dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Adaptacja pomieszczenia gospodarczego ma mieszkalne

    Witam, jestem w trakcie nabywania nieruchomości o powierzchni użytkowej 40m2, nieruchomość składa się również z przylegającej obory o powierzchni 45m2 którą będę musiał przerobić na salon. Część mieszkalna i gospodarcza to jedna bryła ocieplona z zewnątrz i pod jednym dachem. Pomieszczenie gospodarcze posiada osobne drzwi wejściowe, 2 małe okna od wschodu, 2 małe okna na ścianie przeciwległej oraz wejście na strych przy środkowej części ściany południowej (przylegającej do części mieszkalnej). Prace które musiałyby zostać zrealizowane aby pomieszczenie to przekształcić w mieszkalne wymagają niestety pozwolenia na budowę a co za tym idzie projektu budowlanego oraz prawdopodobnie ekspertyzy technicznej.

    Prace do wykonania to powiększenie wszystkich 4 otworów okiennych oraz wymiana okien, wymiana drzwi wejściowych z zewnątrz na balkonowe, wylanie posadzki oraz położenie tynków, wybicie otworu drzwiowego i montaż nadproży w ścianie nośnej dzielącej część mieszkalną i gospodarczą oraz wymurowanie ścianki działowej wydzielającej osobny pokój (ok. 10-12m2) w południowo-zachodniej części pomieszczenia.

    Z tego co się zorientowałem to potrzebne są:
    projekt w 4 egzemplarzach,
    zaświadczenie potwierdzające uprawnienia projektanta,
    ekspertyza techniczna budynku,
    oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
    i prawdopodobnie dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

    Moje pytanie brzmi, czy wszystkie te czynności są w istocie konieczne przy tego typu pracach ( powiększanie otworów okiennych oraz wybicie otworu drzwiowego) oraz czy przed lub po wyzyskaniu pozwolenia na budowę konieczne jest zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia, a także najbardziej nurtujące mnie pytanie a mianowicie wyczytałem że kierownik budowy jest niezbędny przy pracach wymagających pozwolenia na budowę aczkolwiek można odstąpić od konieczności zatrudniania kierownika gdy pracę nie są zbyt skomplikowane, pytanie czy owe pracę są wystarczająco skomplikowane czy nie i kto to ustala, wolałbym nie mieć obowiązku zatrudniania kogoś skoro sam sobie poradzę z takimi czynnościami.

    Pozdrawiam, Maciej P.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Przy jakiejkolwiek działalności objętej pozwoleniem na budowę w budynku istniejącym, wymagane jest sporządzenie ekspertyzy stanu technicznego. Zwiększenie światła otworów w ścianach nośnych jest istotną zmianą konstrukcyjną wymagającą nadzoru osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Tak jest zgodnie z przepisami.

    Nikt nie zabroni Ci wykonać tych prac na własną rękę, nikt też nie zmusi do zatrudnienia kierownika. Jednak prace będą wymagały uzyskania pozwolenia na użytkowanie i odbioru robót, o dzienniku budowy nie wspominając. Jeśli znajdziesz dobrego kierownika z dużym doświadczeniem przy domach jednorodzinnych, to jest wielce prawdopodobne, że odbiór uzyskasz na więcej prac niż obejmuje pozwolenie na budowę.
    Jeśli masz jakieś pytania, to zawsze możesz kierować je do Nadzoru Budowlanego, jednak ma to swoje wady - będą Cie znać.

    Pozdrawiam,
    Paweł

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony