dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Projekt instalacji CO + CWU

    Dzień dobry,
    przygotowujemy się do budowy domu i jesteśmy na etapie wyboru/projektowania instalacji CO+CWU.
    Powierzchnia do ogrzania to dobrze zaizolowane 330m2.
    Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe z kotłem Vitodens 200 (19kW), na parterze będzie 12 grzejników + 3 pętle podłogówki (2 łazienki + kuchnia), na piętrze 2 grzejniki. Zbiornik CWU 200l (najpewniej Vitocell 100V) będzie na piętrze, kocioł i osprzęt na parterze.
    Na podstawie innych znalezionych projektów stworzyłem taki diagram:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO+CWU.jpg
Wyświetleń:	102
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	433659

    Wszystkie obwody będą sterowane elektrozaworami na rozdzielaczach z instalacji inteligentnego domu, pompy za sprzęgłem sterowane również z tego systemu (na zasadzie jeśli dowolny elektrozawór jest otwarty to załącz pompę), podobnie jak pompa od cyrkulacji CWU. Pompa obiegowa wbudowana w kocioł i zawór od CWU będą sterowane automatyką kotła.

    Nasunęło mi się kilka pytań:
    Czy taki układ ma sens?
    Czy coś by trzeba dodać/zmodyfikować?
    Czy pompy z zestawu ze sprzęgłem Afriso uciągną tyle obwodów?
    I czy zasobnik CWU na piętrze to dobry pomysł?

    Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    Trzeba zmodyfikować)-podłogówka w całym domu.Kto robi grzejniki dla nowo budowanego domu hm...Będziesz po czasie żałował tej decyzji
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 17-08-2019 o 23:35

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Wygląda to na przekombinowane.
    Każdy obieg na osobnej pompie?
    Najlepiej cały dom na podlogowce. bez elektrozaworow i z jedną pompą wspomagającą bo metrów trochę jest.

  4. #4

    Domyślnie

    Sprzęgło musi być przy tak sporym domu(pompa kotłowa nie wydoli)czy to będzie sama podłogówka czy układ mieszany i za sprzęgłem dwie pompy.Czyli schemat OK
    Ten zawór przed sprzęgłem na powrocie to nie wiem po co,w kotle gazowym jest zawór przełączający CO/CWU.Też nie widzę uzasadnienia dla lokalizacji zasobnika CWU na piętrze a nie w kotłowni,chyba tylko po to aby obciążyć strop)Pompa dla grzejników "byle jaka" 40ka uciągnie" a co do podłogówki jak pętle będą rozsądnej długości tzn do 90mb to też 40ka wystarczy dla tych 3ech pomieszczeń..A grzejniki będą sterowane zaworami termostatycznymi?
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 18-08-2019 o 10:45

  5. #5

    Domyślnie

    Ok, po sugestiach i dyskusjach z wykonawcą chyba się jednak zdecydujemy na całość podłogówki.

    Nowy schemat: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO+CWU (1).jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	433865

    Wychodzi ok 15 pętli na parterze i 6 pętli na górze. Elektrozawory na wszystkich pętlach bo chcę mieć możliwość regulacji każdego pomieszczenia osobno (każdy lubi mieć nieco inną temperaturę + łatwo ją zmieniać gdy jest za zimno/za ciepło).

    Zbiornik CWU jest na górze ze względu na zagaspodarowanie przestrzeni - w kotłowni będzie też pralnia/suszarnia a bezpośrednio nad nią mam dodatkowe pomieszczenie techniczne, gdzie mogę łatwo zmieścić zasobnik. Więc jeśli tylko nie ma to negatywnych konsekwencji hydraulicznych to chciałbym tak zostawić. I właśnie tych ew. konsekwencji dotyczyło moje pytanie.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    - pierwszy schemat umożliwiał oddzielne sterowanie strefami, z założeniem, że na pierwszym obiegu (bez mieszacza) na zasilaniu zawsze będzie wyższa temperatura niż na drugim obiegu (mieszaczowym).
    - drugi schemat to jeden obieg bezpośredni wszystkie pętle dostają ten sam parametr. Pytanie tylko czemu pojawia się 2ga pompa, czy opory instalacji i przepływy są aż tak duże, ze mus być zastosowana? Obie pompy i tak muszą być podłączone to tego samego styku sterującego więc zastosowanie 2-uch pomp nie da możliwości sterowania strefowego.

    montowane elektrozaworów dla ogrzewania podłogowego to wyrzucone pieniądze.
    Po pierwsze duża bezwładność ogrzewania podłogowego będzie powodowała duże wahania temperatury pomieszczenia (i żaden sterownik wł/wył nawet o najmniejszej histerezie nie będzie pracował prawidłowo) - przykad klienta nacięgniętego na taki układ sterowania https://forum.muratordom.pl/showthre...%82og%C3%B3wka
    Po drugie odcinając pętle "odcinamy kocioł od wody" przez co zacznie on taktować a co za tym idzie pracowań mało ekonomicznie.

    Zasobnik nie musi być ustawiony bezpośrednio pod kotłem. Może być umieszczony w inny pomieszczeniu, należy tylko zwrócić uwagę na dobre zaizolowanie rur łączących.

    Robienie z kotłowni pralni/suszarni to bardzo zły pomysł, wysoka wilgotność oraz opary z proszków, wybielaczy i innej chemii służącej do prania działają bardzo destrukcyjnie na kocioł (bardzo szybka korozja)
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 23-08-2019 o 08:14
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Przy budowie nowego domu warto zastanowić się nad zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Mimo nieco wyższych kosztów inwestycyjnych w porównaniu do ogrzewania grzejnikowego, ogrzewanie podłogowe ma znacznie więcej zalet. Przede wszystkim pozwala na oszczędność kosztów ogrzewania poprzez obniżenie temperatury zasilania na urządzeniu grzewczym oraz cechuje się lepszym rozkładem temperatury w pomieszczeniu. W odróżnieniu od ogrzewania grzejnikowego opartego na zjawisku konwekcji, ogrzewanie podłogowe jest bardziej komfortowe dla człowieka, ponieważ wyższa temperatura jest przy podłodze, a niższa jest na poziomie głowy. Ogrzewanie podłogowe jest również niewidoczne, więc pozwala na lepszą aranżację wnętrza budynku. Do współpracy z ogrzewaniem podłogowym doskonale sprawdzają się gazowe kotły kondensacyjne. Dzięki obniżonym parametrom zasilania kocioł kondensacyjny odzyskuje większą ilość ciepła ze skroplin, co powoduje zwiększenie jego sprawności.
    Przy okazji zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej na której znajdują się szczegółowe informacje o naszych kotłach gazowych z lodziny Logamax: http://www.buderus.pl/produkty/kateg.../kotly-gazowe/
    W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony