dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Przyłącze energetyczne 7KW i 3 fazy ? Pytanie zółtodzioba :)

    Siemka.

    Planuję przyłącze do działki letniskowej. Bedzie mały domek, uzytkowanie wiadomo w sezonie itp.
    W ENERGA byłem wypytać o przyłacze i teraz mam pytanie : czy 7 KW i 3 fazy bedzie dobrze? Bo oni 1 faze robią do 6,5 KW a od 7KW już są 3 fazy.
    Poczatkowo myślalem o 10 KW ale nie wiem czy jest sens. Co planuje podłączać ? : czajnik, lodówkę, bojler, TV, od czasu do czasu wiertarkę i może kosiarkę elektryczną.... czy jednak wnioskowac o 10 KW i 3 fazy ?

    Będę wdzięczny za pomoc i informację

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Też występowałem o 7 kW 3 fazowy do działki. Do korzystania z wymienionych przez Ciebie urządzeń wystarczy. Mi zabrakło mocy dla generatora piany PUR, jak ocieplałem poddasze.

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dobrze, że piszesz kolego Bo mam tak dużo pytań do ciebie , że chyba na PW sie przeniesimy Ogólem chcę iść twoją droga i do blaszaka prąd podłączyć

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    No to wszystko masz w moim wątku o przyłączeniu prądu do blaszaka.
    1. Zgłaszasz blaszak do starostwa.
    2. W zakładzie energetycznym we wniosku o przyłącze wpisujesz budynek gospodarczy.
    3. Zakład energetyczny buduje przyłącze, stawia skrzynkę w granicy.
    4. Kupujesz RB-tke, bierzesz elektryka z uprawnieniami, który podłączy ja do skrzynki w granicy i podpisze dokument o gotowości instalacji.
    5. Z tym dokumentem i kopią zgłoszenia blaszaka że starostwa idziesz do zakładu energetycznego, podpisujesz umowę i po kilku dniach przyjeżdżają i montują Ci licznik w tej skrzynce w granicy działki.

  5. #5

    Domyślnie

    ten twoj blaszak zapytam jest nie związany trwale z gruntem? rozumiem, że średnice kabla jaki mam kupić podadza mi w warunkach technicznych przyłącza?

    Pozdr
    Ostatnio edytowane przez icemerc ; 13-08-2019 o 15:53

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Upewnij się, jakie zabezpieczenie dostaniesz przy 6,5kW. W praktyce, to nie jest problemem moc przyłączeniowa, bo ta jest uśredniana na 15 i trudno przy takim uśrednieniu przekroczyć - bo ograniczeniem będzie zabezpieczenie.

    Przy 6,5kW na jednej fazie pewnie będzie 32A a przy trzech 10kW 16A na trzech fazach. Wygodniej mieć na jednej, bo nie trzeba kombinować z rozkładaniem na fazy i łatwiej się zbliżyć do mocy maksymalnej na jaka pozwala zabezpieczenie.
    Zsumuj moc urządzeń, które mogą chodzić razem. Można też zamontować przekaźnik priorytetowy i np. jak odpalisz czajnik czy kuchenkę elektryczną, to żeby odłączało bojler z automatu.

    Jak nie przewidujesz potrzeby podłączenia urządzenia trzyfazowego, to brałbym jedną fazę - czajnik + bojler + jakieś drobiazg pójdą razem. Jak do tego dołożysz kuchenkę elektryczną - na raz nie da rady (można obejść przekaźnikiem priorytetowym). Ale kabel bym wkopał jak dla trzech faz, żeby nie trzeba było ryć, gdyby była taka potrzeba.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał icemerc Zobacz post
    ten twoj blaszak zapytam jest nie związany trwale z gruntem? rozumiem, że średnice kabla jaki mam kupić podadza mi w warunkach technicznych przyłącza?

    Pozdr
    Stoi na płytach chodnikowych, nie odfrunął w 2016 jak był jakiś orkan, ale potem dla pewności wbiłem w rogach zakrzywione pręty
    Nie pamiętam czy przekrój kabla WLZ podają w warunkach (chyba nie). Ja dałem 4x10mm miedziany, który docelowo wykorzystam do zasilenia domu.

  8. #8

    Domyślnie

    tak przy 6.5 KW jest 32A, od 7 KW zaczynaja sie 3 fazy i 16A. Generalnie 7-8 KW to musze mieć więc niejako jestem skazany na 3 fazy...

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał icemerc Zobacz post
    Generalnie 7-8 KW to musze mieć więc niejako jestem skazany na 3 fazy...
    Pewny jesteś? Ja przy bojlerze 6kW poza sezonem grzewczym nie dobijam do 9kW. A mam wszystko na prąd i często w dziennym okienku na raz chodzi bojler, pralka i zmywarka. Jakbym miał bojler 3kW to by mi 6kW wystarczyło nawet przy takim podejściu.

    I pamiętaj, że zabezpieczenie główne będziesz mial C32A - a to znaczy, że przez pół minuty możesz brać nawet 64A co przy 240V (u mnie zazwyczaj jest nawet ciut więcej - i to podobno robi się standard) daje ponad 15kW.

  10. #10

    Domyślnie

    czyli lepiej mówisz brać 6,5 KW i mieć 1 faze na zabezpieczeniu 32A ?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał icemerc Zobacz post
    czyli lepiej mówisz brać 6,5 KW i mieć 1 faze na zabezpieczeniu 32A ?
    Jak nie przewidujesz potrzeby podłączenia urządzenia trzyfazowego, to brałbym jedną fazę.

  12. #12

    Domyślnie

    zasadniczo (90%) urządzenia powyżej 3kW są 3fazowe więc musze to przemysleć....

  13. #13

    Domyślnie

    Wez z zapasem, potem dokupisz jakis sprzet i Ci bedzie brakowac...

  14. #14

    Domyślnie

    ostatecznie 13 KW zgłosiłem we wniosku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony