dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Jak wytłumić "strzały" wody przy wznawianiu dostawy w wodociągu?

    Witam,
    Chciałbym zminimalizować - przy wznawianiu dostawy wody - "strzelaniu" mieszaniną powietrza, wody i okruchów rdzy/kamienia w celu uniknięcie zapchania reduktora ciśnienia. Zamierzam zainstalować filtr siatkowy osadowy ale na łuku złożonego z 4 kolanek, ale to skomplikowane.
    Czy istnieje jakieś inne, w miarę proste rozwiązanie, rodzaj tłumika stosowanego w hydraulice który takie "strzały" by mógł minimalizować?
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.080

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janeo Zobacz post
    Witam,
    Chciałbym zminimalizować - przy wznawianiu dostawy wody - "strzelaniu" mieszaniną powietrza, wody i okruchów rdzy/kamienia w celu uniknięcie zapchania reduktora ciśnienia. Zamierzam zainstalować filtr siatkowy osadowy ale na łuku złożonego z 4 kolanek, ale to skomplikowane.
    Czy istnieje jakieś inne, w miarę proste rozwiązanie, rodzaj tłumika stosowanego w hydraulice który takie "strzały" by mógł minimalizować?
    Pozdrawiam
    Są różne rozwiązania... zależy co chesz osiągnąć? Czy tylko wytłumienie skoków ciśnienia, czy odpowietrzenie, czy oczyszczenie z osadów? Nie ma jednego idealnego rozwiązania do wszystkich problemów.

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście chodzi mi o oczyszczenie z osadów/rdzy/okruchów wstrzeliwanych właśnie w takich momentach. Ja już mam w projekcie filtr siatkowy osadowy, ale wg. mnie on w takich właśnie krytycznych sytuacjach nie wystarczy i potrzeba czegoś do wytłumienia, żeby te okruchy łatwo się usadowiły w tym filtrze.
    Chyba, że się mylę ...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Wydaje się, że nie ma większego problemu, w Twoim przypadku najlepiej zastosować filtr sznurkowy (20 - 50 MIKRON) w zupełności wystarczy zatrzymać rdzę, bo wodę masz czystą. W ostateczności możesz zastosować reduktor ciśnienia - wszystko tak jak na zdjęciu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	indeks.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	36,4 KB
ID:	433101
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    W ostateczności możesz zastosować reduktor ciśnienia - wszystko tak jak na zdjęciu.
    Reduktor w ostateczności zamiast filtra?
    Jeśli chodzi o moją instalację, to chcę zrobić to zabezpieczenie przed reduktorem do 1 Bar, żeby zapobiec jego zanieczyszczeniu (właśnie miałem tą przyjemność i reduktor zatrzymał wodę do 0). Dlatego chciałbym może zrobić taką linię: 1[jakiś dławik, tu proponowany filtr sznurkowy?] -> 2[filtr siatkowy-osadowy]->3[reduktor].

    PS: a mogą być 2 filtry siatkowe-osadowe, jeden za drugim? (akurat mam dwa )

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ale dlaczego do 1 bara? woda, aby urządzenia dobrze pracowały ma mieć od 3 do 4 bar.
    Oczywiście , że można zastosować dwa siatkowe, jeszcze lepiej byłoby, aby "sito "siatek było rożne np pierwsze 50 drugie 20 mikrona.
    A dlaczego bez reduktora? bo chyba nie doczytałem. Jesteś zasilany z sieci miejskiej i chcesz ograniczyć "tętnienia" wody i zanieczyszczenie podczas tego zjawiska więc niekiedy (bardzo często) zastosowanie filtra usuwa ten problem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.080

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janeo Zobacz post
    Reduktor w ostateczności zamiast filtra?
    Jeśli chodzi o moją instalację, to chcę zrobić to zabezpieczenie przed reduktorem do 1 Bar, żeby zapobiec jego zanieczyszczeniu (właśnie miałem tą przyjemność i reduktor zatrzymał wodę do 0). Dlatego chciałbym może zrobić taką linię: 1[jakiś dławik, tu proponowany filtr sznurkowy?] -> 2[filtr siatkowy-osadowy]->3[reduktor].

    PS: a mogą być 2 filtry siatkowe-osadowe, jeden za drugim? (akurat mam dwa )
    Reduktor ma za zadanie redukować ciśnienie. Czyli jak masz strzały to on je wytłumi - to jego zadanie.
    Filtr nie będzie tłumił uderzeń ciśnienia, a zazwyczaj jest też dużo mniej trwały - standardowo do 6 bar, jak poszukasz to znajdziesz do 10 bar.
    Oczywiście możesz dać kilka filtrów szeregowo, ale jednak sugerowałbym zainstalowanie ich po reduktorze, a przed nim ewentualnie filtr mosiężny (tylko na grube zanieczyszczenia - np. o dokładności 100 czy 200 um).

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Ale dlaczego do 1 bara? woda, aby urządzenia dobrze pracowały ma mieć od 3 do 4 bar.
    Rozporządzenie w sprawie WT stanowi:
    § 114. 1. Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów).

    Jeżeli urządzenie nie działa poprawnie przy 0,5 bara to nie nadaje się do instalacji w Polsce (musi pracować poprawnie w całym zakresie dopuszczalnych ciśnień).

    A co do meritum - to może reduktor z filtrem. Np. taki. A za takim reduktorem normalny filtr 20 czy 10 mikronów.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozporządzenie w sprawie WT stanowi:
    § 114. 1. Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów).

    Jeżeli urządzenie nie działa poprawnie przy 0,5 bara to nie nadaje się do instalacji w Polsce (musi pracować poprawnie w całym zakresie dopuszczalnych ciśnień).
    Ok, masz rację , jednak nie skupiłem się na odpowiedzi o urządzeniach(są różne i myślałem o swoich) ale o samym ograniczeniu tętnień wody i tak dużym jej zredukowaniu przez autora postu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    qbek17
    Ja wiem że reduktor wytłumi wystrzały, ale ja się nie boję ich jako takich a tego, co te wystrzały niosą ze sobą PRZED REDUKTOREM mogąc go zanieczyścić drobinami rdzy. Zatem zainstalowanie filtrów za reduktorem jest tu niecelowe.

    Kaizen
    Cel cytowania tego przepisu dla mnie jest niezrozumiały. Za moim reduktorem (regulacja 0,5 - 4 Bar) mam mieć 1 Bar i basta, bo tam mam instalację nawadniającą. Jeśli nawadnianie zastopuje, to katastrofa - dlatego troszczę się o czystość reduktora. A już o chorobę wprawia mnie myśl o zatrzymaniu dostawy wody (co samo w sobie na nawet parę godzin nie przeszkadza), a w zasadzie wznowienie jej dostawy z tymi strzałami z kawałkami rdzy i kamienia.

    CityMatic
    Dzięki, w takim razie zastosuję 2 filtry. Jakieś tłumienie dają, bo przy tych strzałach mieszanina wody i powietrza jest kierowana w dół w kierunku osadnika z sitkiem, a następnie w górę. Nie jest to długa droga ale przy 2 filtrach może pomoże
    Zdjęcie mojego ewentualnego zestawu filtrów, żeby nie było nieporozumień. Ten z zaworem kulowym jest wyraźnie większy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KFZ_1.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	79,9 KB
ID:	433120

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janeo Zobacz post
    CityMatic
    Dzięki, w takim razie zastosuję 2 filtry. Jakieś tłumienie dają, bo przy tych strzałach mieszanina wody i powietrza jest kierowana w dół w kierunku osadnika z sitkiem, a następnie w górę. Nie jest to długa droga ale przy 2 filtrach może pomoże
    Zdjęcie mojego ewentualnego zestawu filtrów, żeby nie było nieporozumień. Ten z zaworem kulowym jest wyraźnie większy.
    To akurat spowodowane jest tym , że ten z zaworem musi mieć gniazdo i uszczelniacz dla grzybka zaworu kulowego stąd i jego wielkość większa.
    Troszkę mnie zasmuciłeś tym , że zastosujesz takie filtry, trudno jest je czyścić (nie widać czy są zanieczyszczenia)a dodatkowo kilkukrotne odkręcenie niszczy uszczelkę i trudno jest zachować szczelność.
    Myślałem , że masz coś takiego :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	24c963cc9c475ef89d815632da4afc64.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	67,8 KB
ID:	433135

    a już najlepszy byłby taki.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Filtr-reduktor-cisnienia-1-HONEYWELL-FK06-1AA.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	433136
    Niestety muszę Cię również zmartwić do nawadniania potrzebujesz specyficznego filtra usuwającego zanieczyszczenia mechaniczne powyżej 130 mikronów i bez tego to raczej uszkodzisz sobie spryskiwacze - przede wszystkim ich mechanizmy obrotu i dysze, a już na 100% linie kroplujące.
    Będziesz musiał zakupić dodatkowo coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	global-water-filtr-dla-domu-water-drop-1cal-siatkowy-przod.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	433137
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za zdjęcia poglądowe. Fajne filtry, chyba o to chodziło.
    Co do nawadniania nie ma problemu z zapychaniem zraszaczy - to automatyczne podlewanie kropelkowe kwiatów w domu .
    EDIT:
    Wybrałem na alle.. (1/2", siatka 100µ), mały i zmieści mi się pod zlewem :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1e19d3b94d57941ff0294257448e.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	24,5 KB
ID:	433141
    No i wyśledziłem, to chińska produkcja, na znanym portalu zakupowym 40 zł z wysyłką
    Piszą: Inner thread: 4 points, Outer thread: 6 points
    Co w wolnym tłumaczeniu jest: Gwint wewnętrzny: 4 punkty, Gwint zewnętrzny: 6 punktów.
    Brak info ile cali gwint... O co tu chodzi z tymi punktami?
    Ostatnio edytowane przez Janeo ; 01-08-2019 o 08:57

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    To z opisem gwintów - to jakie są na urządzeniu. Jakie gwinty występują łącznie z tymi np: na bańce szklanej, mocowanie zaworu spustowego i w samym zaworze.... i wszystkie wyliczają-oni mają takie opisy.Wygląda na to że to z opisu to przyłączenie 1/2" .
    A to co zakupisz to o wiele lepsze niż to co posiadasz
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A to co zakupisz to o wiele lepsze niż to co posiadasz
    No, tysiąc razy lepsze. Można dokupywać wkłady ale naprawdę nie wiem po co, jeśli ten filtr (n.b deklarują 40-60µm) można czyścić. Jedyna niedogodność, że jakoś go trzeba ochronić przed uderzeniem.
    PS: dopytuję Chinoli o ten gwint, zdaje się te filtry mają zewnętrzny 3/4" i jednocześnie w środku wewnętrzny 1/2". Ale muszę mieć potwierdzenie na które czekam.
    Ostatnio edytowane przez Janeo ; 01-08-2019 o 10:16

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janeo Zobacz post
    PS: dopytuję Chinoli o ten gwint, zdaje się te filtry mają zewnętrzny 3/4" i jednocześnie w środku wewnętrzny 1/2". Ale muszę mieć potwierdzenie na które czekam.
    To jest zapewne tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1e19d3b94d57941ff0294257448e.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	41,1 KB
ID:	433149
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #16

    Domyślnie

    Nie, oni tak pokazują:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CH.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	76,4 KB
ID:	433150

    Niektórzy to piszą normalnie w calach (droższe), ale tańsze mają w opisie wewn. 4 poins, zewn. 5 poins. Wyjaśniam na razie

    EDIT: chyba się wyjaśniło... jakieś ich '4 points' = 2,4cm=0,94cala..
    Ostatecznie wybieram dłuższy ale węższy, z wewn. 1/2", 12,87 USD (50 zł).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CH1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	40,9 KB
ID:	433159
    Teraz będzie wyliczanka jak to zmieścić pod zlewem
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
    Ostatnio edytowane przez Janeo ; 01-08-2019 o 11:41

  17. #17

    Domyślnie

    Pragnę jeszcze raz podziękować kol. CityMatic za radę (i zdjęcie poglądowe) dot. zastosowania konkretnego rodzaju filtra. Po zainstalowaniu, po 1,5 tygodnia stosowania wygląda tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0043_1.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	103,4 KB
ID:	434607

    W życiu bym nie pomyślał, że woda u mnie może być tak zażelaziona
    Ostatnio edytowane przez Janeo ; 15-09-2019 o 11:48

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony