dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Wybija zabezpieczenie przedlicznikowe zamiast pojedynczego obwodu.

    Mam pytanie dotyczące poprawności, lub nie, wykonania rozdzielnicy.
    Umówiłem się z elektrykiem na wykonanie zabezpieczenia przedlicznikowego i rozdzielnicy w remontowanym domu jednorodzinnym.
    Jestem laikiem w tym temacie i zdałem się na wiedzę fachowca. Chciałem aby działanie zabezpieczeń było takie żeby w momencie wystąpienia zwarcia w danym obwodzie, zabezpieczenie wyłączyło ten jeden obwód, a nie całą instalację.
    Robota zrobiona, za kilka dni ma się pojawić ktoś z ZE do zaplombowania.
    Wczoraj ekipa remontowa podczas podłączania sobie roboczej lampki (przewodami bez wtyczki) zrobiła zwarcie.
    Jak się okazało, w wyniku zwarcia nie został wyłączony ten jeden obwód ale wybiło zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Układ wygląda tak:
    Zabezpieczenie przedlicznikowe:
    - wyłącznik nadprądowy MCN325E 3P C25
    W rozdzielnicy:
    - wyłącznik różnicowoprądowy CDC440J 3P+N 40A 30mA 6kA AC
    - wyłączniki różnicowoprądowe CDC240J 1P+N 40A 30mA 6kA AC
    - wyłączniki nadprądowe MBN110E i MBN116E
    Przyłącz 3 – fazowy, moc umowna 7kW (będzie zwiększona do 16 kW), 32 osobne obwody.
    Układu sieci nie znam.
    Coś jest źle wykonane, czegoś brakuje, co należy dołożyć/zmienić aby w razie wystąpienia zwarcia w jednym obwodzie nie wywalało całkowicie zasilania w całym domu.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewon
    Mam pytanie dotyczące poprawności, lub nie, wykonania rozdzielnicy.
    Umówiłem się z elektrykiem na wykonanie zabezpieczenia przedlicznikowego i rozdzielnicy w remontowanym domu jednorodzinnym.
    Dobre. A umówił się kolega z lokalnym ZE na ten temat? Chodzi o rodzaj zabezpieczenia przedlicznikowego, czyli jego typ, który powinien figurować w warunkach technicznych przyłączenia Odbiorcy do sieci energetycznej.
    Po drugie, jeżeli we wspomnianych warunkach podano takie własnie zabezpieczenie (wyłącznik samoczynny o charakterystyce "C"), to ... nici.
    Bez uzgodnienia z ZE nic nie poradzi, bo można zmienić ten wyłącznik na selektywny, bez członu zwarciowego, ale to kosztuje i ZE nie da w prezencie.
    To jest stara bolączka Odbiorców, gdzie ZE ma w nosie tzw. selektywność zabezpieczeń, a właściwie jego podwykonawcy.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-08-2019 o 10:01
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Z lokalnym ZE "umawiałem się", zgodnie ze złożonym Wnioskiem na rozplombowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego na: wymianę/modernizację tablicy licznikowej, wymianę/modernizację zabezpieczeń przedlicznikowych, przeniesienie układu pomiarowego.
    W odpowiedzi ZE nie było słowa o rodzaju zabezpieczenia przedlicznikowego.

    Z Twojej odpowiedzi wnioskuję, że wymiana wyłącznika nadprądowego na selektywny pozwoliłaby na uzyskanie tego czego oczekiwałem. Dobrze rozumiem?

  4. #4

    Domyślnie

    No to teraz istotna jest odpowiedź ZE, tam powinno pisać co i jak.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Sęk w tym, że nie napisali.
    Wyrazili zgodę na rozplombowanie na wypunktowanych w piśmie warunkach:
    1 - miejsce dostarczania en.el. wg obecnie obowiązującej umowy,
    2 - miejsce rozgraniczenia własności urządzeń elektroenerget. wg umowy przyłączeniowej,
    3 - miejsce zainstalowania układu pomiarowo - rozliczeniowego na zewnątrz budynku,
    4 - zlecenie prac osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane w zakresie robót elektroinstalacyjnych oraz wykonać z uwzględnieniem "Standardów technicznych Tauron Dystrybucja"
    5 - po realizacji przebudowy poinformowanie na odpowiednim formularzu celem zaplombowania.
    Tyle.

    Wygląda na to jakby zakładali, że jeśli będzie to robiła osoba z uprawnieniami to będzie wiedziała co robić i zastosuje odpowiednie zabezpieczenia.
    Nie zgłaszałem jeszcze wniosku o zwiększenie mocy umownej. Przypuszczam, że być może wtedy określą parametry zabezpieczenia przedlicznikowego.
    Pytanie w takim razie czy lepiej wyłącznik nadprądowy na selektywny wymienić już teraz, przed zaplombowaniem, czy poczekać na to co odpiszą na wniosek o większą moc.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewon
    wykonać z uwzględnieniem "Standardów technicznych Tauron Dystrybucja"
    Przecież napisali jak wyżej.
    A jakie są te standardy, Tauron podaje - https://www.tauron-dystrybucja.pl/uslugi-dystrybucyjne/standardy-techniczne-sieci/ksiega-standardow-technicznych
    Teraz należy ścignąć wykonawcę, by poprawił, bo ma wiedzieć. W końcu UB do czegoś zobowiązuje.
    Szczegóły między innymi tutaj :
    https://www.tauron-dystrybucja.pl/us...w-technicznych
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-08-2019 o 09:57
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Teraz należy ścignąć wykonawcę, by poprawił, bo ma wiedzieć. W końcu UB do czegoś zobowiązuje.
    Jesteś w stanie powiedzieć co powinien poprawić?
    Pytam, żeby mieć świadomość tego jak to powinno zostać zrobione na wypadek gdyby twierdził, że wszystko jest dobrze wykonane.

  8. #8

    Domyślnie

    To proszę mi opisać, jak wygląda
    1 - miejsce dostarczania en.el. wg obecnie obowiązującej umowy,
    2 - miejsce rozgraniczenia własności urządzeń elektroenerget. wg umowy przyłączeniowej,
    3 - miejsce zainstalowania układu pomiarowo - rozliczeniowego na zewnątrz budynku,
    bo według standardów złącz kablowych, czy też przyłączy z linii napowietrznych nie ma
    Zabezpieczenie przedlicznikowe:
    - wyłącznik nadprądowy MCN325E 3P C25
    Takie nie figurują. Podejrzewam, że podwykonawca realizujący zlecenie ZE na przyłącze do Odbiorcy tnie koszty i wciska najtańsze aparaty.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie mam pod ręką umowy więc nie odpowiem na poszczególne punkty.
    Generalnie energia dostarczana jest do domu jednorodzinnego przyłączem napowietrznym.
    Układ pomiarowo - rozliczeniowy zainstalowany jest wewnątrz budynku. Zależało mi na przeniesieniu układu z miejsca, w którym był zainstalowany na sąsiednią ścianę. Rozmawialiśmy z pracownikiem Tauronu i wyjaśnił nam, że nie musimy wynosić układu na zewnątrz. W piśmie napisano "na zewnątrz' ponieważ taki mają standardowy wzór pisma.
    Elektryk, który wykonał tę pracę nie jest podwykonawcą ZE.

  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Nie rozumiem, gdyż kolega nie pisze, gdzie jest granica własności, gdzie i w czym zabezpieczenie przedlicznikowe (bo licznik pozostał w starym miejscu).

    Przyłącze napowietrzne, czyli tzw. stojak dachowy lub hak przyścienny. Mamy stan zastany. I tyle się dowiedziałem.
    Mamy wyłącznik samoczynny 3-polowy o charakterystyce "C", a nie wiemy, co było przed nim.
    Czyli tyle i tylko tyle wykonawca zrobił "dla ZE", bo rozdzielnica w budynku jest za licznikiem i ZE to nie interesuje.

    To teraz niech wykonawca narysuje schemat tego układu, bo trudno rozmawiać, gdy jest coś tam zrobione.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Rozumiem, że nie rozumiesz nie widząc schematu.
    Po pracy poszukam umowę i napiszę brakujące informacje dot. granicy własności.

    Zabezpieczenie przedlicznikowe, jak i sam licznik oraz rozdzielnica zamontowane są we wnęce w ścianie wewnątrz domu.
    Nie potrafię narysować schematu. Generalnie układ rozmieszczenia elementów we wnęce jest taki sam jak przed zmianą. Od góry: oddzielna wnęka ze skrzynką z zabezpieczeniem przedlicznikowym, poniżej wnęka z licznikiem na tablicy licznikowej, poniżej rozdzielnica.
    Poprzednio układ rozmieszczenia był taki sam, z tym, że jako zabezpieczenie przedlicznikowe i za licznikiem były zastosowane wkładki topikowe. Ze względu na wielkość nowej rozdzielnicy całość została przeniesiona ok. 0,5 m w górę.

  12. #12

    Domyślnie

    Teraz trochę jaśniejszy opis.
    Wykonawca poszedł na skróty, gdyż :
    - pozostawienie bezpieczników topikowych wiąże się z ewentualnymi wezwaniami o zaplombowanie w przypadku zadziałania/przepalenia bezpiecznika
    - zainstalowanie 3-polowego wyłącznika samoczynnego C jest wygodne, bo w razie zadziałania wystarczy podnieść dźwignie do góry, ale ... usterka na jednej fazie pozbawia "prądu" w całym budynku. Dlaczego nie 3 x pojedyncze?

    - zainstalowanie ogranicznika mocy bez członu zwarciowego jako zabezp. przedlicznikowego jest wygodne, ale drogie i wiąże się z kosztami.

    Może by jednak ... nie robić zwarć ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    - zainstalowanie 3-polowego wyłącznika samoczynnego C jest wygodne, bo w razie zadziałania wystarczy podnieść dźwignie do góry, ale ... usterka na jednej fazie pozbawia "prądu" w całym budynku. Dlaczego nie 3 x pojedyncze?
    Nie wiem. Zapytam / zasugeruję dzisiaj gdy się spotkamy.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    - zainstalowanie ogranicznika mocy bez członu zwarciowego jako zabezp. przedlicznikowego jest wygodne, ale drogie i wiąże się z kosztami.
    Czy jest to kwestia ceny samego ogranicznika mocy czy jeszcze jakiś dodatkowych przeróbek instalacji?

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Może by jednak ... nie robić zwarć ?
    Tak by było najlepiej ale w razie czego wolałbym aby w sytuacji zaistnienia zwarcia np. w obwodzie gniazdek w pokoju syna, aby wybiło zabezpieczenie tego jednego obwodu, a nie, tak jak ostatnio, przedlicznikowe. Zawsze to bezpieczniej schodzić w nocy z piętra na parter do rozdzielnicy przy działającym oświetleniu na schodach niż w zupełnej ciemności

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewon
    Czy jest to kwestia ceny samego ogranicznika mocy czy jeszcze jakiś dodatkowych przeróbek instalacji?
    Tylko cena. Co do ewentualnych uzgodnień z ZE, należy dowiedzieć się na miejscu.
    Cytat Napisał ewon
    Zawsze to bezpieczniej schodzić w nocy z piętra na parter do rozdzielnicy przy działającym oświetleniu na schodach niż w zupełnej ciemności
    A domorosły "elektryk" na elektrodzie pisze :

    Natomiast jeśli chodzi o ciemności, to powiem szczerze, że w ciągu 25 lat użytkowania tego domu, to może 2-3 razy zdarzyło się, że bezpiecznik strzelił. Jak nie ma u nas prądu, to zazwyczaj z winy dostawcy prądu, więc tutaj nie mam obaw o ciemności. A poza tym zawsze mamy latarkę, telefon i świeczki
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 16-08-2019 o 12:23
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję za cierpliwe wytłumaczenie.

    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony