dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36

Temat: Budowa domu

  1. #1

    Domyślnie Budowa domu

    Cześć wszystkim, zakładam nowy temat ponieważ nie potrafiłem znaleźć nic co by odpowiedziało na moje pytanie.
    Otóż sprawa wygląda tak.
    Chcę kupić własną nieruchomość, na początku myślałem cały czas o mieszkaniu, ale od niedawna myślę o budowie domu. Zachęciło mnie do tego mnóstwo ofert o domach prefabrykowanych itp, które oferują wybudowanie domu w bardzo niskiej cenie. Z moich wyliczeń wynika, że na mieszkanie plus jego remont musiałbym wydać coś koło 250-280 tysięcy. Na dom, ziemię i wykończenie kuchni, łazienki i salonu (resztę robiłbym z czasem) wydałbym 300-320 tysięcy (oczywiście dalej według moich być może naiwnych obliczeń). Teraz dochodzi kwestia rachunków i czynszu. Oczywiście przewiduję wydać na rachunki w domu więcej niż w mieszkaniu, ale jest jeszcze kwestia czynszu, którego mając dom, nie trzeba płacić. Dzięki temu kiedy już spłacę kredyt, czyli pewnie za jakieś 30 lat, zostaną mi do płacenia już tylko rachunki, nie będę musiał martwić się czynszem, tak jak w przypadku mieszkania. To wszystko doprowadziło mnie do stwierdzenia, że przez cały ten czas, jaki będę mieszkał w mieszkaniu lub domu, prawdopodobnie mniej zapłacę za wybudowanie tego domu.
    A nawet, jeśli zapłaciłbym nawet trochę więcej za dom, to jednak kwestia posiadania własnego domu, działki, wypuszczenia psa samego na dwór i wypicie kawki przed domem w niedzielny poranek, jest zbyt idealna, żeby zrezygnować z myśli o domu.
    Tylko teraz chciałbym wiedzieć, czy w ogóle jest sens budować dom w takiej cenie, z gwarancją na 50 lat, czy jednak jego materiały są dość badziewne i koniec końców będę tego bardzo żałował?
    Tutaj podaję link do domu: http://domyzamniejniz100tys.pl/domy/...udhH_Htiaehb-0
    Wszystko jest rozpisane w zakładce "Stan Deweloperski Rozszerzony"
    Wiem, że jest bardzo mały i pewnie większość z Was powie, że nie ma sensu budować domu mniejszego niż 200m2 itd. Jednak dla mnie jest to kwestia, kupienia mieszkania ok 50-60m2, lub domu o takiej samej powierzchni, ale jednak z wieloma udogodnieniami o których pisałem wcześniej.
    Chyba wszystkie najważniejsze informacje podałem, będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek poradę

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweu95 Zobacz post
    Z moich wyliczeń wynika, że na mieszkanie plus jego remont musiałbym wydać coś koło 250-280 tysięcy.
    Policz jeszcze raz. Razem z działka na wielkim zarzyciu 400K to będzie mistrzostwo.

    Cytat Napisał Paweu95 Zobacz post
    Tutaj podaję link do domu: http://domyzamniejniz100tys.pl/domy/...udhH_Htiaehb-0
    Wszystko jest rozpisane w zakładce "Stan Deweloperski Rozszerzony"
    Kompletny system ogrzewania na podczerwień wykonany ponad poszyciem sufitów.
    To oznacza, że to nie jest dom mieszkalny, bo nie spełnia wymogu EP. Nie da się zbudować domu ogrzewanego prądem bez pompy ciepła. Czyli to dosyć drogi domek letniskowy.
    Zwróć uwagę, czego nie ma w cenie - zagospodarowanie terenu, fundamenty, przyłącza, rekuperator, bojler z osprzętem i inne rzeczy.
    Obawiam się też, że "Instalacja wykonana wg projektu wykonawczego" oznacza bida wersję i duże dopłaty za rozszerzenie. A samodzielna rozbudowa będzie oznaczała utratę gwarancji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 31-08-2019 o 10:00

  3. #3

    Domyślnie

    Czy w takim razie istnieje jakakolwiek możliwość wybudowania domu (nie licząc działki oraz urządzenia wnętrza domu) w cenie maksymalnie 200tys?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Zapewne jest, nie licząc za bardzo ile miałby m2. nie byłby duży może z 50m2-60m2. i całość zrobiona własnymi rękami. Lub darmową rodzinną pomocą. Ponadto projekt musiałby być zoptymalizowany pod tanie wybudowanie ( żadnych wykuszy, balkonów, dach dwuspadowy, najlepiej parterowy, bez garażu, materiały tanie i proste w budowaniu).

    Sam musisz później dojść czy taniej jest zbudować dom tani czy tańszy w eksploatacji w promieniu tych kilkunastu-kilkudziesięciu lat.

    Co do obliczeń z budową jest tak: zrób sobie kosztorys, jak już jesteś pewien że wszystko policzyłeś z górką i jesteś tego pewien....dodaj 30% i wtedy może się zmieścisz. Chyba że zlecasz to zewnętrznej firmie, wtedy to oni zrobią kosztorys ale to już w zupełnie innych pieniądzach.

    Pytanie czemu temat umieściłeś w tym dziale, budowanie domu o małym zapotrzebowaniu na energię...to już zupełnie inna historia.

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie o to mi chodzi aby dom był parterowy, bez garażu ani niczego innego. Czy w takim razie mogę liczyć na jakąś radę z jakich materiałów budować dom?
    Co do tematu, nie umiałem znaleźć nic odpowiedniego, więc musiałem stworzyć go w takim dziale. Jeśli jest taka opcja, proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweu95 Zobacz post
    Właśnie o to mi chodzi aby dom był parterowy, bez garażu ani niczego innego. Czy w takim razie mogę liczyć na jakąś radę z jakich materiałów budować dom?
    Materiał do budowy domu to jakieś 5% ogólnych kosztów, więc nie ma się tu nad czym zbytnio rozczulać. Dla samoroba najwygodniejszy beton komórkowy, z kolei jak chcesz jak najtaniej to pustak żużlowy.
    Jeśli chcesz tanio zbudować, poczytaj tematy "Dom za 200 tys", "Dom za 300 tys" na forum. Jak przez to przebrniesz będziesz wiedział na co zwrócić uwagę przy doborze projektu. Tylko weź poprawkę na znaczny wzrost ceny materiałów i robocizny w ostatnich latach.
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 04-09-2019 o 08:27
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie da się zbudować domu ogrzewanego prądem bez pompy ciepła.
    Nieprawda bo włąsnie dostałem PNB i grzeje samym prądem

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Nieprawda bo włąsnie dostałem PNB i grzeje samym prądem
    Wrzuć PCHE. Musi być nieźle kreatywna.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie az tak kreatywna jak twoje wpisy

  10. #10

    Domyślnie

    Też nie mamy żadnej pompy, jedynie zwykły kominek jako dodatkowe źródło ciepła przy ogrzewaniu elektrycznym.
    I PnB dostaliśmy bez problemu.
    Jestem kobietą...Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie
    Wolna jak rzeka
    Nigdy, nigdy, nigdy nie poddam się!....''

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Materiał do budowy domu to jakieś 5% ogólnych kosztów, więc nie ma się tu nad czym zbytnio rozczulać. Dla samoroba najwygodniejszy beton komórkowy, z kolei jak chcesz jak najtaniej to pustak żużlowy.
    Jeśli chcesz tanio zbudować, poczytaj tematy "Dom za 200 tys", "Dom za 300 tys" na forum. Jak przez to przebrniesz będziesz wiedział na co zwrócić uwagę przy doborze projektu. Tylko weź poprawkę na znaczny wzrost ceny materiałów i robocizny w ostatnich latach.
    Material to 5% kosztów domu?

    Pogięło cię.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Nie az tak kreatywna jak twoje wpisy
    Jest i to duzo bardziej. Skoro nikt tego nie weryfikuje w urzedzie to w praktyce mozna wpisac co sie chce.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Nie az tak kreatywna jak twoje wpisy
    Wrzuć. Idę o zakład, że bardziej.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Material to 5% kosztów domu?

    Pogięło cię.
    Za bloczki na ściany dałem niecałe 15 tyś. Całość budowy wyjdzie mnie grubo ponad 300 tys. więc nawet nie 5%
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wrzuć. Idę o zakład, że bardziej.
    Zmartwię Cię Kaizen przegrasz zakład.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Za bloczki na ściany dałem niecałe 15 tyś. Całość budowy wyjdzie mnie grubo ponad 300 tys. więc nawet nie 5%
    materiał na dom to same bloczki. Dziwny dom budujesz...

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    materiał na dom to same bloczki. Dziwny dom budujesz...
    Jak ktoś pyta "z czego budować" to chyba chodzi mu o materiał na ściany?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Za bloczki na ściany dałem niecałe 15 tyś. Całość budowy wyjdzie mnie grubo ponad 300 tys. więc nawet nie 5%
    Tylko w składzie, w którym kupowałem najwięcej materiałów zostawiłem 72K zł.
    W betoniarniach - 16K zł.
    Sporo w drobniejszych sklepach a jeszcze więcej razem z materiałem (np. w dachu ze 20K to materiał, w oknach z 10K zł).

    Można podyskutować, czy 60, czy 40% to materiały. Ale 5% żart.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dawid blasiak

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    284

    Domyślnie

    Cytat Napisał Paweu95 Zobacz post
    Właśnie o to mi chodzi aby dom był parterowy, bez garażu ani niczego innego. Czy w takim razie mogę liczyć na jakąś radę z jakich materiałów budować dom?
    W sumie to dużo zależy od tego kto w czym się dobrze czuje jeśli chodzi o samodzielne budowanie. Każdy materiał ma swoje plusy i minusy, Jak ktoś tutaj napisze BK będzie milion wpisów silkomaniaków, jak ktoś napisze silka dostanie wpisy że drewno i szkielet to najlepsze co można trafić. Nie ma jednej odpowiedzi co jest najlepsze. Zresztą gdyby było to by wszyscy budowali z jednego materiału i reszta producentów mogłaby zwijać interes.

    Ja też uważam że same podstawowe materiały konstrukcyjne to nie jest duży koszt w porównaniu z robocizną i materiałami które trzeba zakupić jak już ma się stan surowy zamknięty.

    Planowanie budowy domu to często dłuższy proces niż sama budowa. Sądząc po wpisach jesteś na samym początku tej drogi, wszystko przed tobą. Czytaj forum tematy które cię zainteresują od deski do deski wyciągaj wnioski zadawaj pytania. A wtedy będziesz najlepszą osobą która będzie wiedziała jaki materiał jest dla ciebie najlepszy. Sam określisz parametry domu i sposób jego zbudowania.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko w składzie, w którym kupowałem najwięcej materiałów zostawiłem 72K zł.
    W betoniarniach - 16K zł.
    Sporo w drobniejszych sklepach a jeszcze więcej razem z materiałem (np. w dachu ze 20K to materiał, w oknach z 10K zł).

    Można podyskutować, czy 60, czy 40% to materiały. Ale 5% żart.
    Kolejny raz powtórzę: jeśli ktoś pyta z czego budować to rozumiem, ze pyta o materiał na ściany. I koszt materiału na ściany to te około 5% całkowitych kosztów. Oczywistym jest, że całość materiału to znacznie, znacznie więcej, Ameryki nie odkryliście...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony