dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34

Temat: fotowoltaika

  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    waldek1964

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    liszki
    Kod pocztowy
    32-064
    Posty
    1

    Post fotowoltaika

    Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
    Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz o tym caly dział
    Dosyć proste liczenie, czy warto zastępować prąd po 21 groszy prądem z PV. Ocena subiektywna, czy czas zwrotu rzędu 20-30 lat oznacza, że się opłaca.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-08-2019 o 01:52

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał waldek1964 Zobacz post
    Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
    Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.
    W miejsce kotła węglowego zainstalować pompę ciepła i dopiero wtedy zasilać z fotowoltaiki, będzie taniej i znacznie efektywniejsze...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz o tym caly dział
    Dosyć proste liczenie, czy warto zastępować prąd po 21 groszy prądem z PV. Ocena subiektywna, czy czas zwrotu rzędu 20-30 lat oznacza, że się opłaca.
    Gdzie jest tak dobrze ? 21 gr/ kWh ?

    Ja wyprodukowałem 3000 kWh w 2 miesiące.
    Warto samontowac klimę w salonie jako PC

    Ale inwestycja nie zwraca się w 5 czy 8 lat . Ma kolega rację.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Gdzie jest tak dobrze ? 21 gr/ kWh ?
    Wszędzie - taryfa g12as którą minister wymusił na zakładach energetycznych rozporządzeniem.

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ja wyprodukowałem 3000 kWh w 2 miesiące.
    Z 4kWp które masz w stopce? To ile będzie się zwracało, jak zastępuje prąd po 21 gr/kWh?

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    W miejsce kotła węglowego zainstalować pompę ciepła i dopiero wtedy zasilać z fotowoltaiki, będzie taniej i znacznie efektywniejsze...
    Prosument nie może korzystać z g12as.
    Czy PC się zwróci, zanim się rozsypie - zależy od zapotrzebowania na ciepło. Link w sygnaturce. Było też o tym 9statnio tutaj
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-08-2019 o 10:37

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś Tobie te panele podaruje to się opłaca w innym przypadku nie , chyba że nie masz w co gotówkę zainwestować.
    Kumpel do pracy ma 3 km i zainwestował w instalacje LPG 2500zł auto zmienia co 3-4 lata nie zwróci mu się, ale mówi że lepiej się czuje jak za niecałą 100zł tankuje do pełna. Znajomy miesięcznie za prąd na cele bytowe płaci ok 140zł ,rocznie wyjdzie go z 1600zł. Po ilu latach zwróci mu się jak instalacja 4kWp kosztuje 20 tyś.
    Faktem jest że będzie mógł się pochwalić że płaci niski rachunek podejrzewam że za sam abo. Tyle że on jeszcze musi wziąć kredyt na pół inwestycji a to dodatkowy %.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Czyli jednym zdaniem...
    Kup se chłopie te cztery tony węgla co roku i nie zawracaj sobie gitary jakimiś zmianami bo przecież i tak się nie opłaca...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Znacznie lepiej zastanowić się nad zastosowaniem powietrznej pompy ciepła współpracującej z ogrzewaniem podłogowym w budynku i instalacją fotowoltaiczną.
    Ogrzewanie budynku jedynie za pomocą czystej energii elektrycznej jest droższe niż przy zastosowaniu pompy ciepła, która to częściowo zasilana jest energią elektryczną oraz bezpłatną energią pobieraną bezpośrednio z powietrza w jej otoczeniu. Dzięki wysokiemu współczynnikowi COP, pompa ciepła pobiera jedynie niewielką ilość energii elektrycznej do napędu sprężarki. Jest to ważny aspekt przy ciągłych podwyżkach cen energii elektrycznej.
    Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus w której znajdują się powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Posiadają one jeden z najwyższych współczynników COP na rynku oraz cechują się solidnym wykonaniem. Urządzenie wyposażone jest w nowoczesny regulator HMC 300 z możliwością zastosowania regulatora pokojowego oraz ma wbudowany moduł internetowy, pozwalający na sterowanie pompą za pomocą smartfona. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej produktu: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...rm-wpl-ar.html
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  9. #9

    Domyślnie

    Warto też rozważyć elektryczne maty grzewcze. Jest to aktualnie jedno z efektywniejszych i najtańszych rozwiązań cieplarnianych.
    Proszę poczytać http://bit.ly/2GYZJsZ

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Gdzie jest tak dobrze ? 21 gr/ kWh ?

    Ja wyprodukowałem 3000 kWh w 2 miesiące.
    Warto samontowac klimę w salonie jako PC

    Ale inwestycja nie zwraca się w 5 czy 8 lat . Ma kolega rację.
    To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sylw. Zobacz post
    To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
    Uwielbiam to czyli "zwraca się"
    W stosunku do czego ma się zwracać, węgla,gazu, prądu, atomu?

    Mi aktualnie "zwróciła się" pompa ciepła p-w w stosunku do kociolka na prąd i bojlera
    Od teraz już oszczędzam na nowe taile, ok 2tys.zl rocznie

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sylw. Zobacz post
    To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
    Zależy od twojego zużycia, rozkładu na taryfy, ceny instalacji, i czy kupujesz PV na pełne porycie. Za chwilę mam montaż i dziełem instalację na pełne pokrycie drogiej i trochę taniej czas zwrotu 5,5 lat gdybym wziął na pełne pokrycie 9-10 lat. Tylko uważam czas zwrotu w okolicy 10 lat za dość ryzykowny. Czasy zwrotu liczone dla cen na 2020 bez uwzględnienia wzrostu cen.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Zależy od twojego zużycia, rozkładu na taryfy, ceny instalacji, i czy kupujesz PV na pełne porycie. Za chwilę mam montaż i dziełem instalację na pełne pokrycie drogiej i trochę taniej czas zwrotu 5,5 lat gdybym wziął na pełne pokrycie 9-10 lat. Tylko uważam czas zwrotu w okolicy 10 lat za dość ryzykowny. Czasy zwrotu liczone dla cen na 2020 bez uwzględnienia wzrostu cen.
    w zasadzie mnie to rybka, ale jak czytam takie wpisy, to mam wrażenie, że piszący porył troszkę za dużo i ma pewne deficyty.
    No i, wraca temat zwrotów, które ich doświadczają.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał dbx Zobacz post
    w zasadzie mnie to rybka, ale jak czytam takie wpisy, to mam wrażenie, że piszący porył troszkę za dużo i ma pewne deficyty.
    No i, wraca temat zwrotów, które ich doświadczają.
    ??
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sylw. Zobacz post
    To po ilu latach (średnio) zwraca się inwestycja w panele słoneczne?
    Mi się zwróciło gdzieś po niecałym roku. Pamiętam, że uzbierałem sobie 45tys i zapłaciłem za montaż, a po niecałym roku znowu miałem ok 45tys odłożone na koncie.

    Zwróciło mi się też kiedyś jedzenie - jak czytałem o zwracaniu się rekuperacji, fotowoltaiki, 25cm grafitu w ścianach itp

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz o tym caly dział
    Dosyć proste liczenie, czy warto zastępować prąd po 21 groszy prądem z PV. Ocena subiektywna, czy czas zwrotu rzędu 20-30 lat oznacza, że się opłaca.
    wklej linka kto oferuje kwh brutto tzn łącznie z kosztami dystrybucji za 21 groszy bo nie uwierzę jak nie zobaczę

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał waldek1964 Zobacz post
    Dzień dobry. Mam w planie zlikwidować węglowy piec co, a w to miejsce zamontować elektryczny kocioł grzewczy oraz panele fotowoltaiczne o mocy 10kW.
    Dotychczas zużywałem około 4 ton węgla w sezonie. Powierzchnia do ogrzania to 170m2. Dotychczasowe roczne zużycie prądu to około 3000kW. Zwracam się do osób które dokonały podobnej zamiany z pytaniem czy taka inwestycja jest opłacalna.
    chodzi Ci pewnie o zuzycie 3000kWh. Panele o mocy 10Kwp dadzą Ci w roku około 10 MWh. Zostaje jeszcze 7MWh za ogrzewanie + Cwu. Przy takim metrażu domu bez pompy ciepła te 7MWh nie wystarczą na ogrzanie + CWU. Przy średnio ocieplonym domu przyjmuje zużycie 70kWh/m2 na samo ogrzewanie . Biorąc pod uwagę ze elektrownia 10kWP to około 40k PLN , pompa ciepła do twojego metrażu pewnie z 30k PLN policz kiedy to Ci się zwróci. Jeżeli w pobliżu masz gaz to się nawet nie zastanawiaj

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Mi się zwróciło gdzieś po niecałym roku. Pamiętam, że uzbierałem sobie 45tys i zapłaciłem za montaż, a po niecałym roku znowu miałem ok 45tys odłożone na koncie.

    Zwróciło mi się też kiedyś jedzenie - jak czytałem o zwracaniu się rekuperacji, fotowoltaiki, 25cm grafitu w ścianach itp
    PV jest czymś co się musi zwrócić bo niema innego sensu ich zakładania. Jest tylko kwestia czasu zwrotu czy akceptujesz ryzyko.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    PV jest czymś co się musi zwrócić bo niema innego sensu ich zakładania. Jest tylko kwestia czasu zwrotu czy akceptujesz ryzyko.
    W stosunku do czego ma się zwrócić i dlaczego musi się zwrócić?
    Ja ich nie zakładam tylko z tego względu, że mi się nie podoba obce cialo poza dachówka na dachu

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    W stosunku do czego ma się zwrócić i dlaczego musi się zwrócić?
    Ja ich nie zakładam tylko z tego względu, że mi się nie podoba obce cialo poza dachówka na dachu
    A poco zakładać PV?
    Jeśli wkładam X zł to zakładam że te X zł domnie wróci w jakimś czasie a później zacznie dla mnie zarabiać.
    Jeśli nie zacznie zarabiać to niezwarto tym sobie dupy zawracać.
    Dzisiaj Powiesili mi Froniusa z zabezpieczeniami i profile na dachu w poniedziałek pewnie wciągną panele.
    A to jak wygląda dach kij mnie obchodzi tak samo mam w D.. że na elewacji wisi klima. Zresztą PV ładnie wygląda takie moje zdanie.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony