dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84
  1. #1

    Domyślnie Opłacalność palenia w kominku a gazem.

    Posiadam kominek thorma delia serpentino, mieszkanie 75m2 dwu poziomowe.
    Grzałem bez problemu samym kominkiem przez ponad 3 miesiące listopad-luty utrzymując na piętrze jakieś 23 stopnie.
    Spalałem średnio 1,5 metra drewna miesięcznie. W między czasie podłączono mi gaz i po czasie przeszedłem na grzanie gazowe bo zwyczajnie jest tańsze.
    W celu wyjścia na równo drewno, musiałoby kosztować jakieś 160zł za metr, a obecnie ceny są wyższe nawet za metr rzucany.
    Więc samo palenie drewnem jest nie opłacalne.
    Lecz czy liczył ktoś że może jest jakaś ilość drewna którą warto dziennie spalić w celu obniżenia rachunków? I ile by musiało drewno kosztować aby się to opłacało?
    Czy pozostaje tylko palenie rekreacyjne?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Skoro gaz tańszy to o co ci chodzi z tym paleniem drewna w celu obniżenia rachunków?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post
    Lecz czy liczył ktoś że może jest jakaś ilość drewna którą warto dziennie spalić w celu obniżenia rachunków? I ile by musiało drewno kosztować aby się to opłacało?
    Czy pozostaje tylko palenie rekreacyjne?
    Jak Ci to wychodzi? Wychodzi jakieś 210zł/2100kWh (1mp) dobrego drewna, czyli 10gr/kWh. Niech nawet sprawność spalania będzie nędzna i wyjdzie 14gr/kWh. Ile Ci wychodzi wartość faktury za gaz podzielona przez ilość kWh (tu z kolei sprawność zawyżona)?

  4. #4
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post
    .............................Lecz czy liczył ktoś że może jest jakaś ilość drewna którą warto dziennie spalić w celu obniżenia rachunków? I ile by musiało drewno kosztować aby się to opłacało?
    Czy pozostaje tylko palenie rekreacyjne?
    W tym pytaniu sam sobie odpowiadasz.Każdy posiadający obydwa źródła pozyskiwania energii cieplnej nazwę go dobrym praktykiem ,świadomym z doświadczeniem , doskonale wie jak łączyć te obydwa paliwa by równoważyć rachunki.Ja np. na tą chwilę z gazu najchętniej bym zrezygnował.Powody już podawałem. Na gazie ludzie gotują plus ogrzewanie. Wspomaganie gazu kominkiem li tylko do ogrzewania , wygląda zupełnie inaczej. Dla mnie palenie drewnem jest bardzo opłacalne . Dlaczego , a to dlatego ,że kupuję tanio jak na moje potrzeby. Palę od piątku popołudniu do poniedziałku rano . W dni wolne od pracy , urlopy zimowe, Święta czyli przez cały okres grzewczy ,który u każdego jest naprawdę sprawą indywidualną.Zapytam ponieważ piszesz o swoim problemie w lecie. Mam rozumieć ,że gazu używasz tylko do ogrzewania dwóch poziomów mieszkania?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post
    Posiadam kominek thorma delia serpentino, mieszkanie 75m2 dwu poziomowe.
    Grzałem bez problemu samym kominkiem przez ponad 3 miesiące listopad-luty utrzymując na piętrze jakieś 23 stopnie.
    Spalałem średnio 1,5 metra drewna miesięcznie. W między czasie podłączono mi gaz i po czasie przeszedłem na grzanie gazowe bo zwyczajnie jest tańsze.
    W celu wyjścia na równo drewno, musiałoby kosztować jakieś 160zł za metr, a obecnie ceny są wyższe nawet za metr rzucany.
    Więc samo palenie drewnem jest nie opłacalne.
    Lecz czy liczył ktoś że może jest jakaś ilość drewna którą warto dziennie spalić w celu obniżenia rachunków? I ile by musiało drewno kosztować aby się to opłacało?
    Czy pozostaje tylko palenie rekreacyjne?
    To zależy od rodzaju urządzenia. Są takie, w których wystarczy spalić 3 metry drewna na sezon w domu 80-100 m2. Masz widocznie niewydajną konstrukcję swojego kominka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post
    Posiadam kominek thorma delia serpentino, mieszkanie 75m2 dwu poziomowe.
    Grzałem bez problemu samym kominkiem przez ponad 3 miesiące listopad-luty utrzymując na piętrze jakieś 23 stopnie.
    Spalałem średnio 1,5 metra drewna miesięcznie. W między czasie podłączono mi gaz i po czasie przeszedłem na grzanie gazowe bo zwyczajnie jest tańsze.
    W celu wyjścia na równo drewno, musiałoby kosztować jakieś 160zł za metr, a obecnie ceny są wyższe nawet za metr rzucany.
    Więc samo palenie drewnem jest nie opłacalne.
    Lecz czy liczył ktoś że może jest jakaś ilość drewna którą warto dziennie spalić w celu obniżenia rachunków? I ile by musiało drewno kosztować aby się to opłacało?
    Czy pozostaje tylko palenie rekreacyjne?
    Masz spore spalanie jak na taki metraż. Ja mam podobny, domek dwupoziomowy i wychodzi mi ok.6 mp na sezon, w tym grzanie CWU. IMO masz kominek o niskiej sprawności, albo palisz niedosuszonym drewnem, albo jakimś niskoenergetycznym.

  7. #7

    Domyślnie

    Odpowiadając kilku osobą na raz.
    Gaz to jakieś 0,20gr za kW
    Drewno bukowe z suszarni więc wilgotnośc okazji.
    Dlatego pytam o rady, jako że samemu wyszło mi że nie opłaca się palić samym drewnem, to może jest jakaś ilość drewna która spalona jednak podniesie bilans na plus.
    Sprawność kominka 82%

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post
    Gaz to jakieś 0,20gr za kW
    Bardzo tanio masz. Ja za 595 kWh gazu dostałem fakturę na 203,42 zł brutto. Wychodzi 34,19 gr/kWh

    Jak liczysz cenę kWh z drewna?
    Jak kWh z drewna wychodzi taniej - to opłaca się grzać w 100% drewnem.
    Jak kWh z drewna wychodzi drożej - to opłaca się grzać w 100% gazem. Tym bardziej, że im mniej gazu spalisz, tym drożej wyjdzie realna cena (wraz z opłatami stałymi) kWh i opłacalność spadnie.

    Nie ma możliwości, żeby jakiś pośredni % był opłacalny.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-08-2019 o 11:02

  9. #9

    Domyślnie

    Kasa kasą. Walory estetyczne, klimatyczne, nastrojowe - bezcenne.
    Kto lubi ogień i chce w niego inwestować , ten będzie dogrzewał się kominkiem.
    Przy okazji lub celowo.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    dobrym praktykiem ,świadomym z doświadczeniem , doskonale wie jak łączyć te obydwa paliwa by równoważyć rachunki?
    Ale przecież autor wyraźnie napisał, że 100% grzanie gazem jest tańsze niż 100% kominkiem. To co tu chcesz praktyku równoważyć?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał endrju6 Zobacz post
    Kto lubi ogień i chce w niego inwestować
    Mi się wydaje, że piromania jest uleczalna.

    Cytat Napisał endrju6 Zobacz post
    Kasa kasą. Walory estetyczne, klimatyczne, nastrojowe - bezcenne.
    Smród, syf, targanie 30kg drewna dziennie, wynoszenie popiołu, czyszczenie, częstsze malownie oraz przegrzane pomieszczenie to już w gratisie

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Smród, syf, targanie 30kg drewna dziennie
    120kWh x 80% * 150 dni sezonu = 14400 kWh na samo CO... Niezły durszlak. W praktyce szybciej z 5kg dziennie wystarczy.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    120kWh x 80% * 150 dni sezonu = 14400 kWh na samo CO... Niezły durszlak. W praktyce szybciej z 5kg dziennie wystarczy.
    Aha. Rozumiem, że "Spalałem średnio 1,5 metra drewna miesięcznie." to nie praktyka kolegi kulunkele tylko mój wymysł.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Mi się wydaje, że piromania jest uleczalna.
    Kominki były, są i będą. Ważne, żeby zachować umiar. We wszystkim w życiu.

    Od mojej piromanii wara. Nie zamierzam hajcować na potęgę, jedynie dla mitycznego w teorii klimatu. Bród mi niestraszny, poza tym to już nie te czasy co 20-30 lat temu. Teraz da się czyściej, mądrzej, przyjemniej. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bardzo tanio masz. Ja za 595 kWh gazu dostałem fakturę na 203,42 zł brutto. Wychodzi 34,19 gr/kWh


    Za rok srednia wyszla mi 21groszy, zużyte/zaplacone.
    Ok. 7500kWh

    Ogrzewales gazem, czy to tylko CWU(gotowanie) ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulunkele Zobacz post
    .
    Sprawność kominka 82%

    Wiesz, papier wszystko przyjmie.
    Nie zdziwiłbym sie, gdyby realnie bylo to 70%
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to jaki jes cel porównania ceny gazu za gotowanie do ogrzewania ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to jaki jes cel porównania ceny gazu za gotowanie do ogrzewania ?
    Że niby gaz do ogrzewania ma inną cenę, niż ten do gotowania?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że niby gaz do ogrzewania ma inną cenę, niż ten do gotowania?


    Tak ma, jesli mówimy o cenie za 1kWh.
    A teraz pomysl dlaczego.
    Moze Ci ulatwi sprawe, ze w lutym za gaz zaplacilem 18gr za kWh, a w lipcu 26gr za kWh
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-08-2019 o 18:51
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tak ma, jesli mówimy o cenie za 1kWh.
    A teraz pomysl dlaczego.
    Moze Ci ulatwi sprawe, ze w lutym za gaz zaplacilem 18gr za kWh, a w lipcu 26gr za kWh
    A powiedz, czy ktoś, kto częściowo ogrzewa kominkiem będzie miał zużycie gazu bliżej Twojego, czy mojego?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony