dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 23 z 23
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Ja mam taki system typu "nie po kolei w głowie". Przewymiarowana pompa, bufor 1000l, grzejniki wspomagane wentylatorami. Dom rocznik 2007, zbudowany zgodnie z ówczesnymi standardami. Rachunek za miniony sezon grzewczy 1700PLN od 3.10.2018-30.04.2019. Za węgiel wychodziło 2600-3000. W taniej taryfie G13 kupiłem 5150kWh energii,w średniej 380, w drogiej 180.
    Cóż, wiem że mam system niezgodny ze "sztuką", ale mam to w nosie bo liczby się zgadzają. Jak kupowałem auto elektryczne, też mi wszyscy mówili że trzeba mieć "nie po kolei...", dziś myślę o kupnie kolejnego elektryka .
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak dzięki buforowi kupi 3000 kWh po 21gr zamiast 57gr to zaoszczędzi rocznie 1080zł. Szybko bufor się zwróci.
    Oczywiście te 3MWh to przykład - trzeba przeliczyć wg konkretnego zapotrzebowania i konkretnych cen prądu.
    Pytanie jedynie jak duży musi kupić bufor ? 1000lL , 2000L i do jakiej temperatury go grzać aby zapewnić przez kilka godzin dziennie bez grzania stałą temepraturę na grzejnikach i odpowiednią ciągłą moc.

    Tani zakup to nie będzie a sam duży bufor ma też swoje straty i zapewne trzeba będzie go trzeba go grzać do wyższej temperatury (jeszcze niższy COP).

    Pytanie czy po policzeniu kosztu zakupu , kosztów związanych ze stratami ciepła na buforze i gorszym COP będzie toi nadal mocno opłacalne ?

    Bo można dać taryfa G12 i grzać cały czas i niech pompa moduluje moc. I wtedy COP będzie wyższy i koszty sądzę użytkowania też nie wysokie ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał frobek Zobacz post
    Ja mam taki system typu "nie po kolei w głowie". Przewymiarowana pompa, bufor 1000l, grzejniki wspomagane wentylatorami. Dom rocznik 2007, zbudowany zgodnie z ówczesnymi standardami. Rachunek za miniony sezon grzewczy 1700PLN od 3.10.2018-30.04.2019. Za węgiel wychodziło 2600-3000. W taniej taryfie G13 kupiłem 5150kWh energii,w średniej 380, w drogiej 180.
    Cóż, wiem że mam system niezgodny ze "sztuką", ale mam to w nosie bo liczby się zgadzają. Jak kupowałem auto elektryczne, też mi wszyscy mówili że trzeba mieć "nie po kolei...", dziś myślę o kupnie kolejnego elektryka .
    Chyba jednak nie jest źle. Bufor 1000 l ma też mój syn a PC 12 kW. Nagrzewa w taniej na ile się da. Potem zakumulowaną nadwyżkę rozprowadza cyklicznie głównie przez kaloryfery (jest trochę podłogówki, ale mało).
    Ty masz wiatraki pod kaloryferami, to nawet z mniejszych grzejników dużo ciepła pójdzie na mieszkanie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony