dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakub_dw

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-662
    Posty
    55

    Domyślnie Taras drewniany na słupkach betonowych- pomocy!

    Witam

    Planuję rozpocząć na dniach budowę tarasu drewnianego (lub kompozytowego) na słupkach betonowych.
    Zrobiłem wstępny projekt i utknąłem w miejscu.
    Tak jak widać na załączonych rysunkach, zaplanowałem wykonanie słupków betonowych o średnicy 20 cm w rozstawach mniej więcej 90-95cm.
    Na to mają przyjść legary 8x18cm (na kotwach stalowych), następnie kontrlegary 5x7cm i na wierzch deska tarasowa grubości ok 2,8cm.

    I wszystko byłoby fajnie gdyby nie fakt, że nawiozłem do swojego ogrodu dosyć sporo ziemi i tym samym podniosłem trochę poziom terenu.
    Wokół domu znajduje się jeszcze zasypany wykop i poziom gruntu w tym miejscu jest niższy niż w pozostałej części działki.
    Zaplanowałem to tak, że wokół domu miał zostać dosypany grunt w celu wykonania spadku od domu na zewnątrz.

    I tu pojawił się problem. Cała konstrukcja tarasu zajmuje na wysokości tyle miejsca, że zasypanie tego obniżenia przy domu gruntem spowoduje, że po prostu nie zmieszczę pod tarasem kratownicy z belek.
    Poradźcie proszę, co mogę w takiej sytuacji zrobić.
    Patrząc na plik z przekrojem, może w miejscu, gdzie uskakuje teren zrobić drenaż, a teren pod tarasem delikatnie podnieść i zrobić spadek od domu w kierunku drenażu?
    Czy może w takiej sytuacji lepiej byłoby zamiast słupków betonowych, podnieść teren i na to wylać płytę?

    Jeśli ma to jakiekolwiek znaczenie to dodam tylko, że dom jest wybudowany w konstrukcji szkieletowej i posadowiony został na płycie fundamentowej.

    Będę wdzięczny za wszystkie porady.
    z góry dziękuję i pozdrawiam
    Kuba


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SLUPKI I LEGARY-1.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	83,1 KB
ID:	433211

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KONTRLEGARY-1.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	433210

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PRZEKRÓJ-1.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	433213

  2. #2

    Domyślnie

    Ziemia przepuszczalna na działce jest ! Dołóż odwodnienie albo ze dwie studnie chłonne pod tarasem, starczą rowki bo dajesz zasypkę z otoczaków czy żwirem pod tarasem i na geowłókninę aby ci chwast ze szczelin nie wystawał. A ten spadek z tą odległością od tarasu rowkiem to coś głupio wygląda. Zatem taras z krawędzią wykończony deskami z konglomeratu i szczeliną między nim a tą krawędzią dosypanej ziemi uzupełnij otoczakami dużymi i ozdobnymi.

    Jak nie cierpisz na brak gotówki górną warstwę namocz w wiaderku z żywica przezroczystą aby była trwale związana i twarda, jednocześnie wodę przepuszczająca

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakub_dw

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-662
    Posty
    55

    Domyślnie

    Gnago, dzięki za odpowiedź.

    Na przekroju taras został przeze mnie ucięty. Tam nie ma takiej przerwy między krawędzią tarasu a podniesieniem terenu
    Taras będzie dochodził do tego wyższego poziomu.
    Pisząc o namoczeniu górnej warstwy żywicą, rozumiem że miałeś na myśli otoczaki?

    pozdrawiam
    Kuba

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakub_dw

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-662
    Posty
    55

    Domyślnie

    Aha i jeszcze jedno. Grunt u mnie jest dosyć gliniasty. Ten obniżony teren jest zasypany piachem, pod którym też zalega pewno warstwa gliny. Nie chciałbym, żeby powstał u mnie efekt wanny, czyli wpływania wody pod płytę fundamentową.

  5. #5

    Domyślnie

    Zrób taras z kostki lub płyt bezpośrednio na gruncie (po podwyższeniu, wyrównaniu). Jest praktyczniejszy niż drewniany.

    Rozwiązanie ze słupami i legarami po prostu nie przystaje do warunków jakie powstały.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakub_dw

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-662
    Posty
    55

    Domyślnie

    Key1, problem w tym że przekrój, który wrzuciłem, nie oddaje sytuacji w obrębie całego tarasu. Taka sytuacja jest tylko od frontu. Po bokach już mamy normalnie prosty teren, bez spadków I teraz wykonanie tarasu na gruncie niestety wiązałoby się z tym, że w innych częściach musiałbym go po prostu sporo nawieźć.

  7. #7

    Domyślnie

    Ile cm musiałbyś nawieźć?

    Jeśli się nie pomyliłem w liczeniu to zaplanowałeś sobie wykonanie 69 słupów betonowych. To ogromna ilość pracy w stosunku do efektu...


    .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony