dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Segu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Pruszków
    Kod pocztowy
    05-808
    Posty
    2

    Domyślnie Jakie kręgi obudowy studni aby zmieścić hydrofor?

    Sytuacja jest taka:
    Pompa głębinowa (ma nabijać hydrofor), studnia dla podlewania działki w porywach do ok.0.5ha (obszar poderwania może się zmieniać) i dla domu jednorodzinnego (dopiero będzie budowany, a woda i hydrofor są potrzebne wcześniej), obudowa kręgowa planowana głębokości ok.2m.
    Nie mamy rozeznania w hydroforach (ani jaki będzie odpowiedni pod takie zapotrzebowanie i jakie może mieć rozmiary) i dotychczasowe "rozpytywanie" nie dało jasnej odpowiedzi.

    Stąd pytanie: wystarczą kręgi średnicy 1400mm (część opinii spokojnie potwierdza) czy należy brać rzędu 2000mm (część opinii kategorycznie zaleca) ?

    Przy obu średnicach na wierzch pójdzie płyta betonowa w włazem (chyba nie ma innego rozwiązania?)
    Aby potem mieć dobry dostęp (nie za ciasno) i nie wygenerować niepotrzebnych problemów potem (tj. aby np. zwykłe wyjęcie pompy nie obejmowało kosztownej procedury: wynajęcie dźwigu, podniesienie płyty, demontaż i wyjęcie zbiornika co dopiero odblokowuje pompę i można ją wyjąć).
    Bo oczywiście te większe kręgi są trudniej dostępne, cięższe i bardziej kłopotliwe w montażu (np. już chyba tylko dźwig? lub duża koparka?) oraz oczywiście koszty.

  2. #2

    Domyślnie

    W takiej obudowie studni to będziesz miał bardzo wysoką wilgotność. Dodatkowo szczelne wykonanie tak by do środka nie wydostawała się woda nie będzie proste. Obie sytuacje dla hydroforu nie są korzystne i należy unikać lokalizowania go tam. Długiej eksploatacji to on nie wytrzyma. Może jakaś obudowa naziemna nad studnią? Pomyśl o docelowym miejscu w domu na hydrofor.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ja mam wymurowaną studzienkę w niej wiele elementów w tym sterowanie i zbiornik hydroforowy - wilgotność dość duża ale nie wpływa to na eksploatację urządzeń tam zainstalowanych (przy odpowiednich rygorach).
    Obecnie zastosował bym coś innego - widziałem i wiem że się sprawdza - lepiej niż betonowe.
    Rury strukturalne KRAH lub Weholite odpowiedni wymiar i praktycznie niezniszczalne i szczelne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02_xvplast_rury_strukturalne_krah.jpg
Wyświetleń:	379
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	432862
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 26-07-2019 o 08:34
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Rury strukturalne KRAH lub Weholite odpowiedni wymiar i praktycznie niezniszczalne i szczelne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02_xvplast_rury_strukturalne_krah.jpg
Wyświetleń:	379
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	432862
    Orientujesz się może jak to wygląda cenowo?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ja mam wymurowaną studzienkę w niej wiele elementów w tym sterowanie i zbiornik hydroforowy - wilgotność dość duża ale nie wpływa to na eksploatację urządzeń tam zainstalowanych (przy odpowiednich rygorach).
    Obecnie zastosował bym coś innego - widziałem i wiem że się sprawdza - lepiej niż betonowe.
    Rury strukturalne KRAH lub Weholite odpowiedni wymiar i praktycznie niezniszczalne i szczelne.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02_xvplast_rury_strukturalne_krah.jpg
Wyświetleń:	379
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	432862
    Ja bym zrobił inaczej. Zrezygnuj z hydroforu i obudowy!

    NIe wiem jaką pompę zamierzasz kupić, czy już kupiłeś. Ale pompy elektroniczne z regulacją obrotów w zasadzie nie wymagają hydroforu, potrzeujeą tylko elektronicznego czujnika ciśnienia i zbiorniczka rzędy 5L. Są przystosowane do częstych rozruchów przy każdym odrkęceniu kranu. W takim przypadku można wogóle zrezygnować z obudowy, zasotosować obudowe typu szwedzkiego. Zbiorniczek 5L, czujnik ciśnienia i elektronika sterująca w domu. Czysto i prosto, bez kilku tonowej obudowy za całkiem sporo piniędzy.

    Budowa szczelnej studni z kręgów 1.4m pochłonie sporo funduszy. W przypadku wysokiego poziomu wody gruntowej 100% szczelność ociera się o niemożliwość lub zaczyna kosztować krocie.
    Może się okazać że pompa elektroniczna wyjdzie zwyczajnie taniej. Co więcej, przy podlewaniu dużego obszaru lepiej żeby pompa pracowała non stop bez wyłączeń. Cykl włącz wyłącz nie jest zbyt przyzjanzy dla pompy. Łatwiej też ogarnąć nawodnienie bo masz stałe zadane ciśnienie wody.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 26-07-2019 o 10:12

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Orientujesz się może jak to wygląda cenowo?
    Niestety nie, z informacji jakie pozwoliłem sobie uzyskać to ok 1300 zł za średnicę 3000/1m
    Jednak dobrze mi również doradzono - można to zrobić wchodzą w "układ" z firmą realizującą otoczenie dróg i autostrad - rury te stosowane są jako przepusty i są odcinki(skrawki) które do tego celu i tej długości byłyby do zastosowania.
    Ja brałbym to teraz pod uwagę, bo jednak murowana studzienka wymaga dość dobrej izolacji, ponadto nie jest tak estetyczna, betonowe kręgi są poza tym ciężkie i bez dodatkowego sprzętu nie da się ich przewieźć i ustawić, a taki "plastik" samemu można przenieść i ustawić.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Niestety nie, z informacji jakie pozwoliłem sobie uzyskać to ok 1300 zł za średnicę 3000/1m.
    WYjdzie sporo więcej.
    Zeby było szczelnie potrzebujesz systemowego dna na uszczelce (pytanie czy do rur przepustowych robią), do tego przpusty dla rury studzinne takoż z uszczelką. Jak zobaczysz ile kosztuje otwornica żeby wywiercić otwór pod rure/uszczelki to się zasmucisz

    Sa też gotowe dedykowane studzienki polietylenu z dnem i fabrycznym przejście na standardowe rury studzinne, plus możliwościa zrobienia otworu na rure PE40 czy 32 jaką tam potrzebujesz na rurę pompową. Ja mam taką obudowe, ale toto kosztowało ze 3tys pare lat temu Zaleta? Jak zabezpieczyłem nawet jakimś workiem wylot rury studzinnej żeby woda nie parowała, to wewnątrz ścianki były suche. Moja ma średnie 1m na dnie, więc hydrofor to mały i po solidnym uparciu sie. U mnie tam tylko zbiornczek 6L do pompy z falownkiem, i zawory od nawodnienia ogrodu a i tak już ciasno. Jak wrzucisz hasło obusowa studni PE, to trochę tego wyskakuje. CZasem funkcjonuje pod nazwa studnia wodomierzowa.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale nie każdy mieszka na bagnach i potrzebuje zakopywać batyskaf U mnie jest sucho i nie musi być szczelnie.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Segu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Pruszków
    Kod pocztowy
    05-808
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za odpowiedzi.
    Nie chciałem komplikować sytuacji, niemniej tak naprawdę to w przypadku fi1400mm rozważam plastik bo trafia się okazja wykorzystania jakiegoś odpadu, ale jeśli 2000 to beton. Niemniej w obu jest kwestia wylewki na dno oraz murowania płyty z włazem na górze + przejścia i uszczelnienia. Ze studniami betonowymi mamy już pewna praktykę w rodzinie, łącznie z izolowaniem uszczelnianiem itd. Natomiast słuszne są Wasze uwagi o zalewaniu szczególnie że u nas od ok. 2m może być glina czyli woda opadowa może się zbierać w obsypce wokół studni jak w dołku (więc tym bardziej musimy mieć to szczelne). Kwestia wymurowania obiektu wystającego nad powierzchnię - raczej nie ze względu chyba sporo większy koszt (to już nie wiem czy nie taniej kupić nowy hydrofor skoro pierwszy zużyje się nieco wcześniej?), szpecenie dość wąskiej działki oraz fakt że będzie to stało na razie długo bez dozoru a łatwiej chyba zabezpieczyć właz niż wystający obiekt. Rozważamy nadal.

    Czy wilgotność też tak źle wpływa jeśli to jest zbiornik hydroforowy ze sterowaniem? (bo pompa to głębinowa zatopiona)

    Co do instalacji pompy z falownikiem a bez hydroforu - ciekawe podejście, tyle że 1) trochę chyba przecieranie nowych szlaków a nie czujemy się tu pewni (technicznie), chcieliśmy też wykorzystać tańsze pompy a to pewnie niskimi kosztami nie grzeszy?, 2) przez jakiś czas system może działać na generatorze (brak przyłącza) więc lepiej raz na jakiś czas a porządnie zbiornik napełnić...

    Jednak podbiję pytanie: jakie macie doświadczenia czy opinie odnośnie użycia w tej sytuacji kręgów fi1400mm a 2000 (lub podobne) pod kątem przydatności i możliwości umieszczenia w nich zbiornika hydroforu dla takiej nieruchomości?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie jestem tu długo, ale już kocham to forum - dostaniesz każdą możliwą odpowiedź, tylko nie na swoje pytanie

    Ale zaryzykuję i podbiję temat, bo mam identyczny dylemat - krąg 1400 czy 2000, co na dno i jaka pokrywa? Tytułem wyjaśnienia: NIE mam w domu miejsca na hydrofor, NIE mogę wydać grubych tysięcy na dedykowane studzienki, NIE potrzebuję falowników... Potrzebuję prostego i taniego rozwiązania mając świadomość, że może być niedoskonałe

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Nie jestem tu długo, ale już kocham to forum - dostaniesz każdą możliwą odpowiedź, tylko nie na swoje pytanie

    Ale zaryzykuję i podbiję temat, bo mam identyczny dylemat - krąg 1400 czy 2000, co na dno i jaka pokrywa? Tytułem wyjaśnienia: NIE mam w domu miejsca na hydrofor, NIE mogę wydać grubych tysięcy na dedykowane studzienki, NIE potrzebuję falowników... Potrzebuję prostego i taniego rozwiązania mając świadomość, że może być niedoskonałe
    Jak pytanie jest nieprecyzyjne to i odpowiedź może nie być taka jak się oczekuje. Prawda?
    Przykłądowo Tobie można odpisać że zarówno 1400 jak i 2000 za małe. Minimum 3000, inaczej hydrofor 3000L nie wejdzie.
    A na dno nic, ubity piach starczy wszak masz sucho i bardzo nisko wodę gruntową. A pokrywa minimum 15cm żelbetu, bo pod traktorem się zarwie.

    Nie potrzebujesz takiego wielkiego hydroforu? Albo wodę masz jednak wysoko? Traktora nie posiadasz? Ah, długo już tu jestem, ale nadal nie mogę się przyzwyczaić do tych zarozumiałych pytan: nie podam pełnym informacji ale oczekuje szczegółowej odpowiedzi, na już i na teraz. I to oburzenie jak nie chcą mi dać odpowiedz której się spodziewam Skandal

  12. #12

    Domyślnie

    Takie wątki zakładają amatorzy (jak ja), więc skąd mają wiedzieć, jakich szczegółów potrzebują eksperci? No jasne, można dopytać, ale jakoś nikt tego nie robi. Za to jest dużo bezsensownych odpowiedzi albo przejawów wyższości. Tylko po co komu takie forum?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Takie wątki zakładają amatorzy (jak ja), więc skąd mają wiedzieć, jakich szczegółów potrzebują eksperci?
    To dlaczego tacy amataorzy dziwią się potem że nie dostają prostej odpowiedzi? Skoro się amatorami, to czemu nie zapytają przykładowo: "na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę (o czym mogę nie wiedzieć jako amator) przy wyborze obudowy studni"?
    Czy na prawdę trzeba mieć doktorat, żeby wymyśleć że wielkość kręgów może zależeć od wielkości hydroforu jaki tam chcesz wsadzić?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony