dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Anenometr z rękawem (dzwon)

    Mam pytanie, jeśli chciałbym u siebie pomierzyć wartości nawiewu/wywiewu na anemostatach (rekuperacja Vents VUT 350) to jakie powinny być wartości? Ewentualnie poszukuje firmy z woj. łodzkiego która posiada taki sprzęt i by pomierzyli i ustawili moje anemostaty. Wykonawca instalacji już nie działa w branży, musze radzic sobie sam.
    pozdr

  2. #2

    Domyślnie

    Wartości nawiewu i wywiewu powinny odpowiadać kubaturze pomieszczenia i jego przeznaczenia w sensie ile osób w nim przebywa i do czego służy. Zaczynasz od wywiewu tj kuchnia, łazienki, garderoby, hall, przedpokoje i tutaj zgodnie z przepisami PN dla tych pomieszczeń masz wartości minimalne lub przedziały. Na podstawie sumy wywiewów musisz zbilansować nawiewy. Anemometr kupujesz za 50 zł do tego lejek od balona na wino (taki duży do zasypu owoców 180/32 mm) i masz dzwon/tube pomiarową. Przeliczyć trzeba tylko zwężkę czyli m/s na m3/h i masz orientacyjne przepływy.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Działam
    Najpierw zrobię ten anemometr, taki za 50 zł to ja już mam, znalazłem tez lejek 180/35 (180/32 nie znalazłem, ale powinno być ok). Pomierzę i dam znać jak to u mnie wygląda. Nie mogę jeszcze wygooglować kalkulatora przeliczającego m/s na m3/h. Mógłbyś przybliżyć temat jak to przeliczyć?
    pozdr

  4. #4

    Domyślnie

    Sam na razie jestem na etapie prób i błędów. Żeby to przeliczyć to obliczasz pole koła na wylocie z lejka a dokładniej to by pasowało średnicę przelotową wiatraka i m/s przepływu powietrza z korektą od temperatury. Wzorów jest na to kilka dostępnych na necie. Dla użytku domowego wydaje mi się wystarczające. Może nie uzyskasz prawdziwej wartości przepływu powietrza ale mierząc każdy anemostat tak samo będziesz miał bilans całego domu dość dokładny.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Zrobiłem anemostat dzwon Nawet zgrabnie mi to wyszło, połączyłem z lejkiem poxiliną i mam tanie urządzenie pomiarowe

    Wczoraj wieczorem dokonywałem pierwszych pomiarów i o ile na najwyższym biegu (trzecim) jest w miarę ok bo około 4 m/s na wylotach o tyle na biegu najniższym (pierwszym), mam na wylotach niecałe 1m/s ale na wlotach powietrza już 5 m/s. Taka różnica powinna być? Dodam że na 3 biegu rekuperator chodzi bardzo głośno....Mam wrażenie że mój rekuperator jest za mały do mojej kubatury.....
    Mam jeszcze pytanie, rekuperator jak wspomniałem ma 3 biegi, oprócz tego każdy bieg da się ustawić w procentach od 1 do 100 wchodząc do menu inżynieryjnego i to zarówno przy wlocie jak i wylocie, jaka wartość tych % przy każdym biegu proponujesz ustawić?
    pozdr

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony