dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Kalic

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Posty
    223
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie Pęknięcia w ławie fundamentowej

    Mam pytanie w kwestii ław fundamentowych. Beton był wylany we wtorek i na moje pytanie w firmie budującej czy jest konieczność aby przyjechać i podlać wodą usłyszałem, że nie ma potrzeby bo "zakryliśmy papą"

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190806_153243.jpg
Wyświetleń:	169
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	433387

    W środę i czwartek wieczorami padał deszcz. Dziś podjechałem zobaczyć co dzieje się na działce (miały być stawiane ścianki fundamentowe) i zastałem zdjętą "papę" a po rekonesansie wzdłuż ław dopatrzyłem się pęknięć i ukruszeń.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190809_150518.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	433388 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190809_150652.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	433389 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190809_151030.jpg
Wyświetleń:	174
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	433390 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190809_151042.jpg
Wyświetleń:	188
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	433391

    Czy jest powód do dużego niepokoju? Czy jest możliwość naprawy stanu ław (to tak na wypadek gdybym usłyszał, że to mały, łatwousuwalny problem)?
    Ostatnio edytowane przez Kalic ; 09-08-2019 o 19:46

  2. #2

    Domyślnie

    Ale ja tam nie widzę pęknięć, są ukruszenia na brzegach ale to norma przy ławach lanych w grunt. Powodów do obaw nie ma, bardziej chodzi o pielęgnacje betonu i podlewanie ... przykrycie papą nie rozwiązuje tego problemu.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Szczelne przykrycie folią byłoby lepsze niż nieszczelne nałożenia papy.
    A swoją drogą, jak długo należy pielęgnować beton? Czy tydzień wystarcza? Czy zależy to od klasy betonu?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Ja bym się tego betonu nie czepiał. Naprawde bardzo przyzwoicie wykonane. Ławy zalane i dochodziły w gruncie, nie było nadmiernego odsychania podczas wiązania. Do tego przykryto papą, być może folią byłoby lepiej, ale nie koniecznie. Jeśli na powierzchni betonu są rysy, to brakło odrobiny podlewania i skurcz betonu dał takie zarysowania. Trzeba pamietac, że zarysowanie o szerokośći 0.3-0.5 mm, jest całkowicie dopuszczalne. Nie unikniesz tego zupełnie przy takiej jakości betonu. Na ostatni zdjeciu widać duże pękniecie, tylko czy to pękniecie, czy krawędź ławy to nie wiem.

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Szczelne przykrycie folią byłoby lepsze niż nieszczelne nałożenia papy.
    A swoją drogą, jak długo należy pielęgnować beton? Czy tydzień wystarcza? Czy zależy to od klasy betonu?
    Wszystko zależy od tego jaki element betonujesz i w jakich warunkach. Pielęgnacja betonu dla płyty stropowej winna być zdecydowanie lepsza, niż ta dla słupa, czy ściany. Wynika to z wielu czynników, choćby dlatego, że w słupie działa grawitacja i rysy sie nie otworzą tak jak w stropie. Dodatkowo w stropie zarysowanie w nieodpowiednim miejscu, może w poźniejszym użytkowaniu sie pogłebiać, a to może wywołać korozję zbrojenia. Dlatego tak ważne są pierwsze 3 doby po betonowaniu stropu,a pielęgnację powinno się utrzymać przynajmniej przez 7 dni. Później skurcz nadal występuje, jednak jest on coraz mniejszy.
    W tym wszystkim bardzo ważny jest jakiego betonu sie używa i z jakim cementem. To wbrew pozorom nie jest wszystko jedno. W przypadku domków, zarówno elementy żelbetowe są dość krępe, a dodatkowo używa się betonów o niskich klasach, stąd ewentualne błędy pielęgnacji nie niosą za sobą znacznych konsekwencji.

    Pozdrawiam,
    Paweł

  5. #5

    Domyślnie

    Nie widzę nic niepokojącego. Są pęknięcia przy krawędziach, wzdłuż ław, na styku z gruntem. Wyrównane szuflą albo ktoś nadepnął.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał stezu Zobacz post
    W tym wszystkim bardzo ważny jest jakiego betonu sie używa i z jakim cementem. To wbrew pozorom nie jest wszystko jedno. W przypadku domków, zarówno elementy żelbetowe są dość krępe, a dodatkowo używa się betonów o niskich klasach, stąd ewentualne błędy pielęgnacji nie niosą za sobą znacznych konsekwencji.
    Ja robię ściany piwnicy z C20/25, ale S4 (rzadszy beton) i na drobniejszym kruszywie, czyli podatność na skurcz będzie większa. Mam zamiar przetrzymać szalunek stalowy przez 7 dni, co powinno skutecznie zminimalizować powstanie rys skurczowych, mam nadzieję.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Jakbyś lał ściany jednym ciągiem o długości np. 20m, to mógłbyś spotkać się z takim skurczem, że pojawiła by się rysa skurczowa. W przypadku takiego domku, nawet jeśli jest to skrzynka i po obwodzie ma sporo metrów, to jednak nie jest to jeden długi odcinek prosty. Myślę, że nie ma potrzeby trzymania ich aż 7 dni. Dużo też zależy od pogody.

    Dodatkowo ściany zbroi się symetrycznie i dość równomiernie. Skurcz według mnie w przypadku domku to kwestia drugorzędna. Bardziej bym się skupił na jakości mieszanki i zagęszczeniu, by rozszalowana ściana wyglądała jak nowa, a nie jak odkopana granatem.. Ważne jest, czy spinki zbrojenia są dobrze wykonane, czy otulina jest zachowana, bo jak Ci dociśnie zbrojenie do którejś ze stron, to tego już nie naprawisz. Jest mnóstwo zagadnień wykonawczych, a skurcz to naprawdę, nawet jak dostaniesz rysę 0.5mm, to kupisz wiadro zaprawy PCC i naprawisz.

    Pozdrawiam,
    Pawel

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony