dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wełna na elewację

    Witam,
    wykonawca zaproponował aby na elewację, zamiast styropianu, dać wełnę. Konkretnie Rockwool venti max f/wentirock max f. Ścianę mamy mieć dwuwarstwową z Porothermu 25cm na zaprawę. Według strony producenta, wełna nadaje się do ścian zewnętrznych wentylowanych. Jeśli dobrze rozumiem to pojęcie, to raczej nasza ściana taka nie będzie. Nie jestem też pewien czy ta wełna nadaje się do ścian dwuwarstwowych. Pytanie czy ta wełna się nada? Jeśli nie, to jaką ewentualnie polecacie? Czy lepiej zrezygnować z wełny i wziąć styropian?

    link do projektu: https://www.archon.pl/projekty-domow...m81d23a6b9bb1e

    Etykieta tej wełny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wełna.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	54,8 KB
ID:	433534
    Ostatnio edytowane przez CirrusStratus ; 13-08-2019 o 21:37

  2. #2

    Domyślnie

    A ta wełna nadaje się w ogóle pod tynk? Bo jakoś mi się kojarzy, że nie.

  3. #3

    Domyślnie

    Do tynkowania to masz Frontrock lub Fastrock LL a nie Wentirock- ta do metody lekkiej suchej się nadaje!

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, już uzgodniłem z wykonawcą, że ma być Frontrock 35. Nie za dobrze to o nim świadczy, że chciał mi dać złą wełnę. Jak ogólnie oceniacie wełnę na elewację w stosunku do styropianu?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Jak ogólnie oceniacie wełnę na elewację w stosunku do styropianu?
    Poprawia akustykę, pogarsza termoizolację (ponad 10% gorsza lambda od dobrego grafitu), drenuje portfel jakieś 30% bardziej (o tyle elewacja będzie droższa, niż na styropianie). Albo i jeszcze drożej, bo niewiele ekip chce robić w wełnie, wiec konkurencja mniejsza i mogą windować ceny.

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem. Co do ceny za położenie wełny to akurat jest ekipa która to robi, elewację w wełnie mam już wliczone w koszt całkowity i nie jest tak źle. A jaki styropian grafitowy polecacie? Może być nawet w cenie tej wełny Frontrock 35. Tak żeby był naprawdę dobry. Grubość 20cm.
    Ostatnio edytowane przez CirrusStratus ; 14-08-2019 o 13:49

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Rozumiem. Co do ceny za położenie wełny to akurat jest ekipa która to robi, elewację w wełnie mam już wliczone w koszt całkowity i nie jest tak źle. A jaki styropian grafitowy polecacie? Może być nawet w cenie tej wełny Frontrock 35. Tak żeby był naprawdę dobry. Grubość 20cm.
    niemozliwe ze "nie jest tak zle" cos jest nie tak.
    elewacja na welnie kosztuje duuuzo wiecej niz elewacja na styropianie.
    zmienia sie klej jeden i drugi, zmieniaja sie kolki, praca idzie duuuzo wolniej, stad wyzsza stawka robocizny, a nie jak ktos tam wspomnial bo mniej firm robi w welnie. robi mniej bo to parszywa praca.
    cos jest nie tak w tym co piszesz.
    poza tym sam pomysl i sugestia zastosowania welny do fasady wentylowanej jako welny do lekkiej mokrej - hmmm albo bardzo czegos nie zrozumiales, albo wykonawca nie ma pojecia o czym mowi - a to nie za dobrze.
    jezeli nie ma jakichs konkretnych przeslanek za tym, aby stosowac welne - jest to generalnie faktycznie wyrzucanie i to niemalych pieniedzy w bloto.
    dziwny ten Twoj przypadek i trzeba by sie bylo przyjrzec z bliska o co chodzi ...
    co dziwne:
    cena na welnie bedzie duuuzo wyzsza niz na styropianie - wiec dziwne ze tak Ci sie podoba
    sugestia aby stosowac ventirock pod tynk - no to cos bardzo nie halo
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  8. #8

    Domyślnie

    Jak zmienia się klej jeden i drugi? W przypadku caparola idzie 2x niebieski, zamiast czerwonego i potem niebieskiego.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    elewację w wełnie mam już wliczone w koszt całkowity i nie jest tak źle.
    Dwa lata temu na Frontrocku dostałem wycenę na 185zł/m2, na styropianie - 125zł/m2 ze wszystkim. Nie dopilnowałem i trochę tandetny styropian mam. Teraz bym brał Etixxa co wyszłoby jakieś 15zł/m2 drożej. Czyli wyszłaby wełna drożej o 45zł/m2, U gorsze o ponad 10%. Tylko akystyka lepsza. Ja tam nie widziałem sensu dopłacać ponad 10K zł.

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    A jaki styropian grafitowy polecacie? Może być nawet w cenie tej wełny Frontrock 35. Tak żeby był naprawdę dobry. Grubość 20cm.
    Wyręczę fightera1983 - Etixx

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Są dwa wyjścia:
    - albo zostało mu z jakiejś budowy dużo materiału i próbował go "upłynnić"
    - albo gra w "ROCKTOWN" i zbiera na cegły.
    Ja mogę sobie wełnę zakupić w naprawdę super cenie ale tak jak koledzy wyżej napisali, ze jest dość problematyczna.

    P.S. Zaraz odpisze Nam Pan z ROCKWOOL'A i w pierwszym zdaniu zaznaczy klasę palności

  11. #11

    Domyślnie

    Dwa fakty mogą mieć znaczenie na opłacalność wełny w moim przypadku. Po pierwsze, ten mój wykonawca, architekt, ma hurtownie materiałów budowlanych, więc pewnie cena wełny jest dość atrakcyjna. A po drugie, dom jaki buduje to bliźniak. Odpada mi więc jedna największa ściana do izolacji. W dodatku ten bliźniak nie jest jakiś duży. Link do projektu: https://www.archon.pl/projekty-domow...m81d23a6b9bb1e

    Sam już nie wiem czy rezygnować z tej wełny czy nie. A czy fakt, że ściany będą z Porothermu 25cm ma jakieś znaczenie co lepsze? Paroprzepuszczalność wełny jest bez znaczenia?
    Ostatnio edytowane przez CirrusStratus ; 15-08-2019 o 22:02

  12. #12

    Domyślnie

    FRONTROCK MAX E 20CM 036 to jakieś 65-70zł/m2. Etixx to jakieś 42zł/m2, a swisspor 032 teraz to nawet ok 30zł/m2. Wątpię aby aż tak tanio dostawał wełnę. Ale kto wie? Ostatnio jak się kłóciłem o cenę rolki, w hurtowni pokazali mi fakturę za ile kupili tłumacząc niemal z płaczem, że oni na tej rolce tylko 30zł zarabiają .

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Po pierwsze, ten mój wykonawca, architekt, ma hurtownie materiałów budowlanych, więc pewnie cena wełny jest dość atrakcyjna.
    "pewnie"? Naprawdę nie porównujesz ofert? Styropianem nie handluje?

  14. #14

    Domyślnie

    Mam w umowie z wykonawcą zawartą stałą kwotę jaką zapłacę za połówkę bliźniaka w stanie deweloperskim. Materiały w tej umowie są wypisane tylko ogólnie, np. izolacja pionowa fundamentów- xps 10 cm. Także cokolwiek teraz wybiorę to nie będę dopłacał. Wykonawca nie robi problemów i zazwyczaj od razu się zgadza na zaproponowane przeze mnie już konkretne materiały. Większość wybiera sam konsultując ze mną. Niestety średnio się znam na budownictwie. Mam jakieś zaufanie do wykonawcy ponieważ został wybrany z polecenia. Jedynie ta wtopa z tą wełną wentirock. Sam nie wiem dlaczego to zaproponował, może coś mu się pomieszało, a może chciał wypchnąć zalegającą na magazynie wełnę. Tego niestety już się nie dowiem, ale po moim telefonie od razu bez problemu zmienił na Frontrock 35. Wniosek dla mnie taki, że muszę wszystkiego jednak pilnować. Podsumowując, w umowie mam wełnę i wykonawca zobowiązał się dać taką jaką wybiorę. Także proszę spojrzeć na mój przypadek nie pod kątem ceny wełny, a po prostu co jest lepsze.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Wniosek dla mnie taki, że muszę wszystkiego jednak pilnować.
    I to jest słuszna koncepcja.


    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Także proszę spojrzeć na mój przypadek nie pod kątem ceny wełny, a po prostu co jest lepsze.
    Korzyści masz na akustyce - straty na termoizolacyjności. Wybieraj.

    Skontroluj, jakich użyje pozostałych elementów elewacji (żeby były dostosowane do wełny). I przypilnuj, żeby dal do kołków zaślepki, żeby biedronka się nie zrobiła na elewacji (przy styropianie zazwyczaj można nie kołkować).

  16. #16

    Domyślnie

    Dziękuję za cenne wskazówki. Nie daje mi jeszcze spokoju cecha wełny jaką jest paroprzepuszczalność. Czy to nie ze względu między innymi na tą cechę wielu inwestorów decyduje się na wełnę? Styropian nie oddycha.

    I jeszcze jedno, raczej trudne pytanie. Działkę posiadam w miejscu, na które może oddziaływać podwyższone pole elektromagnetyczne. W odległości 60 m prawdopodobnie powstanie wieża telefonii komórkowej oraz 500 m dalej znajdują się radary wojskowe. Co bardziej ograniczy pole elektromagnetyczne, wełna czy styropian? Czy nie brać tego w ogóle pod uwagę?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    Dziękuję za cenne wskazówki. Nie daje mi jeszcze spokoju cecha wełny jaką jest paroprzepuszczalność. Czy to nie ze względu między innymi na tą cechę wielu inwestorów decyduje się na wełnę? Styropian nie oddycha.
    Ściana nie oddycha. Dla mnie jedynym istotnym argumentem za wełną jest akustyka.
    Punktu rosy i tak nie możesz mieć w murze. Więc jakie znaczenie ma paroprzepuszczalność? Do warstwy izolacji i tak para wodna nie powinna się dostać -- bo niby którędy?

    Cytat Napisał CirrusStratus Zobacz post
    I jeszcze jedno, raczej trudne pytanie. Działkę posiadam w miejscu, na które może oddziaływać podwyższone pole elektromagnetyczne. W odległości 60 m prawdopodobnie powstanie wieża telefonii komórkowej oraz 500 m dalej znajdują się radary wojskowe. Co bardziej ograniczy pole elektromagnetyczne, wełna czy styropian? Czy nie brać tego w ogóle pod uwagę?
    Pole elektromagnetyczne z BTSa na 99% będziesz miał mniejsze, niż mieszkający 10x dalej - anteny są kierunkowe nie są skierowane w dół. Więc to bez znaczenia.
    Nie wiem, jak z radarem. Jak chcesz się jednak przed tym zabezpieczyć, to potrzebujesz siatki metalowej (zrób z domu klatkę Faradaya). Ale pewnie telefony też stracą zasięg i antenę WiFi będziesz musiał wystawić, żeby na tarasie mieć zasięg sieci domowej.
    Nie znam badań pod tym względem walny vs styropian - ale obstawiam, że tłumienie obydwu materiałów jest pomijalne. Inaczej powszechne byłyby żale na brak zasięgu GSM w domach izolowanych wełną.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    A no własnie. Skoro ma hurtownie budowlaną i daje Ci super cenę na wełnę to znaczy, że na styropianie chce Cię skroić? Skoro masz mieć tą samą cenę to rzuć monetą Osobiście zamiast wełny wybrałbym najlepszej jakości styropian i możliwe, że nawet grubszą warstwę.

  19. #19

    Domyślnie

    Nie można tak po prostu wymieniać sobie :wełna czy styropian? Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. W zależności od miejsca posadowienia budynku i przyjęte rozwiązania konstrukcyjne czasami styropian odpada ze względu na kumulację wilgoci w przegrodzie. Do tego nie powinno dochodzić ,a praktyką jest pobieżne traktowanie tematu przez projektantów. Jak izolacja nabierze z czasem wody, to obliczeniami U można się podetrzeć.
    To czy izolacja z wełny lepiej czy gorzej przepuszcza parę wodną zależy mocno od zastosowanej wyprawy elewacyjnej.Łatwo można kasę w błoto wywalić.
    Materiały termoizolacyjne nie różnią się wiele w ograniczaniu pól elektromagnetycznych. Są w tym kiepskie. Tylko odpowiednio gęsta siatka metalowa pozwoli się odciąć od niechcianego EM.

  20. #20

    Domyślnie

    W salonie w projekcie między oknem tarasowym a zwykłymi oknami po obu stronach mam filarek 70cm z cegły pełnej. Kierownik budowy pyta się czy mogą dać w tych miejscach słupy zalewane ze zbrojeniem powiązanym ze ścianą fundamentową. Zgadzać się na to? Bo wydaje mi się, że filarek z cegły pełnej ma lepszy parametr cieplny..

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony