dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Czym ogrzewać?

    Projekt domu się tworzy. Będzie dom z poddaszem użytkowym, około 140mkw po podlogach.
    Wstępne OZC mówi o 3,8 kW mocy potrzebnej do ogrzania.
    Będzie mieszkało 6 osób.

    Jaka moc byłaby potrzebna dodatkowo na CWU? 2 kW?

    I teraz jaka pojemność zasobnika CWU oraz jaka moc źródła ciepła? Czym ogrzewać? Bufor z grzałkami, pompa ciepła (jaka? Bo działka bardzo mała i sąsiedzi obok. Powietrzna nie będzie głośna?). Gaz w drodze.
    Pomozcie.

  2. #2

    Domyślnie

    Naprawdę nikt nic? Czy zostałem olany?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    Naprawdę nikt nic? Czy zostałem olany?
    Temat tyle razy powtarzany, że nikomu nie chce się ponownie tego pisać. Olałeś szukajkę i to co już napisane, to czego się spodziewałeś?

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, to trochę inaczej.
    Moc grzewcza na CWU. 2 kW na 6 osób to dobrze, czy mało lub za dużo?
    Jaka pojemnosc zasobnika przy pompie ciepła, a jaka przy grzaniu grzałka? Do jakich temperatur grzeje się wodę w zasobniku? Bo im wyższa tym COP pompy spada i tym większe straty postojowe.

    Kolejne pytanie: jeśli grzanie CO buforem z grzałka to też do jakiej temperatury się podgrzewa wodę grzewczą.

    I chyba najważniejsze pytanie dla mnie. Projekt domu się tworzy. Jaka może być minimalna powierzchnia kotłowni, jeśli chcę w niej zmiescic:
    Bufor CO lub pompę ciepła
    Zasobnik CWU
    Osprzęt - naczynia przeponowe, pompy obiegowe itp
    Zmiękczacz wody
    Odkurzacz centralny
    Rekuperator

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Ja przy podobnych parametrach zrezygnowałem z gazu i zamontowałem pc pw. Wyglada jak lodówka WYmaga podłogówki. Ale możesz poczytać o kociołku np ACV 18/24 compakt. Moi znajomi sa zadoweleni .To mały kociołek dwufunkcyjny.Potrafi udawać zasobnik

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ja przy podobnych parametrach zrezygnowałem z gazu i zamontowałem pc pw. Wyglada jak lodówka WYmaga podłogówki. Ale możesz poczytać o kociołku np ACV 18/24 compakt. Moi znajomi sa zadoweleni .To mały kociołek dwufunkcyjny.Potrafi udawać zasobnik
    Chyba wolę zasobnik. Tylko jaka pojemność?
    Ta pompa to powietrzna? Jak z głośnością jednostki zewnetrznej? Może przeszkadzać sąsiadom i domownikom?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "I chyba najważniejsze pytanie dla mnie. Projekt domu się tworzy. Jaka może być minimalna powierzchnia kotłowni, jeśli chcę w niej zmiescic:
    Bufor CO lub pompę ciepła
    Zasobnik CWU
    Osprzęt - naczynia przeponowe, pompy obiegowe itp
    Zmiękczacz wody
    Odkurzacz centralny
    Rekuperator "

    Zmieścisz na 2m2 jak wybierzesz instalacje do domku dla lalek.
    Duża szafa wystarczy.
    To ma działać dobrze?
    Zmień przeznaczenie salonu na kotłownię.

    Szukaj, czytaj bo tu WSZYSTKO było po 100 razy!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Chyba wolę zasobnik. Tylko jaka pojemność?"

    Woleć - to se możesz!
    Tu nie ma DOWOLNOŚCI, jak ma być DOBRZE!
    Poznaj problem i policz....
    https://forum.muratordom.pl/showthre...krzywdzi%C4%87

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Budujesz ten pierwszy - dla wroga?
    No, wrogów to masz solidnych....
    Z opisu planów sądząc.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Budujesz ten pierwszy - dla wroga?
    No, wrogów to masz solidnych....
    Z opisu planów sądząc.

    Adam M.
    Pierwszy i ostatni. Co zatem proponujesz, by było dobrze? Tak w skrócie. Resztę doczytał, poszukam lub będę pytał.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    Moc grzewcza na CWU. 2 kW na 6 osób to dobrze, czy mało lub za dużo?
    Dobra, użyję szukajki za Ciebie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    U mnie w ostatnich latach -20* występowało po kilka razy w roku po kilka kwadransów. Przez pozostałą część doby moc policzona j.w. wystarczy, by ogrzać wodę - a i tak masz zapas (w pierwszym przypadku 20% - w pozostałch większy).
    Jak potrzebujesz 4000kWh/r na CWU gdybyś grzał 24/7 potrzebujesz średnio 456 W. Masz większy zapas cały czas (20% z 3kW to 600W - nawet przy -20* możesz grzać CWU).
    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    Jaka pojemnosc zasobnika przy pompie ciepła, a jaka przy grzaniu grzałka? Do jakich temperatur grzeje się wodę w zasobniku? Bo im wyższa tym COP pompy spada i tym większe straty postojowe.
    Klik

    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    Kolejne pytanie: jeśli grzanie CO buforem z grzałka to też do jakiej temperatury się podgrzewa wodę grzewczą.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dołożenie bojlera to dobry pomysł. Bufor może wtedy być nagrzewany do niższych temperatur (wystarczających do CO, a za niskich do CWU) co oznacza mniejsze straty. No i na przesyle CWU nie będziesz miał strat, jak będzie przy punkcie poboru.
    Kliknięcie w niebieski kwadracik z białymi trójkącikami przy nicku przeniesie do wątku z którego to cytat

    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    I chyba najważniejsze pytanie dla mnie. Projekt domu się tworzy. Jaka może być minimalna powierzchnia kotłowni, jeśli chcę w niej zmiescic:
    Jak nie ma ognia, to nie ma wymogów.

  12. #12

    Domyślnie

    @adam_mk
    Problem z legionella jest mi znany i chcę to uniknąć. Tylko do końca nie rozumiem, jak żyje ta bakteria. Podobno można ja spotkac na wylewce kranu. Jeśli będzie cyrkulacja lub ciepła woda będzie przygotowywana bieżąco, to ciągle wg mnie ta bakteria może namnizyc się w kranie. Jak więc przygotowywać ciepła wodę poprawnie?

    @Kaizen
    Pytam o wielkość kotlowni, bo każdy mkw domu kosztuje. A nie chce zbyt dużego pomieszczenia technicznego.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Poczytaj o buforach z wężownicą CWU wewnątrz..
    Przepływowe..
    Miejsca mniej zajmuje.

    "...wg mnie ta bakteria może namnożyć się w kranie...."
    Mniemasz czy wiesz?

    Przyjmij do wiadomości i stosowania, że budowanie jest sztuką!
    Trudną, ale do opanowania.
    Wymaga czasu i cierpliwości.
    Masz czas i cierpliwość ?

    Pisałem... możesz se chcieć!
    Buduje się domy na dnie jeziora z salonem z widokiem na rybki...
    Masz na cuda KASĘ?
    TO CO TU ROBISZ?!!!
    Jak nie to...
    PRZESTAŃ chcieć i zacznij myśleć.

    Ty NAPRAWDĘ chcesz wywalić "w kosmos" swoją kasę...
    No, bo - Ty CHCESZ!!!
    Zainwestuj w wiedzę.
    Nawet jak budowę o rok odsuniesz.
    Taniej i lepiej Ci wyjdzie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "A nie chce zbyt dużego pomieszczenia technicznego. "

    A stać Cię na to?
    Np. STAŁY comiesięczny koszt utrzymania domu 5-6 tys zł...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Gdzieś w internetach wyczytałem, że robiono testy na legionellę i znajdowano ją na perlatorach w kranach. Tylko tyle, bez szczegółów. Czy pochodziła z zimnej, czy ciepłej wody to nie wiem.

    A czy dobra praktyką byłoby posiadanie zasobnika cwu codzienne grzanie go do np 70 stopni? Bakteria nie będzie już chyba wtedy problemem?

    A ekonomicznie jak to wychodzi?
    Chyba nie ma większej różnicy, czy grzejemy zasobnik czy do wyższej temperatury, czy bufor do przeplywowego podgrzewania wody? Czy się mylę?
    Bo bufor do przeplywowego grzania cwu wszak też należy grzać do wyzszych temperatur.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar warszawiak_nowy
    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Warsaw
    Kod pocztowy
    03-152
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    Ok, to trochę inaczej.
    Jaka może być minimalna powierzchnia kotłowni, jeśli chcę w niej zmiescic:

    Rekuperator
    poco ci kotłownia - stawisz zbiornik na LPG w ogrodzie i masz spokój!

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy-Zielony Zobacz post
    ...
    Pytam o wielkość kotlowni, bo każdy mkw domu kosztuje. A nie chce zbyt dużego pomieszczenia technicznego.
    Zrób ogrzewanie/chłodzenie pompą powietrze-powietrze, do cwu zastosuj podgrzewacze przepływowe, a rekuperator zamontuj np w garażu (jeśli będzie) i pomieszczenie techniczne całkiem odpada

  18. #18

    Domyślnie

    Trochę zgłębiam temat. Przepływowe grzanie cwu jest atrakcyjne. Ale. Ogrzewacze elektryczne wymagają dużej mocy przyłączeniowej oraz będą drogie w użytkowaniu. Bufor z wężownicą cwu to duża cysterna w domu generujaca spore straty postojowe.
    A co myślicie o zasobniku grzanym pompą ciepła do 55 stopni i raz dziennie podbijanie temperatury grzałka w taniej taryfie do 75 stopni? Powinno to chyba rozwiązać problem legionelli?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Legionella determinuje wybór grzania CWU w twoim domu ??
    Codzienne podbijanie grzalką ?


    Zrob to raz na tydzień, zasobnik dobierz, by w ciągu dnia zużyć wiecej wody, niż pomieści i nie martw się o rzeczy nieistotne
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 15-08-2019 o 13:38
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Legionella determinuje wybór grzania CWU w twoim domu ??
    Codzienne podbijanie grzalką ?


    Zrob to raz na tydzień, zasobnik dobierz, by w ciągu dnia zużyć wiecej wody, niż pomieści i nie martw się o rzeczy nieistotne
    Po prostu ciągle się zastanawiam. Póki mogę. Grzanie cwu przeplywowo ma swoje wady j zalety. Grzanie zasobnika swoje. Nie ukrywam, że legionelli się trochę boję.

    A co złego (poza kosztami) w codziennym podbijaniu grzałka?

    Na razie zastanawiam się miedzy:
    1. Bufor z grzałka do co i cwu
    2. Kable i bojler.
    3. Pompa ciepła p-w i jakaś mała fotowoltaika do podgrzania cwu

    Co myślicie o 3. Opcji?

    Tak się jeszcze zastanawiam, czy jeśli mój co w teorii ma potrzebować maks 3,8 kW przy -20, to czy ie będę potrzebował bufora przy pompie ciepła? Że względu na wymagane przepływy?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony