dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie Projekt wewnętrznych instalacji dla starostwa i banku

    Witam
    Mam pytanie i zarazem problem, otóż w pozwoleniu na budowę domu mam zapis że instalacje wewnętrzne wymagają oddzielnego pozwolenia.
    Dom w stanie SSZ , umówieni instalatorzy do CO i elektryki , staranie o kredyt na dokończenie budowy a bank znalazł taki zapis w pozwoleniu.
    Nasz projektant i zarazem kierownik budowy zajmował się wszystkimi pozwoleniami więc niczym się nie martwiliśmy aż do teraz.

    Kto budował dom to wie że w kupnych projektach domów gotowe projekty instalacji są w końcowej fazie warte tyle co papier bo gotowy projekt nie ma wiele wspólnego z instalacją w konkretnym domu pod konkretnego właściciela.
    Moja żona co wizyta na budowie ma inne wizje urządzania domu.

    Pytanie co teraz zrobić ?
    Znaleźć projektanta i zapłacić dużo kasy za projekt który i tak będzie niezgodny z tym co zrobią instalatorzy bo oni mają lata praktyki i wykonali setki instalacji a projektant widział jedynie suchy projekt a instalacji nigdy nie wykonał samodzielnie.

    Dla banku ważny papierek , dla mnie chyba też tylko ta pieczątka na nim , ważniejsza jest dobrze zrobiona instalacja wg naszych wymagań i zgodnie przepisami.

    Ktoś z was miał podobną sytuację?

    Jeśli ktoś może pomóc , zrobić uniwersalnego gotowca dla urzędu aby tylko był za rozsądną cenę czekam na priv.
    A jak macie inne propozycje jak w urzędzie i banku załatwić to też z góry dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno wymagany jest tylko projekt budowlany (a nie wykonawczy). Projekt budowlany to tylko ogólne kreski i nie zawiera szczegółowego rozwiązania kolizji, materiałów, przekrojów, sposobu prowadzenia. Poza tym wszystkie te wymienione elementy (poza instalacją gazową) są zmianami nieistotnymi. Projekt budowlany instalacji wod-kan-co-gaz-wen-klim zrobi Ci dowolny projektant instalacji "na sztukę" myślę, że niedrogo. Instalacja elektryczna wymaga osobnego projektanta instalacji elektrycznych.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 05-08-2019 o 13:14 Powód: Brak kropki na końcu

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dzwoniłem do banku , bank chce mieć zapis o pozwoleniu na budowę wewnętrznych instalacji inaczej nici z kredytu choć do końca nie jest pewne czy go przyznają.
    Starostwo aby wydać takie pozwolenie chce projektów .

    A było kupić tańszy gotowy projekt domu wraz z instalacjami a nie dać go zrobić projektantowi

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jakieś to dziwne dla mnie. Jeśli masz dom w SSZ, to musiałeś dostać pozwolenie na budowę. A żeby dostać to pozwolenie, to w projekcie musiałeś mieć projekty instalacji. Wtedy było ok, a teraz już nie jest?

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    bank chce mieć zapis o pozwoleniu na budowę wewnętrznych instalacji inaczej nici z kredytu choć do końca nie jest pewne czy go przyznają.
    To jakieś chore w ogóle. Odkąd to dla instalacji wydaje się osobne pozwolenia? Na pewno mówisz o pozwoleniu a nie projekcie?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Do pozwolenia na budowę nie trzeba mieć od razu projektów instalacji, nie wszystkie starostwa jednakowo interpretują przepisy , jedne wydają pozwolenia na budowę z adnotacją jak u mnie i koledze że instalacje wewnętrzne wymagają oddzielnego pozwolenia. Budować dom można ale przed wykończeniem należy zrobić projekty i ponownie udać się do starostwa aby otrzymać pozwolenie na wykonanie instalacji wewnętrznych. Dzwoniłem do starostwa.

    Całe zamieszanie z braku w projekcie budowlanym tych projektów inst. wewn. dla starostwa nie ważne czy instalacja będzie zgodna z projektem bo każdy wie że gotowiec a instalacja w domu to co innego ale papierek musi być .

    cytata " To jakieś chore w ogóle. Odkąd to dla instalacji wydaje się osobne pozwolenia? Na pewno mówisz o pozwoleniu a nie projekcie?

    Tak w starostwie w Cieszynie ostatnio jest to bardzo częste , praktycznie każdy kto ma robiony nowy projekt domu nie ma w nim projektów instalacji wewnętrznych.
    Nie wiem czy to taki urok miejsca czy ta sama szkoła projektantów że tego nie robią.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Do pozwolenia na budowę nie trzeba mieć od razu projektów instalacji, nie wszystkie starostwa jednakowo interpretują przepisy , jedne wydają pozwolenia na budowę z adnotacją jak u mnie i koledze że instalacje wewnętrzne wymagają oddzielnego pozwolenia. Budować dom można ale przed wykończeniem należy zrobić projekty i ponownie udać się do starostwa aby otrzymać pozwolenie na wykonanie instalacji wewnętrznych. Dzwoniłem do starostwa.

    Całe zamieszanie z braku w projekcie budowlanym tych projektów inst. wewn. dla starostwa nie ważne czy instalacja będzie zgodna z projektem bo każdy wie że gotowiec a instalacja w domu to co innego ale papierek musi być .

    cytata " To jakieś chore w ogóle. Odkąd to dla instalacji wydaje się osobne pozwolenia? Na pewno mówisz o pozwoleniu a nie projekcie?

    Tak w starostwie w Cieszynie ostatnio jest to bardzo częste , praktycznie każdy kto ma robiony nowy projekt domu nie ma w nim projektów instalacji wewnętrznych.
    Nie wiem czy to taki urok miejsca czy ta sama szkoła projektantów że tego nie robią.
    Ma to swoją zaletę. Wielu użytkowników na forum już w trakcie budowy zaczyna się orientować, że należy zrobić Wentylację Mechaniczną zamiast grawitacyjnej. Budowa już idzie i można poprosić o dziury przepusty czy do kanałów WM, a pieniądze na projekt instalacji jeszcze nie zostały wydane. Więc można teraz zawrzeć WM w projekcie instalacji aby kominiarz się nie czepiał. Podobnie z gazem, jak ktoś chce inne miejsce pieca czy w ogóle zrezygnować albo przeciwnie podciągnąć gaz.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Do pozwolenia na budowę nie trzeba mieć od razu projektów instalacji

    Trzeba. Przeczytaj Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego.

    Tu nie ma co interpretować - to akurat jest jasno zapisane. No i jak można dawać pozwolenie na budowę czegoś, co nie nada się do oddania do użytkowania. Niby co masz zrobić, jak nie zgłosić oddanie do użytkowania jak skończysz budować?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Więc można teraz zawrzeć WM w projekcie instalacji aby kominiarz się nie czepiał. Podobnie z gazem, jak ktoś chce inne miejsce pieca czy w ogóle zrezygnować albo przeciwnie podciągnąć gaz.
    Od tego są zmiany nieistotne i istotne i odpowiednie procedury z nimi związane. To oczywiste, że po wydaniu pozwolenia na budowę mogą zaistnieć różne sytuacje - i da się to obsłużyć procedurami. Więc nie jest to żaden argument za tym, żeby projekt budowlany miałby być niekompletny.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trzeba. Przeczytaj Rozporządzenie w sprawie zawartości projektu budowlanego.

    Tu nie ma co interpretować - to akurat jest jasno zapisane. No i jak można dawać pozwolenie na budowę czegoś, co nie nada się do oddania do użytkowania. Niby co masz zrobić, jak nie zgłosić oddanie do użytkowania jak skończysz budować?
    Mój przypadek nie jest jednostkowy, tak jak pisałem starostwo wydaje takie pozwolenia dosyć często. Kolega w 2018 r dostał pozwolenie na budowę z taką samą adnotacją jak u mnie, dzwoniłem do starostwa i pytałem co mam zrobić i czemu tak mi wydali, odpowiedź ad1 mam dostarczyć projekty instalacji wewnętrznych a oni wydadzą nowe pozwolenie na wykonanie tych instalacji stare pozwolenie na budowę jest ważne.
    Ad2 wydawają pozwolenia na budowę bez instalacji bo po 1 nie było ich w projekcie budowlanym a klient i tak wróci do nich

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony