dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Domyślnie Odbiór domu mieszkalnego

Witam,
    jestem na etapie kompletowania dokumentów do odbioru domu, którego budowa zaczęła się w latach 70. Oficjalnie jedziemy na pozwoleniu na przebudowę z roku 2014 i przez lata wykonano wszystkie przyłącza, jednocześnie otrzymywaliśmy papierki od instalatorów. Teraz sie dowiedziałem od znajomego, że niby protokoły instalatorów są ważne jedynie rok.. czy to prawda?

Podobnie inny znajomy uważa, że skoro dom stoi już tyle lat, to nie musi być papierka od geodety.. myślicie, że to przejdzie? Czy najwyżej się dołączy potem?

Świadectwo energetyczne tez jest potrzebne? Jak to wygląda w praktyce, trzeba te wszystkie papiery mieć, czy jedynie dziennik, zaświadczenie od kierownika oraz protokoły przyłączy?

Przy okazji inna sprawa - dom mimo, że powstawał od lat 70. nigdy nie był zamieszkany, stał w surowym stanie przez lata i chyba dziadek nie płacił za niego podatku od nieruchomości (nie zgłosił wgl tego). Pytanie, czy musiał to zrobić, skoro nikt tam nie mieszkał? Czy mam się teraz spodziewać kary przy zgłaszaniu po odbiorze?

Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez lolek-12 ; 29-07-2019 o 14:35 Powód: dopisek

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar

Domyślnie

Zadać pytanie - to trzeba umieć.

W 2014 co dostałeś pozwolenie na budowę? (przebudowę, rozbudowę) istniejącego budynku ? To jak masz ciągłość prac w dzienniku zgłaszasz zakończenie budowy. Po co w to mieszasz jakieś lata '70 i dziadka?

Jak nie masz ciągłości w DB to dupa blada.

Lider FORUM (min. 2800)
    Bertha

Kod pocztowy
    58-000

Domyślnie

Cytat Napisał lolek-12 Zobacz post

Podobnie inny znajomy uważa, że skoro dom stoi już tyle lat, to nie musi być papierka od geodety.. myślicie, że to przejdzie? Czy najwyżej się dołączy potem?
    Musisz do odbioru mieć mapę pomiaru powykonawczego. Nawet jeśli budynek jest na mapie, to nic nie ma do rzeczy. Może być np. z digitalizacji.
    Geodezyjna dokumetacja powykonawcza, w operacie współrzedne budynku, obliczenie powierzchni zabudowy plus wykazy zmian dla budynku jeśli była uproszczona kartoteka budynku. Geodeta będzie wiedział o co chodzi. Plus zmiana użytku na B Odbierasz budynek teraz, więc wstecz nie maja podstawy aby żadac podatku jak za B (zabudowa mieszkaniowa). Od 2014 roku wytyczony budynek(nawet nie zbudowany!) zmienia automatycznie* użytek na Bp (podatek jak za B), wcześniej tak nie było.

*) geodeta ma obowiazek załączyć do operatu wniosek o zmianę w EGiB podpisany przez własciciela/i. Operat musi złożyć, bo od 2014 pomiary realizacyjne (wytyczenia) podlegają zgloszeniu.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 01-08-2019 o 10:09 Powód: *)....

DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dwiecegly

Kod pocztowy
    43-300

Domyślnie

Mi działke zmienili na B dopiero po oddaniu budynku do uzytkowania po wszystkich odbiorach. I od tego momentu place podatek jak za działke budowlaną. I tak było we wszystkich przypadkach jakie znam wsrod znajomych w okolicy.

Lider FORUM (min. 2800)
    Bertha

Kod pocztowy
    58-000

Domyślnie

Może budowę podjąłeś przed 2014 rokiem?

Domyślnie

Dobra, powyższe sprawy się już wyjaśniły.

Tylko sprawa wygląda tak, że na parterze był garaż, który zamienił się w kuchnię i łazienkę. Drzwi garażowe zamurowano. W sumie nie wiem czemu, ale nie uwzględniono tego na etapie projektowania. No i nie wykonano jednego okna w dachu, bo tak wyszło na etapie przebudowy dachu. To są zmiany nieistotne? Czy olać? A jak pokój zamieniam w kuchnię lub odwrotnie? niby w nadzorze mi powiedzieli, że w Wydziale Architektury mi pomogą, żeby to domalować, ale nie chce się wpakować w jakiś problem

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    donvitobandito

Kod pocztowy
    64-100

Domyślnie

Olej to.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia