dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    To wreszcie mamy możliwość sterowania mocą czy nie?
    Nie znam sterownika, co ma PWM. Elektronik może sobie to wyrzeźbić.
    Tu masz opis:



    Jak widać sam przekaźnik trudno upchać do puszki. A co dopiero razem z radiatorem (i co zrobić z ciepłem, którego wydziela sporo) i jak upchać tam resztę elektroniki? Większość użytkowników też chciałaby jakiś ekran i możliwość sterowania.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Rozgranicz o czym mówisz bo o ile o sterowaniu mocą dostarczaną to przy podłogówce wodnej sterujesz mocą palnika gazowego natomiast przy kablach masz możliwość sterowania bezpośredniego mocy dostarczonej do grzałki w podłodze.
    Przy wodnej podłogówce na dobrą sprawę nie masz możliwości sterowania palnikiem. Masz kilka sposobów sterowania mocą. Ustawiasz temperaturę zasilania (docelowa), możesz też zmieniać moc dostarczaną ustawiając inaczej zawór 3d albo moc pompy obiegowej. Automatyka kotła się dostosuje palnik, żeby wody nie zagotować.



    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Mamy możliwość pomiaru napięcia i prądu dostarczonego do grzałki ( podłogi ).
    Dasz namiary na termostat podłogowy, co to umożliwia kablom? Do kupienia w sklepie?


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Zmieniając stosunek czasu ogrzewania do czasu przerwy jest swego rodzaju sterowaniem mocą podobną do PWM tylko wolniej

    Na tyle wolniej, że zabezpieczenie może tego nie przetrwać. Przy PWM nie ma takiego zagrożenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-08-2019 o 19:53

  2. #22

    Domyślnie

    Cześć,

    chciałbym się podpiąć pod temat.
    Mam dom z poddaszem użytkowym o pow. 208,68 m2 po podłodze (kubatura 996,2 m2 a pow. całkowita to 274.5 m2). W całym domu jest podłogówka wodna, która będzie funkcjonować na dwóch rozdzielaczach: parter 10 pętli, piętro 12 pętli.
    Do dnia dzisiejszego byłem pewien, że zainwestuję masę $ w system sterowania każdym pomieszczeniem bo tak mi radzili instalatorzy. Kable mam poprowadzone wszystko gotowe ale, ... trafiłem na forum i zobaczyłem, że można sterować podłogówką na zasadzie parter piętro bez większych wydatków.

    Kilka technicznych rzeczy:
    - dom ogrzewany paliwem stałym - pellet - piec jeszcze nie wybrany (20-24kW) choć prawdopodobnie będzie to Kostrzewa,
    - w bryle budynku garaż,
    - nad garażem łazienka i pokój,
    - w łazienkach dwie drabinki na temp. podłogówki.

    Chciałbym móc sterować temp. dla parteru i piętra osobno. Nie wiem czy się da tak to rozwiązać i z jakimi zakupami by się to wiązało np ustalić w dzień na dole 23 a na górze 19 a w nocy po 21. Lub chociaż na stałe 22 na dole a na górze 20? Ile pomp potrzebuję, mieszalników, lub jaki kocioł byłby do tego dobry??? Prosiłbym o rady jak rozwiązać mój problem stosunkowo małym nakładem finansowym. Dodam, że żona lubi jak w domu jest ciepło.

    Z góry dzięki za odp.
    soup

    P.S.
    Z zew. budynek ocieplony 20 cm styro. grafitowy, wewnątrz 35 cm wełny skalnej. Dom z silki.
    Ostatnio edytowane przez soup ; 27-08-2019 o 08:20

  3. #23

    Domyślnie

    Sterowanie PWM podłogówką elektryczną to jakis absurd. Efekt taki sam jakbyśmy grzali np. godzinę a potem na godzinę wyłączyli co daje średnią 50% (wypełnienie PWM 50%) a efekt ten sam przy bezwładności podłogi.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Sterowanie PWM podłogówką elektryczną to jakis absurd. Efekt taki sam jakbyśmy grzali np. godzinę a potem na godzinę wyłączyli co daje średnią 50% (wypełnienie PWM 50%) a efekt ten sam przy bezwładności podłogi.

    IMO łatwiej zrobić taki sterownik i algorytm, że "w godzinach 22-6 i 13-15 włącz ogrzewanie na 0,02 x dT" co dla -10* na zewnątrz i 22* wewnątrz oznaczałoby dla danego obwodu grzanie z 0,64% mocy niż wyliczyć i podzielić na porcje.

    Ale jak znasz sterownik, co podzieli potrzebną ilość kWh na inne porcje to poproszę o namiary.

  5. #25

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Tu nawet kiedyś założyłem temat: https://forum.muratordom.pl/showthre...%82og%C3%B3wki
    I...?
    Znalazłeś sterownik, co porcjuje godzinowo?

  7. #27

    Domyślnie

    Sterowanie wyjściami to nie problem, problem to algorytm i dane wejsciowe na podstawie czego sterownik ma działać.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał soup Zobacz post
    Cześć,

    chciałbym się podpiąć pod temat.
    Mam dom z poddaszem użytkowym o pow. 208,68 m2 po podłodze (kubatura 996,2 m2 a pow. całkowita to 274.5 m2). W całym domu jest podłogówka wodna, która będzie funkcjonować na dwóch rozdzielaczach: parter 10 pętli, piętro 12 pętli.
    Do dnia dzisiejszego byłem pewien, że zainwestuję masę $ w system sterowania każdym pomieszczeniem bo tak mi radzili instalatorzy. Kable mam poprowadzone wszystko gotowe ale, ... trafiłem na forum i zobaczyłem, że można sterować podłogówką na zasadzie parter piętro bez większych wydatków.

    Kilka technicznych rzeczy:
    - dom ogrzewany paliwem stałym - pellet - piec jeszcze nie wybrany (20-24kW) choć prawdopodobnie będzie to Kostrzewa,
    - w bryle budynku garaż,
    - nad garażem łazienka i pokój,
    - w łazienkach dwie drabinki na temp. podłogówki.

    Chciałbym móc sterować temp. dla parteru i piętra osobno. Nie wiem czy się da tak to rozwiązać i z jakimi zakupami by się to wiązało np ustalić w dzień na dole 23 a na górze 19 a w nocy po 21. Lub chociaż na stałe 22 na dole a na górze 20? Ile pomp potrzebuję, mieszalników, lub jaki kocioł byłby do tego dobry??? Prosiłbym o rady jak rozwiązać mój problem stosunkowo małym nakładem finansowym. Dodam, że żona lubi jak w domu jest ciepło.

    Z góry dzięki za odp.
    soup

    P.S.
    Z zew. budynek ocieplony 20 cm styro. grafitowy, wewnątrz 35 cm wełny skalnej. Dom z silki.
    Czuję się niezauważony

    Panowie ponawiam pytanko i proszę o odp.

  9. #29
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Cytat Napisał soup Zobacz post
    Czuję się niezauważony

    Panowie ponawiam pytanko i proszę o odp.
    Jeśli masz piec na paliwo stałe to tak czy inaczej instalację CO musisz wyposażyć w 2 układy mieszające złożone z zaworu trójdrogowego oraz pompy która będzie wysysała zmieszany czynnik i wpychała całość do podłogówki.
    Jeśli zatem do w/wym układu dołożysz siłowniki zaworów trójdrogowych oraz czujniki temperatury na rurach wyjściowych mieszacza to podłączając całość do sterownika programatora typu MASTER na parterze oraz SLAVE na poddaszu uzyskasz możliwość ustawiania odrębnych temperatur dla obu poziomów,

    Regulatorów jest wiele..... jeden z nich to np. TECH ST-408N.
    Piec oczywiście ma swój sterownik który może być niezależny lub zależny od regulatora TECH który będzie sterował dwoma obiegami siłowników zaworu trójdrogowego.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony