dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie [Klimatyzacja] Multi-Split do mieszkania - dobór urządzeń

    Witam,

    Przymierzam się do założenia klimatyzacji w mieszkaniu w bloku (ostatnie piętro), w kilku pomieszczeniach (wysokość pomieszczeń: 2,8m):
    - salon z aneksem: 47,2 m2 / 132,3 m3 / wyliczona moc: 4,0 kW
    - sypialnia 1: 13,1 m2 / 36,7 m3 / wyliczona moc: 1,1 kW
    - sypialnia 2: 12,3 m2 / 34,3 m3 / wyliczona moc: 1,0 kW

    Jednostkę zewnętrzną chciałbym umieścić na dachu (mam zgodę), instalację poprowadzić przez szacht/pion w łazience, skropliny odprowadzić grawitacyjnie do kanalizacji w łazience. Instalacja na czynnik R32.

    Na załączonym schemacie widać rozmieszczenie pomieszczeń, planowane rozmieszczenie jednostek wewnętrznych oraz poprowadzenie instalacji.

    Chciałbym, aby jednostki wewnętrzne spełniały kilka wymagań: wifi, wyświetlacz z temperaturą, tryb turbo, cicha praca, tryb nocny (jednostki do sypialni). Ale to jest trochę temat na inny wątek. Tutaj chciałbym się skupić na doborze parametrów jednostek wewnętrznych i jednostki zewnętrznej.

    Więc tak:
    1) Moc jednostek wewnętrznych - sypialnie

    Jeśli moje obliczenia są poprawne, potrzebuję 2 jednostek ~1kW. Najczęściej najmniejsze jednostki oferowane przez producentów z małej-średniej półki cenowej (w systemach multi) mają moc 2,5 - 2,6 kW. Czy taka jednostka nie będzie za mocna do sypialni? W sensie, czy nie będzie dużego dyskomfortu, bo będzie mocno wiało chłodem? Czy może nie ma problemu bo da się ustawić odpowiednią temperaturę/moc wiania?

    Jeśli rzeczywiście ~2,5kW jest zdecydowanie za mocną jednostką do sypialni, to będę musiał poszukać producenta, który oferuje słabsze jednostki (np. Panasonic ma 1,6kW / LG ma 1,5kW). Niestety, są to już dużo droższe rozwiązania.

    2) Moc jednostki wewnętrznej - salon

    Jeśli moje obliczenia są poprawne, potrzebuję jednostki ~4kW. Najczęściej dostępne są jednostki ~3,5kW lub ~5,1kW. Nie wiem czy do obliczeń bierze się pod uwagę zabudowy typu szafa, szafki kuchenne, itd., czy raczej bierze się całą powierzchnię podłogi. Więc nie wiem, czy w moim przypadku powinienem wybrać troszkę słabszą jednostkę (~3,5kW) czy bezpieczniej będzie wybrać mocniejszą (~5kW)?

    3) Moc jednostki zewnętrznej

    Czy powinna to być suma mocy jednostek wewnętrznych? Czyli np. opcja 1: 2*2,5kW + 5kW = 10kW? Albo opcja 2: 2*1,5kW + 3,5kW = 7,5kW?
    Czy może należy wziąć pod uwagę, że z obliczeń wynika, że zapotrzebowanie na moc będzie w sumie 6,1kW. I szukać jednostki o mocy w granicach 6-7kW? I jeśli tak, to czy do (w sumie) słabszej jednostki zewnętrznej można podłączyć mocniejsze jednostki wewnętrzne?

    Czy na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę przy dobieraniu parametrów technicznych urządzeń?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	12,7 KB
ID:	433369  

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BuKa91

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-705
    Posty
    19

    Domyślnie

    Proponuje skontaktować się z jaką firmą montującą klimę oni dobiorą konkretne urządzenia. Sam nie kupisz bo nie pozwala na to ustawa f-gazowa, albo kupisz wydmuszki które i tak trzeba nabić gazem, a na to trzeba mieć uprawnienia.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak najbardziej temat będę załatwiał przez firmę montującą. Nie zamierzam sam kupować i montować urządzeń.

    Natomiast chciałem się wcześniej trochę przygotować, zanim zacznę męczyć firmy o wyceny Stąd moje pytania.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BuKa91

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-705
    Posty
    19

    Domyślnie

    W skrócie:
    - mniejsza jednostka nie będzie wstanie schłodzić pomieszczenia,
    - w jedn. wew. możesz wysterować moc wentylatora lecz raczej nie zmienisz temp jej nawiewu po prostu szybciej się wyłączy lub zmniejszy prędkość pracy przy osiągnięciu zadanej temp
    - jednostkę zew. dobiera się do wew. a nie do tego jakie wyliczyłeś zapotrzebowanie,

    Tak jak wspominałem najlepiej niech instalator dobierze konkretne jednostki, może z samego doświadczenia zaproponuje jakieś sensowne rozwiązanie

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    minciu

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    11

    Domyślnie

    Klimatyzatory inwerterowe pracują w zakresie mocy. Przykładowo zakres to 0,5-3,0KW

    Suma mocy jednostek wewnętrznych powinna mieć taką moc jak zewnętrzna.

    Jeżeli wyszło Ci 2,5+2,5+5=10KW, to potrzebujesz 10KW na zewnątrz. Znam cenę jednostki zewnętrznej KAISAI 12,5KW to około 8tyszl. Słabsza 10KW będzie pewnie gdzieś w okolicy 7 tys zl.

    Za wewnętrzne 2,5KW będziesz płacił po 900zl za szukę.
    Za wewnętrzną 5KW zapłacisz 1300zl.

    Za montaż każdej sztuki zapłacisz około 1200-1400zl.

    Razem wyjdzie Ci około 14tys zl z montażem za taki Multi Split 10KW KAISAI (seria LU) . Jak zejdziesz w dół z mocą na około 7KW to wyjdzie Ci z 12-13tys zl.

    Wiadomo zależy co dokładnie wybierzesz. Jaka firma Ci to zamontuje.

    Od razu jeszcze powiem Ci, że jak będziesz chciał Fujitsu FLY zamiast KAISAI LU, to musisz dodać do wyliczonej kwoty kolejne 10tys zł.

    Jeżeli masz ostatnie piętro w bloku, najlepiej jeszcze ze wspaniałej płyty to nie licz raczej na to, że wyliczy Ci ktoś coś tańszego. I dla tego właśnie sam dzisiaj wylądowałem w tym temacie: https://forum.muratordom.pl/showthre...le-pomieszczen

    Niestety ale MultiSplit rozwala ceną. Głównie chyba za sprawą jednostki zewnętrznej. Po gwarancji jak padnie ta jednostka zewnętrzna, to czeka Cię niemiłe zaskoczenie. Głupie to trochę, ale chyba taniej wychodzi kupić 3 osobne pojedyncze SPLITy. Poza tym możesz sobie rozbić wydatki w czasie montując po jednym splicie aż efekty Cię zadowolą

  6. #6

    Domyślnie

    Pytaj o możliwie najmniejsze klimatyzatory multi na 3 jednostki wewnętrzne - moce rzędu 5 - 7 kW
    Nieprawdą jest, że suma mocy jednostek wewnętrznych ma dać moc jednostki zewnętrznej.
    Dom to nie serwerownia, nigdy nie będziesz potrzebował 100% mocy, ze wszystkich jednostek wewnętrznych jednocześnie.
    Przyjrzyj się dokumentacji urządzeń i ch głośności na poszczególnych biegach.
    Im ciszej, tym będzie drożej.
    Warto się wybrać wcześniej do hurtowni, gdzie można posłuchać jednostek - instalator powinien wskazać takie miejsca.
    Na własnym uchu przekonać się jaka jest różnica pomiędzy urządzeniami z różnych półek cenowych.
    .

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie sugestie i podpowiedzi.

    Przejrzałem już oferty wielu producentów i wiem co mają do zaoferowania jeśli chodzi o zestawy multi. Tylko żeby wybrać konkretne modele, trzeba zdecydować jakiej mocy ma być jednostka zewnętrzna, i jakie do niej dobrać jednostki wewnętrzne. Zakładam, że do sypialni moc 2,5kW jest za duża, więc przy zamontowaniu takich jednostek nie będą one pracowały z pełną mocą. Więc wydaje się, że jednostka zewnętrzna może być trochę słabsza (niż suma mocy wszystkich jednostek).

    Jeśli rzeczywiście ma to sens, to wybór producentów jest dość duży.

    Jeśli natomiast powyższe założenie jest całkowicie błędne, no to niestety pozostaje albo szukanie producentów, którzy oferują jednostki wewnętrzne o mocach ~1,5kW. Albo zamontowanie 3 osobnych mono-splitów (co też może nie być taką złą opcją biorąc pod uwagę koszty całkowite i utrzymanie).

    Jeśli chodzi o koszty, wiem czego się spodziewać. Ceny brutto za komplet multi wahają się od 8,5 do 17 tyś. zł, w zależności od mocy jednostek i od producenta. Do tego jeszcze dochodzi montaż.

    Na dzień dzisiejszy wybrałbym Gree (Amber Standard White) ze względu na dostępne opcje/bajery oraz cenę.

    Cenowo podobnie wychodzi jeszcze: Haier, Airwell, Hisense, Rotenso, MDV, Hyundai, Chigo, Kaisai.

    Toshiba, Panasonic, LG, Daikin wychodzą dużo drożej, ale mają za to dostępne słabsze jednostki wewnętrzne.

    Jak teraz o tym myślę, to może rzeczywiście opcja 3 x single-split nie jest złym rozwiązaniem. Instalacja w sumie ta sama. Na dachu z miejscem nie powinno być problemu. I wybór jednostek jest też dużo większy niż w przypadku systemów multi-split...

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    minciu

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Bolesławiec
    Kod pocztowy
    59-700
    Posty
    11

    Domyślnie

    Jednostki wewnętrzne nie muszą i ponoć nie powinny pracować z pełną mocą. Ale tak samo ma zewnętrzna. Sumujesz i kupujesz aby w każdym możliwym wypadku mogła wyrobić. Dodatkowo aby nie musiała też zapierdzielać jak traktor za oknem na 100% mocy.

    Tak Ci to skalkuluje każda firma. Ja tam montuję wpierw jednego SPLITa. Koszt śmieszny w porównaniu do Multi. Tak samo ewentualna naprawa wymiana podzespołów po gwarancji. Przynajmniej wiem że nigdy nie dostane z zaskoczenia strzała na zakup zewnętrznej jednostki za 9000zl.

    Jeżeli możesz na dachu postawić 3 jednostki zewnętrzne tak żeby nikomu nie przeszkadzały, to polecam zwykłe mono splity. Wyjdzie Ci taniej. Będziesz mógł zamontować wpierw jednego splita na salon i ocenić czy Cię zadowala czy też nie i potrzebujesz kolejne. Koszta na poziomie kilkunastu tysięcy za klimę tylko po to, żeby w każdym pokoju móc indywidualnie regulować temperaturę są dość wygórowane.

  9. #9

    Domyślnie

    Z tego co sprawdzałem to multi-split z 3 jednostkami wewnętrznymi wychodzi minimalnie taniej niż 3 jednostki mono-split. Tak jest np. w przypadku Toshiby Shorai. Ponadto w przypadku zestawu multi z Toshiby fajne jest to, że za niewielką dopłatą można sobie zafundować wypasioną jednostkę wewnętrzną Daiseikai 9 do salonu, a w sypialniach zostawić Shorai. Sam Daiseikai 9 mono 4,5kW to jest katalogowo ~10kPLN netto.

    Natomiast oczywiście koszt serwisu, naprawy w przypadku multi jest większy. No i jak padnie jednostka to klima przestaje działać we wszystkich pomieszczeniach.

    Montaż klimy wiąże się u mnie z małym remontem: kucie, zalepianie dziur, malowanie, dodatkowo jeszcze rozbiórka szafy wnękowej w sypialni. Dlatego wolę zamontować urządzenia we wszystkich pomieszczeniach za jednym razem.

    W jednej firmie polecono mi właśnie Toshibę, jako dość niezawodne rozwiązanie i trochę tańsze od innych topowych producentów (Mitsubishi, Daikin).

    Tak czy inaczej, czekam na wyceny i propozycje z kilku firm. Dam znać co z tego wyjdzie.

  10. #10

    Domyślnie

    Żeby zamknąć temat, ostatecznie zdecydowałem się na multi-split Toshiby:
    - 2 * Shorai w obu sypialniach (2kW)
    - Daiseikai 9 z WiFi w salonie (4,5kW)
    - multi na dachu, skropliny do kanalizacji, instalacja schowana w ścianach (kucie)
    Za całość z montażem ~17 - 18 kPLN brutto.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukkor Zobacz post
    Żeby zamknąć temat, oszdecydowałem się na multi-split Toshiby:
    - 2 * Shorai w obu sypialniach (2kW)
    - Daiseikai 9 z WiFi w salonie (4,5kW)
    - multi na dachu, skropliny do kanalizacji, instalacja schowana w ścianach (kucie)
    Za całość z montażem ~17 - 18 kPLN brutto.
    Jaką moc ma Twoja jednostka zewn ? Jaka kupiłeś?

  12. #12

    Domyślnie

    Jednostka zewnętrzna ma 7,5kW.

    W moim przypadku do sypialni wystarczające były jednostki 1,5kW. Nie były jednak dostępne, dlatego zaproponowano mi jednostki 2kW. Różnica w cenie była 50zł. One pracują u mnie przeważnie na najmniejszych obrotach.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    A czy widział ktoś jednostki wewnętrzne, podsufitowe, dmuchające dwustronnie, kąt 90* ?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #14
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Dzień dobry
    Dobór urządzeń spełniających wszystkie Pana wymagania najlepiej zostawić specjalistom.
    Marka Bosch Termotechnika posiada w swoim asortymencie wiele klimatyzatorów, także multisplit, które znajdzie Pan pod adresem:
    https://www.bosch-thermotechnology.c...cja-1221722-c/

    Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/

    Pozdrawiam
    ----------------------------------
    Konsultant Bosch Termotechnika

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony