dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mnowak02

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-777
    Posty
    104

    Domyślnie Kotłownia z piecem gazowym i rekuperacją

    W jednorodzinnym domu planowana jest rekuperacja oraz piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Piec umiejscowiony będzie w kotłowni. Dzisiaj w muratorze przeczytałem że przy takim połączeniu można w kotłowni wýbudowac komin wentylacyjny z kratka u góry. Czy faktycznie można taki komin wybudować w kotłowni mając w domu reku? Podobno mieszanie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej razem przez prawo jest zakazane.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mnowak02 Zobacz post
    W jednorodzinnym domu planowana jest rekuperacja oraz piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Piec umiejscowiony będzie w kotłowni. Dzisiaj w muratorze przeczytałem że przy takim połączeniu można w kotłowni wýbudowac komin wentylacyjny z kratka u góry. Czy faktycznie można taki komin wybudować w kotłowni mając w domu reku? Podobno mieszanie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej razem przez prawo jest zakazane.
    1. Możesz mieć w jednej części budynku wentylację mechaniczną (WM), a w innej - odizolowanej powietrznie części wentylację grawitacyjną (WG). Bardzo często jest tak, że pomieszczenia mieszkalne są na WM, a garaż i piwnice na WG.
    2. Pomieszczenie na piec z zamkniętą komorą spalania nie musi spełniać przepisów o kotłowni - nie musi być "kotłownią", może być dowolnym pomieszczeniem np. pokojem sypialnym. Zatem nie musi spełniać żadnych przepisów o kotłowni. Aczkolwiek są jeszcze przepisy o urządzeniach gazowych (kubatura, wysokość), które trzeba spełnić.
    3. Po co chcesz budować w tej "kotłowni" (która nie musi być kotłownią) komin wentylacji grawitacyjnej? Mój projektant instalacji zaproponował dokładnie w takim samym przypadku mechaniczny wentylator wywiewny. Wystarczy, aby pracował na malutkich obrotach i wywiewał gdzieś na boczną ściankę. Możesz tą wentylacją sterować (zwiększać, zmniejszać). Kanał wentylacji grawitacyjnej nie podlega żadnej kontroli (coś jak kasty w Polsce), pracuje jak chce, a właściwie odwrotnie niż Ty być chciał. Ponadto powoduje wychłodzenie całego domu w zimie. Wentylator kanałowy wywiewający do najbliższej ściany jest tańszym rozwiązaniem.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Według obowiązujących wytycznych technicznych nie można łączyć wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej w tym samym budynku. Jednak w Pana przypadku kotłowni i tak musi mieć oddzielny system wentylacji grawitacyjnej, ponieważ znajduje się w niej kocioł gazowy. Nie musi Pan w tym celu budować komina wentylacyjnego. Wystarczy montaż przewodu wentylacyjnego typu "Z".
    Czy zastanawiał się już Pan nad wyborem kotła do swojego budynku?
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers-Bosch

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Według obowiązujących wytycznych technicznych nie można łączyć wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej w tym samym budynku.
    Wytyczne nie stanowią prawa. Według warunków technicznych nie wolno łączyć wentylacji w jednym pomieszczeniu.

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Jednak w Pana przypadku kotłowni i tak musi mieć oddzielny system wentylacji grawitacyjnej, ponieważ znajduje się w niej kocioł gazowy.
    Kocioł gazowy wymaga jakiejkolwiek wentylacji, nie koniecznie grawitacyjnej. U mnie projektant z uprawnieniami zaprojektował wentylator mechaniczny wywiewny.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Według obowiązujących wytycznych technicznych nie można łączyć wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej w tym samym budynku.
    Co to za wytyczne? W projekcie miałem wentylację grawitacyjną w kotłowni i mechaniczną w reszcie mieszkania. To typowe - kotłownia i garaż grawitacyjne, reszta rekuperacja.

  7. #7

    Domyślnie

    A u mnie w nowo budowanym budynku będzie słownie zero komina.W kotłowni z kotłem kondensacyjnym, wywiew z reku.Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie.
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 19-09-2019 o 22:11

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    A u mnie w nowo budowanym budynku będzie słownie zero komina.W kotłowni z kotłem kondensacyjnym, wywiew z reku.Przepisy dopuszczają takie rozwiązanie.
    Masz kotłownię? W niej nawet przy kotle klasy C musi być wywiew grawitacyjny a tego nie da się pogodzić z zakazem łączenia w jednym pomieszczeniu WM i WG.
    Rozporządzenie w sprawie WT przywołuje jako obowiązkową do stosowania dla kotłowni normę PN-B-02431-1. A w niej stoi wymóg kanału wywiewnego i zakaz łączenia kanałów wentylacji kotłowni z kanałami innych pomieszczeń. O palności kanałów też jest.

    Oczywiście możesz zainstalować kocioł klasy C w pomieszczeniu mieszkalnym i nie spełniać wymogów dla kotłowni. Ale to trochę mało komfortowe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-09-2019 o 23:13

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz kotłownię? W niej nawet przy kotle klasy C musi być wywiew grawitacyjny a tego nie da się pogodzić z zakazem łączenia w jednym pomieszczeniu WM i WG.
    Rozporządzenie w sprawie WT przywołuje jako obowiązkową do stosowania dla kotłowni normę PN-B-02431-1. A w niej stoi wymóg kanału wywiewnego i zakaz łączenia kanałów wentylacji kotłowni z kanałami innych pomieszczeń. O palności kanałów też jest.

    Oczywiście możesz zainstalować kocioł klasy C w pomieszczeniu mieszkalnym i nie spełniać wymogów dla kotłowni. Ale to trochę mało komfortowe.
    A że spytam to nie odbiorą mi budynku z WM w "kotłowni"?) I kolejne pytanie niby na czym polega ten brak komfortu?bo jakoś nie mogę się tego domyśleć

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    A że spytam to nie odbiorą mi budynku z WM w "kotłowni"?) I kolejne pytanie niby na czym polega ten brak komfortu?bo jakoś nie mogę się tego domyśleć
    Naprawdę nie wiesz, co jest niekomfortowego w "kotłowni" w łazience czy przedpokoju? Na reklamach to tylko skrzyneczka na ścianie, ale w praktyce masa gratów.

    Czy odbiorą? Dobre pytanie. Pewnie w PINBie będą chcieli protokół kominiarski. Czy znajdziesz kominiarza co podbije?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie poświęca również kilka zdań kotłom i otłowniom zasilanym gazem a także ich wentylacji. I tak w §170.1 czytamy ,że – „urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w
    pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości , kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu , w Polskich Normach i przepisach odrębnych” . …3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania , przez co rozumie się urządzenia typu C , mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych ,niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych z zachowaniem wymagań §175” .

    W kotłowni gdzie jest kocioł kondensacyjny z doprowadzeniem powietrza przez podwójny/koncentryczny przewód został zainstalowany wyciąg powietrza podłączony do rekuperacji. Kominiarz i instalator potwierdzili, że jest to poprawne.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie poświęca również kilka zdań kotłom i otłowniom zasilanym gazem a także ich wentylacji. I tak w §170.1 czytamy ,że – „urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w
    pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące ich wysokości , kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu , w Polskich Normach i przepisach odrębnych” . …3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania , przez co rozumie się urządzenia typu C , mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych ,niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji , pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych z zachowaniem wymagań §175” .

    W kotłowni gdzie jest kocioł kondensacyjny z doprowadzeniem powietrza przez podwójny/koncentryczny przewód został zainstalowany wyciąg powietrza podłączony do rekuperacji. Kominiarz i instalator potwierdzili, że jest to poprawne.
    Da się?) I wszystko na ten temat)Żeby jeszcze pakować komin za pewnie kilka tyś
    A jak nie znajdę kominiarza to "pożyczę"go od kol.LDP05
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 20-09-2019 o 20:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony