dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła powietrze-woda w górach.

    Witam. Trochę szukałem po forum, ale nie znalazłem odpowiedzi. Poszukuję użytkowników, którzy użytkują pc pw w górach lub na polskim biegunie zimna czyli okolice Suwałk ( generalnie V strefa klimatyczna) Pochwalcie się: jaka pompa, wielkość domu, jakie ocieplenie, mniej więcej lokalizacja domu oraz zużycie energii potrzebnej do pracy pompy.
    Osobiście stoję przed wyborem pompy, a mieszkam w górach i mam trochę obaw czy pompa powietrze-woda da sobie radę, a jeżeli tak to czy przypadkiem nie zejdę patrząc na rachunki za energię.
    Dom ok 200m², 20cm styro, 25cm pur, 3szyby, grawitacja, całość podłogówka.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Mieszkam w podobnych górach jaku u Ciebie. Widać, że mało czytałeś forum. Masz dobrze ocieplony dom, dużo lepiej od mojego i pompa poradzi sobie bez problemu. Rachunki będą niższe niż za gaz lub "ekogroszek" o pelecie nie wspomnę . Teraz będzie trzeci sezon jak wywaliłem kopciucha i jestem mega zadowolony. Mam 105 metrów i wychodzi mi razem z CWU około 1600 zł na sezon 4000KWh. Przedtem 3.5 t węgla, około 2400 zł razem z CWU + etat palacza cały rok. Co do tzw.grzałek, którymi tak straszą u mnie jeszcze się nie uruchomiły, a bywało grubo poniżej 20*.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał lasgo2901 Zobacz post
    mieszkam w górach i mam trochę obaw czy pompa powietrze-woda da sobie radę,
    a jeżeli tak to czy przypadkiem nie zejdę patrząc na rachunki za energię
    Należy wykonać profesjonalne OZC budynku,
    Jest to kwestia tylko odpowiedniej mocy pompy i jej prawidłowego montażu,
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Możesz zlecić wykonanie OZC - ale jest kilka firm, które na podstawie danych które podasz dobiorą ci odpowiednio pompę. Ja wykonałem OZC, ale wcześniej otrzymałem kilka ofert i różnica była około 0.5kW więc w sumie żadna.
    Na pewno rzetelny dobór otrzymasz w Nibe, Aristonie, Stiebel`u i Hewalexie. Adresy znajdziesz na ich stronach www. Co do pompy w górach to widziałem jakis film jak sobie hula pompa Bosha przy drewnianym domu - na pewno da radę.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek2504 Zobacz post
    Rachunki będą niższe niż za gaz lub "ekogroszek" o pelecie nie wspomnę . Teraz będzie trzeci sezon jak wywaliłem kopciucha i jestem mega zadowolony. Mam 105 metrów i wychodzi mi razem z CWU około 1600 zł na sezon 4000KWh. Przedtem 3.5 t węgla, około 2400 zł razem z CWU + etat palacza cały rok.
    Witam,

    ja tak trochę obok tematu, choć też jestem w trakcie konwersji z ekogroszku na PC PW. Widzę kolejny podobny post, mały metraż a zużycie ekogroszku 3,5t na sezon (albo rok?). A potem PC PW i nagle koszt c.o. i c.w.u. znacznie mniejszy (procentowo)... ??? Ja na około 150m2 zużywam 2-2,5 ekogroszku a koszt c.o. + c.w.u za cały rok to około 3200-3300PLN. Niespecjalnie wierzę, że PC PW spowoduje, że zapłacę za rok około 2500PLN, ale może się pozytywnie zdziwię?
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 23-08-2019 o 12:31
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    No to się chyba zdziwisz...
    Mam kilku znajomych, którzy przeszli z eko groszku na PC PW i u każdego oszczędności sięgają od 15% do 40% w porównaniu z tym, co mieli wcześniej. Zależy to oczywiście od ceny ekogroszku, który nabywali (rozpiętość od 800 do 1200 zł/tona) jak również od sposobu grzania PC (G12 czy G11, grzanie całodobowo czy może tylko w taniej strefie...). Pewne jest to, że będzie taniej.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    No to się chyba zdziwisz...
    Mam kilku znajomych, którzy przeszli z eko groszku na PC PW i u każdego oszczędności sięgają od 15% do 40% w porównaniu z tym, co mieli wcześniej. Zależy to oczywiście od ceny ekogroszku, który nabywali (rozpiętość od 800 do 1200 zł/tona) jak również od sposobu grzania PC (G12 czy G11, grzanie całodobowo czy może tylko w taniej strefie...). Pewne jest to, że będzie taniej.
    Bardziej mnie dziwi duża ilość zużywanego ekogroszku w stosunku do ogrzewanej powierzchni. Albo tylko ja utrzymuję tak niskie temperatury albo wszyscy są gorszymi palaczami ode mnie...
    Będę chyba grzał głównie w tanich godzinach przy GW12 a c.w.u. tylko 1-2 razy dziennie po 45-60 minut. W godzinach południowych na c.o.obniżę temp. o 1-2 stopnie (zobaczymy w praktyce) i jak będzie grzało to będzie...
    Najwyżej pozytywnie się zdziwię...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Ja na około 150 m2 zużywam 2-2,5 eko-groszku a koszt c.o. + c.w.u za cały rok to około 3200-3300 PLN.
    Niespecjalnie wierzę, że PC PW spowoduje, że zapłacę za rok około 2500 PLN, ale może się pozytywnie zdziwię?
    Z pewnością masz ;
    - lepiej ocieplony budynek,
    - oraz utrzymujesz temperatury wewnątrz, niższe niż Marek2504 .
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Ja miałem zwykły piec zasypowy z Defro, Optima 18kW. Piec był za duży. W takim piecu można spalić ile się chce. Oczywiście było bardzo ciepło ( za ciepło). Minimalna temperatura wody jaką można było ustawić to 45*. Po wyłączeniu się dmuchawy temu dochodziła do 60*.Ja jeszcze nie doliczyłem drewna.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Należy wykonać profesjonalne OZC budynku,
    Jest to kwestia tylko odpowiedniej mocy pompy i jej prawidłowego montażu,
    OZC mam zrobione. 10,2 kW i mimo, że jest to IV strefa to ze względu na wysokość i praktycznie brak osłonięcia od wiatru to prosiłem o wyliczenie jak dla V strefy (np. Zakopane)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Jak już zrobiłeś pierwszy krok - to teraz szukaj jakiegoś dobrego instalatora. Jak mu podasz OZC to Ci dobierze PC. Skoro masz po całości podłogówkę, to nie powinien proponować bufora. Jeśli zaproponuje to może znaczyć, że chce Ci pompę dobrać tak, że przy temperaturach koło 0 będzie zbyt mocna i żeby uniknąć taktowania (zbyt częstego załączanie/wyłączania).
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lasgo2901 Zobacz post
    OZC mam zrobione. 10,2 kW
    Sporo. Celowałbym w pompę, co będzie miała ze 12kW razem z grzałkami przy -20* realnej mocy (nie nominalnej).

    Przy 200m2 zwróć uwagę na moc pompy obiegowej - tu masz wyjaśnienie

    Na taktowanie jest prosty sposób - ustawić oczko mniejszą temperaturę w drogiej strefie taryfy energetycznej. Raz, że w praktyce oznacza to znacznie mniejsze rachunku, a dwa - pompa przez większość sezonu pracuje bez taktowania (ewentualnie w nocy odrobinę) bo "nadrabia" zaległości z drogiej strefy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-08-2019 o 08:36

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał lasgo2901 Zobacz post
    OZC mam zrobione. 10,2 kW
    Z panasonica = to 9 kW/TCap/1f najbardziej pasuje,
    Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło kWh/rok?
    Dla jakiej temperatury wewnątrz budynku liczone OZC.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał lasgo2901 Zobacz post
    OZC mam zrobione. 10,2 kW i mimo, że jest to IV strefa to ze względu na wysokość i praktycznie brak osłonięcia od wiatru to prosiłem o wyliczenie jak dla V strefy (np. Zakopane)
    Witam, a co powiedz o pompie ciepła Vitocal 200-S

    Pompa ciepła powietrze-woda typu Split, o znamionowej mocy grzewczej 7,5 kW, zasilanie 400 V:
    - temperatura wody grzewczej: do 55°C
    - o modulowanej mocy grzewczej w zakresie: 7,2-10,9 kW
    - typ AWB-AC - z zabudowanym elektrycznym podgrzewaczem przepływowym i z funkcją aktywnego chłodzenia pomieszczeń
    - łatwy w obsłudze regulator pogodowy Vitotronic 200
    - z funkcją optymalizacji zużycia prądu fotowoltaicznego na własne potrzeby
    - z możliwością sterowania pracą rekuperatora Vitovent 300-F

    Zapytaj o wycenę niezobowiązująco i bezpłatnie. W razie jakichkolwiek pytań - jestem do dyspozycji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Te 10,9 kW to dla-20?

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sporo. Celowałbym w pompę, co będzie miała ze 12kW razem z grzałkami przy -20* realnej mocy (nie nominalnej).

    Przy 200m2 zwróć uwagę na moc pompy obiegowej - tu masz wyjaśnienie

    Na taktowanie jest prosty sposób - ustawić oczko mniejszą temperaturę w drogiej strefie taryfy energetycznej. Raz, że w praktyce oznacza to znacznie mniejsze rachunku, a dwa - pompa przez większość sezonu pracuje bez taktowania (ewentualnie w nocy odrobinę) bo "nadrabia" zaległości z drogiej strefy.
    Rozwiniesz myśl o tym oczku w dół?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiertar Zobacz post
    Rozwiniesz myśl o tym oczku w dół?
    Ustawiasz temperaturę minimalnie niższą w drogiej strefie niż w taniej.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wiertar

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Szczawnica, pow.*nowotarski
    Kod pocztowy
    34-460
    Posty
    220

    Domyślnie

    Źle przeczytałem post myślałem że droga taryfa nadrabia, i to mi nie pasowalo

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Z panasonica = to 9 kW/TCap/1f najbardziej pasuje,
    Jakie jest zapotrzebowanie na ciepło kWh/rok?
    Dla jakiej temperatury wewnątrz budynku liczone OZC.
    Nie pamiętam wyliczeń, jedynie zapotrzebowanie 10kW. Czy Panasonic z tą mocą da sobie radę w naprawdę trudnych warunkach? 9kW to zapewne moc dla temperatury około zera? A co z niższymi temperaturami? W górach -15 czy -20⁰C to norma w zimie i napewno nie tylko parę godzin w sezonie. Nie chciałbym aby pompa ciepła była wtedy tylko z nazwy a większość potrzebnego dla domu ciepła była dostarczana przez grzałkę.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sporo. Celowałbym w pompę, co będzie miała ze 12kW razem z grzałkami przy -20* realnej mocy (nie nominalnej).

    Przy 200m2 zwróć uwagę na moc pompy obiegowej - tu masz wyjaśnienie

    Na taktowanie jest prosty sposób - ustawić oczko mniejszą temperaturę w drogiej strefie taryfy energetycznej. Raz, że w praktyce oznacza to znacznie mniejsze rachunku, a dwa - pompa przez większość sezonu pracuje bez taktowania (ewentualnie w nocy odrobinę) bo "nadrabia" zaległości z drogiej strefy.
    Możesz coś więcej powiedzieć o tym taktowaniu. Często czytam o tym na forach, ale jakoś nie znalazłem konkretnej odpowiedzi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony