dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Post Strop monolityczny garażu

    Dzień dobry
    Buduje garaż według projektu i jak to bywa w trakcie nastąpiły pewne zmiany w trakcie budowy.
    Garaż był na dwa stanowiska z podwójnymi drzwiami. Chciałbym go ze względu na wygodę przerobić na garaż z jedną większą bramą 5,25m.
    Rozmawiałem z kolegą który siedzi w projektowaniu ( ale bardzie teoretycznie niż praktycznie...) mówi ze mogę wykonać nadproże ( i zarazem wieniec) nad wjazdem jego wymiary podał mi takie jak belki która idzie przez środek garażu B-1 (6 ø16 dołem i dwie górą ) przy czym belkę mam wypuścić częściowo ponad strop ( w ściankę kolankową ) żebym zmieścił się ze światłem wjazdu. Wszystko fajnie ale wczoraj patrze na ten projekt i sobie myślę że nic mi to wiele nie da bo mimo tego ze pozbędę się słupka ze środka robiąc tą belkę to nadal mam belkę wystającą poniżej stropu w poprzek garażu która uniemożliwi mi montaż bramy segmentowej.....

    Mógłbym wypuścić tą belkę ponad strop monolityczny ale wtedy mam ją na poddaszu użytkowym wystającą 28cm ponad poziom podłogi masakra...
    I teraz zaczyna się gdybanie, a jak by strop zrobić 15 cm i zrobić dwie trochę mniejsze belki ? wiem ze to gdybanie i i tak nie zrobię czegoś po przeliczaniu, ale podpowiedzcie jakie rozwianie.

    wymiary stropu nad garażem 6,56 na 5,70
    W załączeniu zdjęcia z projektu
    https://zapodaj.net/df04b956e9ad5.jpg.html
    https://zapodaj.net/f2252b22a2686.jpg.html
    https://zapodaj.net/178aab34f96d1.jpg.html
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 22-08-2019 o 20:32

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Możesz usunąć filarek i zamienić dwa nadproża na jeden "solidny podciąg stalowy lub żelbetowy.
    Płytę żelbetową należy przeprojektować na taką bez podparcia belką B1.
    Możesz też zmienić strop na prefabrykowany o rozpiętości 6,80m lub w drugim kierunku 6,00m.
    Coś wyżej stoi na tej belce B1 ?

    PS Te 6#16 w belce B1 jest za gęsto w jednym rzędzie.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 22-08-2019 o 20:40 Powód: PS
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Nad garażem jest tylko pomieszczenie użytkowe, żadnych ścian wewnątrz
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 22-08-2019 o 20:33

  4. #4

    Domyślnie

    A ten projekt zbrojenia to nie typowy lekko odchudzony Wilczy Szaniec?

    Musiałbym poszukać projektu, ale u mnie jak mnie pamięć nie myli, strop w garażu jest 5cm grubszy niż nad resztą kondygnacji (garaż jest o 5cm niższy) i tam całe zbrojenie jest ukryte. Stawiam, że kumaty i doświadczony konstruktor Ci to przeprojektuje tak, że będzie Pan zadowolony.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Ale skopany ten projekt, belka B1 źle zaprojektowana brak strzemion podwójnych, /4 ciętych/. Strop powinien być dwukierunkowo zbrojony przy takich wymiarach. Płyta dośc cienka nawet na tak zaprojektowany strop. Pogrubić płytę do 15-16 cm zbrojnie dwukierunkowe i nie potrzeba belki B1.

    Edit : jeszcze zauważyłem lawa Ł-2 najbardziej obciążona najwęższa - ciekawe.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Taka płyta spokojnie poradzi sobie bez belek, ale nie grubości 12 cm... Przy czym układ zbrojenia w tej płycie to jakiś absurd... Jeśli ktoś to wogóle liczył... Jednak, to już można pominąć.
    Tak jak zauważył kolega d7d, tyle prętów w jednej warstwie jest niedopuszczalne.

    Pogrubienie płyty do 15-18 cm i ogarniesz bez belkowo. Tylko trzeba to policzyć i pewnie trochę więcej zbrojenia przyjdzie dorzucić, ale bez przesady. Wszystko rozbija się o to, czy chcesz mieć garaż tani, czy funkcjonalny...

    Pozdrawiam,
    Paweł

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał stezu Zobacz post
    Pogrubienie płyty do 15-18 cm i ogarniesz bez belkowo. Tylko trzeba to policzyć i pewnie trochę więcej zbrojenia przyjdzie dorzucić, ale bez przesady. Wszystko rozbija się o to, czy chcesz mieć garaż tani, czy funkcjonalny...
    Potwierdzam z naciskiem na "garaż musi być funkcjonalny"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    stezu

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-010
    Posty
    141

    Domyślnie

    Tylko w PL jeszcze sie tak pcha w te belki. Po co komu podciąg, na 40 cm wysoki w takim garażu? Francuz, Niemiec, Austriak czy Włoch, zrobiłby płyte 20cm, wpakował belki w grubości stropu i cały strop zazbroił górą i dołem siatka #8co 20cm, i zamknął po obwodzie biglem i tyla. A u nas? Beton mieszany na folii, zbrojenie gładkie i szalunek z desek, a pozniej kombinowanie, bo mu słup przeszkadza albo belka i niby na początku było taniej, a pozniej przeróbki i dyskusje...

    Ale to tylko taka moja osobista dygresja

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuje za wszelką pomoc.
    Ostatecznie zastanawiam się czy nie zrobić stropu typu Teriva tak jak padła sugestia.

    Belki 680 cm były by ułożone w wzdłuż garażu (żeby nie zakotwiczać ich w dolnej części podciągu- nadproża nad wjazdem). Dodatkowo 3 żebra rozdzielcze w poprzek belek Teriva dzielące garaż na 3 równe cześci, zakotwione z jednej strony w podciągu a z drugiej strony w wieńcu. Całość na czas zalewania podciągnięta środkiem 2,3 cm (przeciwna strzałka ugięcia).

    Belki na końcach uniesione i wsunięte w zbrojenie wieńca ( nad dolnym zbrojeniem wieńca ), dodatkowo belki z przywiązanymi na końcach (około metra) prętami wygiętymi w literę L (zakotwienie). Na całość gorą siatki.

    Garaż bez dodatkowego obciążania górą, brak murowanych ścianek działowych, brak podpór dachu.
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 25-08-2019 o 07:45

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał zip20 Zobacz post
    Dziękuje za wszelką pomoc.
    Ostatecznie zastanawiam się czy nie zrobić stropu typu Teriva tak jak padła sugestia.

    Belki 280 cm były by ułożone w wzdłuż garażu (żeby nie zakotwiczać ich w dolnej części podciągu- nadproża nad wjazdem). .
    Belki 680 cm a nie 280 cm.
    Ewentualnie sprężone płyty kanałowe 925 cm bez oparcia na środkowej ścianie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #11

    Domyślnie

    Tak masz racje (poprawione ) 680cm
    Powiem szczerze ze zastanawiałem się również nad tym rozwiązaniem (sprężone płyty ) , tylko nie wiem jak to wygląda logistycznie, zamawiam u producenta i on zapewnia ułożenie na ścianach.

    Mam podobne płyty w garażu w domu rodzinnym ( nie posiadają kanałów, maja tylko górna cześć która podparta jest łukowymi poprzeczkami dzięki temu garaż sprawia wrażenie dużo wyższego )

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Płyty sprężone są dobre.
    Np. "Lekki Strop Panelowy SMART 20/60"
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ewentualnie sprężone płyty kanałowe 925 cm bez oparcia na środkowej ścianie."
    Dla czego bez oparcia na środkowej ścianie ?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Tak, bez oparcia na środkowej ścianie.
    Możesz też zamontować tylko nad garażem a pozostały zrobisz "zwykły".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Jednak strop będzie teriva (już zamówiony ) oparty będzie po długości garażu tak jak pisałem żeby nie robić kombinacji z mocowaniem belek w nadprożu.

    Mam jeszcze pytanie odnośnie belki (nadproża) nad wjazdem bramy garażu szerokość wjazdu to 5m.
    Wymiary belki to 20x43 - belka dwu cięta wymiar strzemion (fi 8mm) to 14,5x39 ( co 10cm przez 1,5m później co 20 przez 2m i znowu co 10 ) zbrojenie górą 2 x fi16 zbrojenie dołem 6 fi 16 ale muszę je dać w dwóch rzędach dołem tak żeby zapewnić otulinę betonu ~20mm między prętami czyli będzie po 3 pręty na samym dole strzemiona i 3 pręty powyżej (20mm), jak te pręty zamocować ?

    Nadproże ma przenosić ciężar ścianki kolankowej (3 pustaki), na której będzie wieniec pod murłatę (zbrojony 4x fi10) no i ciężar dachu.
    Ostatnio edytowane przez zip20 ; 21-09-2019 o 22:49

  16. #16

    Domyślnie

    tak będzie ok ?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	BELKA.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	25,2 KB
ID:	434950  

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony