dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ktl

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    70

    Domyślnie Podłączenie studni

    Dzień dobry,

    chciałbym podłączyć studnię głębinową do domu w następujący sposób.

    Obecna sytuacja niejako wymusza na mnie takie rozwiązanie. Studnia miała być obudowana pomieszczeniem 1,5 x 1,5 metra, taką piwniczką i w tej piwniczce miał być również zbiornik hydroforowy.

    Dlatego obecnie do studni doprowadzona jest rura zarówno do domu jak i do garażu. Nie ma możliwości spięcia tego w domu i zasilania garażu z domu.

    W tym roku nie zdążę zrobić tej piwniczki, ale chciałbym mieć w tym roku wodę w domu i w garażu. A jak się sprawdzi to niewykluczone, że prowizorka stanie się wieczna

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190830_190042.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	33,0 KB
ID:	434114

    Nie mam ani doświadczenia w takich instalacjach ani za bardzo nie znalazłem podobnych rozwiązań. Stąd pytanie - czy to ma szansę zadziałać ?
    W przyszłym tygodniu dostanę sterownik pompy to będę testował ale jestem również ciekaw opinii kogoś, kto może miał styczność z takimi rzeczami.

    Na moją (skromną) logikę ma szansę to zadziałać.

    Studnia głębinowa:
    - 29 metrów,
    - pompa na 25 metrach, lustro stabilizuje się na 15 metrach,
    - wydajność przeciętna ( przyjmuję bezpieczne 10 litrów / minutę - tyle testowałem, ale myślę że 20 l/m też powinna wyciągnąć)
    - pompa (na razie na czas budowy, ale pewnie zostanie aż się popsuje): 0,55 kW , 40 litrów / minutę , niby 8 bar (na górze po całkowitym zamknięciu zaworu manometr wskazuje 5,5 bara)

    - na głowicy studni odgałęzienie
    - zawór zamykający (żeby na zimę móc spuścić wodę, garaż nieogrzewany; kompresor do kranu - wypycha wodę przez hydrofor)
    - dalej zawór zwrotny (nie wiem czy potrzebny)
    - i odejście na kran ogrodowy kilka metrów obok studni oraz do garażu
    - w garażu będzie albo hydrofor albo zwykły kran

    Jak to (wg mnie) ma zadziałać?
    - pompa zwiększa ciśnienie w rurze prowadzącej do domu i napełnia hydrofor do momentu osiągnięcia ciśnienia H (ustawionego na sterowniku)
    - pobór wody w domu powoduje spadek ciśnienia w hydroforze i jednocześnie spadek ciśnienia w rurze do poziomu L (ustawionego na sterowniku) i załączenie pompy

    - odkręcenie kranu albo pobór wody z hydrofora w garażu spowoduje spadek ciśnienia za zaworem zwrotnym i jednocześnie spadek ciśnienia w rurze prowadzącej do domu
    - spadek ciśnienia na tej rurze zostanie wykryty przez sterownik i załączy pompę,
    - pompa albo będzie pompowała "na kran"
    - albo dobije ciśnienie w hydroforze do poziomu H, takie samo ciśnienie powinno pojawić się w rurze do domu - pompa się wyłącza

    Jeszcze raz ... czy to ma prawo zadziałać ? Czy w moim rozumowaniu jest jakaś luka ?

    z góry dziękuje za przeczytanie i zainteresowanie
    pozdrawiam
    Łukasz
    Ostatnio edytowane przez ktl ; 30-08-2019 o 18:32
    Się buduje: prosta parterówka 91m2, Ytong 24 + 20 EPS, 17 cm podłoga, 40 cm strop, 100% podłogówka, bufor 1000 l, 12 kW w II taryfie, WM, KzPW 8 kW do bufora na grawitacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony