dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Listwa do folii kubełkowej, listwa startowa

    Cześć,

    Czytałem, szukałem i nigdzie nie znalazłem, jak powinno wyglądać łączenie zakończenie ocieplenia fundamentu i elewacji.

    O co mi chodzi, może najpierw od zdjęcia jak to wygląda u mnie:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Attach530_20181010_151446.jpg
Wyświetleń:	666
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	433418

    Był u mnie fachowiec od elewacji i powiedział, że folię kubełkową należy obciąć na wysokości cokołu i on zacznie kłaść styropian od niego, więc nie potrzebuje listwy startowej do styropianu. Teraz pytań kilka:
    1) Jeżeli jest taki "stopień" jak u mnie między pustakiem a krawędzią fundamentu, to nie stosuje się listwy startowej?
    2) Folię kubełkową zostawić tak zawiniętą pod pustak, czy ją uciąć na wysokości tego "stopnia", czy poniżej? Jeżeli utne na wysokości tego stopnia to styropian go ponownie zablokuje. Jeżeli uciąć poniżej tego stopnia, to powinno to być pod planowaną kostką/chodnikiem wokół domu? Tu nie mam zielonego pojęcia jak to ugryźć.
    3) Część osób piszę by uciąć folię kubełkową i zostawić, a część piszę o listwie do folii kubełkowej, ale jeżeli ją zastosuje to ponownie od góry "zamykam" folię, więc nie spełni swojej roli umożliwiania odprowadzenie wilgoci

    Proszę rozwiejcie moje wątpliwości, bo w każdym wątku jest napisane inaczej.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Było nie raz.
    Między ścianę fundamentową a ścianę nadziemia dajesz papę - ma przykrywać też XPSa na ścianie fundamentowej.
    Listwy startowej nie dajesz - to tylko mostek termiczny. EPS oprze się przez papę na XPS.
    Folię kubełkowa obcinasz - jak znajdziesz speca, co Ci poloży tynk mozaikowy, płytki czy co tam chcesz na folie kubełkową, to może być równo z papą
    Listwę do kubełków możesz dać - ustal z wykonawcą opaski odwodnieniowej i cokołu na jakiej wysokości.

  3. #3

    Domyślnie

    Masz jakieś zdjęcia albo wizualizację z papą jak to właściwie zrobić?

    Jeżeli papa ma przykrywać XPSa który jest na ścianie fundamentowej to zakryje mi również folie kubełkową który otula ten styropian, jak w takim razie można dać tynk mozaikowy na folie kubełkową?

    Czym się mocuje papę na ścianę i na folie/styropian? Może po prostu nie będę ucinał tej foli kubełkowej która może robić za izolację poziomą miedzy warstwami styropianu ocieplającego fundament od cokołu?
    Ostatnio edytowane przez Lisuu ; 11-08-2019 o 11:52

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Takie wygooglane (IMO listwa tylko szkodzi):


    A tak to wyglądało u mnie



    Wykonawca, który mi robił cokół nie znał technologii kładzenia tynku na kubełki więc przyciął. Wykonawca opaski dal mi do wyboru - czy przyciąć jeszcze niżej, i gorę kostki zrównać z dołem cokołu, czy położyć kostkę wyżej tak, by cala jej ścianka stykała się z tynkiem na cokole. Wybrałem to drugie.

  5. #5

    Domyślnie

    To jeżeli spojrzysz na zdjęcie z mojego pierwszego posta, to mam dokładnie tak jak Ty, czyli już nic nie muszę dodawać bo papa tam jest. Dodatkowo mam folie kubełkową wywiniętą pod tą papę, więc teraz zostaje mi taki wybór jak u Ciebie

    I właśnie cały czas nie rozumiem po co niektórzy montują listwę na górę folii kubełkowej...

    Jaki styropian dałeś na cokół, grubość, rodzaj? Wybrałeś taką grubość, że zlicowała Ci ze styropianem z fundamentu?

    Jaka wysokość cokołu? U mnie wychodzi tylko 20cm, żeby było na równo z posadzką i dołem drzwi wejściowych.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190811_114944.jpg
Wyświetleń:	407
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	433425
    Ostatnio edytowane przez Lisuu ; 11-08-2019 o 14:25

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    I właśnie cały czas nie rozumiem po co niektórzy montują listwę na górę folii kubełkowej...
    Żeby góra się jakoś trzymała i żeby woda nie spływała po cokole pod kubełki, tylko tą listwa na zewnątrz.

    Mówimy o takiej listwie?



    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    Jaki styropian dałeś na cokół, grubość, rodzaj? Wybrałeś taką grubość, że zlicowała Ci ze styropianem z fundamentu?
    Cała ściana fundamentowa włącznie z cokołem jest u mnie zaizolowana 15cm XPS Synthos 30.

    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    Jaka wysokość cokołu? U mnie wychodzi tylko 20cm, żeby było na równo z posadzką i dołem drzwi wejściowych.
    Masz nisko posadowiony budynek. U mnie poziom podłogi to 50cm powyżej poziomu terenu. To jest 26cm od poziomu hydroizolacji (papa na chudziaku i na ścianie fundamentowej) czyli cokół ma 24cm (no, kostkę mam ciut wyżej).
    Dzięki temu, że papa wychodzi jakieś 20cm powyżej poziomu terenu, to nie grozi mi, ze nad nią się wleje woda nawet przy oberwaniu chmury i nie będzie tam wnikała woda rozbryzgowa.
    Dla jasności to, co na moim zdjęciu, to taras - dlatego tam wyżej było podsypane. W pozostałych miejscach u mnie przekrój wygląda tak:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	listwa-fundamentowa-czarna-do-folii-kubelkowej-200-cm.jpg
Wyświetleń:	2006
Rozmiar:	65,0 KB
ID:	433426  

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie poziom podłogi (posadzki) to 70cm nad poziomem ziemi, tylko tak już obsypałem ściany fundamentowe dookoła, żeby ziemia była na równo z górą ściany fundamentowej, myślałem że tak się robi. Właśnie już po obsypaniu ziemią fundamentu, zostaje mi 20cm do dolnej granicy drzwi. Jednak po naszej korespondencji zastanawiam, że skoro "pod" cokół daje styropian takiej samej grubości jak styropian na fundament, czyli będzie lico, to odkopie ściany tak by w ten sposób utworzony cokół był wyższy, a co za tym idzie, okna były wyżej poziomu gruntu niż są teraz, ponieważ w tej chwili są dość nisko patrząc z zewnątrz. Tylko w ten sposób musiałbym uciąć folię kubełkową niżej, by była dopasowana do niższego poziomu gruntu, przez cokół będzie zaczynał się poniżej poziomu papy, nie wiem czy tak można.

    Generalnie niby prosty temat, a skomplikowany

    Co do listwy, dokładnie o tą listwę mi chodzi, jednak po to ucina się folię, by wilgoć mogła swobodnie uchodzić, a jeżeli założę tą listwę, to "zamknę" ujście dla wilgoci. Jeżeli tak ma to być, to ja wole ją zostawić tak zawiniętą pod pustaka, bo teraz tak samo działa jak by była ta listwa, nic się pod folię nie dostanie.
    Ostatnio edytowane przez Lisuu ; 11-08-2019 o 20:10

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    Co do listwy, dokładnie o tą listwę mi chodzi, jednak po to ucina się folię, by wilgoć mogła swobodnie uchodzić, a jeżeli założę tą listwę, to "zamknę" ujście dla wilgoci. Jeżeli tak ma to być, to ja wole ją zostawić tak zawiniętą pod pustaka, bo teraz tak samo działa jak by była ta listwa, nic się pod folię nie dostanie.
    Jak zostawisz zawiniętą, to jak wykończysz cokół? Nie przykleisz na to płytek ani nie położysz tynku. No przecież masz wtedy zamknięte ujście wilgoci.
    Jak przytniesz, to jak sadzisz - więcej wody wpłynie tam spływając w czasie deszczu po elewacji i opasce, czy odparuje? Ta listwa nie jest szczelna, więc para się wydostanie. Za to nie napada deszcz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony