzialce jest wodociąg ( zaraz przy granicy ). I niestey sasiada na przeciwko tez mam i o nim włąsnie mowa. Poczatkowo teren był nie ogrodzony - tabliczka " teren prywatny, wstep wzbroniony ) Po kilku dniach przyjeżdzam na działkę robic ogrodzenie a ten do mnie , że on do tego wodociągu jest podpiety i mam sie odsunąc z ogrodzeniem aby on miał tez do niego dostep - hahaha. telefon do ZGK - rozmowa z prezesem - nic nie musze sie odsuwać. Baaardzo delikatne wytłumaczenie mu, żeby nie wtrącał sie w nieswoje sprawy. Po kilku dniach zona dzowni, że koleś na żółto pomalował właz do wodociągu i wstawił jakiś slupek. Ponownie telefon do ZGK czy to czasem nie oni bo wystapiłem o przyłącze wody - odpowiedz negatywna. Co ciekawe ten sam kolor maja jego slupki w granicy jego działki. Słupek wyrzucilem, zdjęcia porobione. Szala goryczy sie w tym momencie przelała....

    I teraz pytanie - walczyć i ukrócić go zgodnie z litera prawa czy jednak : "po swojsku" wytłumaczyć, że moj teren to moja własnosć i jak go bedzie tam nosić to... no wiadomo.

    Postanowilem ocywiście porobić zdjęcia zpomalowanego włazu wodociągu i powiadomoć ZGK o tym zajsciu.

    Co radzicie dalej?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Ja się tylko dziwie jakim cudem dali studzienke (rozumiem że z zasuwą) do jego przyłącza na czyjejś działce. Przecież pomiedzy wami jest droga na ktorej takie rzeczy się robi.
    Twoje przyłącza pewnie pojdą ta droga i jesli to działka wspolna to bedziesz potrzebował jego zgodę na ich pociągniecie.. Pamietaj o tym.

  3. #3

    Domyślnie

    działka nie jest wspólna. On jest na przeciwko mnie. dzieli nas droga gminna.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przede wszystkim, po co mu dostęp do wodociągu? Przecież to nie jego wodociąg tylko ZGK i to oni się będą martwić dostępem do niego. On nawet nie ma prawa się go tykać ....

    Czuje to nosem grzyba którego boli, ze ktoś się buduje w pobliżu i szuka dziury w całym. Grzecznie, ale stanowczo pilnowałbym swojego co Ci wejdzie na głowę....
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    jeżeli sąsiad "wpiął się" do wodociągu na dziko - to faktycznie ma problem. Jeżeli posiada Zapewnienie i Warunki Techniczne podłączenia do sieci na Twojej działce - to pytanie : kto wydał takie warunki ? jeśli nie ma - powinien o nie wystąpić lub wskazać dokumenty związane z jego przyłączem wodociągowym.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    Tez mu wytłumaczyłem, że to nie jego własnosc i ZGk jak bedzie chciało wejśc na moja posesje to musi mnie poinformowac i uzyskać zgodę - odbylem z prezesem ZGK rozmowę. Jego faktycznie boli ze ktoś - czyli ja, tam będzie i pewne zabudowania sie pojawią. Rozmawiałem z prawnikiem zaprzyjaźnionym to polecił mi pisemnie upomniec go z art 193 KK ze jak jeszcze raz naruszy moj teren prywatny musi liczyć sie z konsekwencjami.

    On czegoś sie boi - też zaczynam podejrzewać jakieś braki formalne w tym przyłączu wody po jego stronie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.332

    Domyślnie

    Jeśli nie macie zadnej wspolnej wlasnosci w drodze to nie ma problemu i nigdy nie zablokuje ci budowy czy budowy przyłączy.
    Ogrodzić się, postawić tabliczkę i wzywać Policje jeśli wejdzie.
    Wodociągi nigdy nie robią studzienek z zaworami i zasów na prywatnych działkach bo możesz je ogrodzić i zamknać i jak wtedy wejdą odciąc komuś wode jak nie płaci ?

  8. #8

    Domyślnie

    No tutaj zrobiły przed podziałem działek i jak juz jest to jest. Generalnie porobilem zdjęcia i zgłosilem do ZGK - zobaczymy co zrobią ( o ile co kolwiek zrobią )

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    z drugiej strony ( aby być obiektywnym ), nie możesz pozbawiać sąsiada dostępu do wody, kanalizacji, drogi, itd
    kupując działkę też ( chyba ) miałeś wgląd w mapę i przebiegającą sieć na Twojej działce i ( tym samym ) konsekwencje jakie mogą z tego wynikać.
    Projektowałem ostatnio dom na działce z siecią wodociągową. Wodociągi ustaliły strefą ochronną sieci 10m od osi sieci ( w sumie pas 20-o metrowy ) i dobrze, że Inwestorzy mają dużą działkę, dla mniejszych działek taka sieć może stworzyć wiele problemów z samą lokalizacją, czy też możliwością zabudowy działki.

    spróbuj się dogadać z sąsiadem
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #10

    Domyślnie

    Warto to skonsultować z radcą prawnym.

    __

    [reklama na forum jest płatna - moderacja]
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-08-2019 o 14:27

  11. #11

    Domyślnie

    Studzienka na czyjejś działce... Dlaczego to możliwe? Dlatego, że Polska to kraj absurdu po prostu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony