dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: Kilka pytań

Domyślnie Kilka pytań

Witam. Co prawda budowę mam zamiar rozpocząć dopiero w 2021r. ale już pytam i szukam odpowiedzi. Mniej więcej wiem czego chce. Dom o prostej i nieskomplikowanej bryle z użytkowym poddaszem ok. 110 m/2. Bez balkonów, lukarn czy wykuszy. Dach dwuspadowy, bez piwnicy i garażu, dobrze docieplony, płyta fundamentowa, powietrzna pompa ciepła, rekuperacja. Działka już jest.
    1. Czy 500 tyś to suma która wystarczy by wybudować się pod klucz w średnim standardzie?
    2. Czy w kolejnych latach spodziewacie się dalszych podwyżek na materiale i robociznie?
    3. Czy ogrzewanie grzejnikami przy powietrznej pompie ciepła ma jakikolwiek sens?
    4. Czy to prawda że EPS 100 w zupełności wystarczy pod płytę fundamentową. (Byłem zdziwiony gdy zaprzyjaźniony właściciel hurtowni bud. mnie przekonywał)

To tak na szybko, z góry dzięki za pomoc

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

Domyślnie

niestety nikt ci nie odpowie na pytanie, jakie będą ceny robocizny w 2021 roku, skoro w ciągu 3 lat potrafiły skoczyć dwukrotnie w niektórych regionach Polski.
    Ceny materiałów też rosną, bo rośnie inflacja. A od 2020 mogą skoczyć gwałtownie w górę, jak zostanie uwolniona cena energii elektrycznej.

Raczej szykuj się na to, że ceny robocizny dobiją do wysokości takiej, jak w Niemczech i Szwecji.

odpowiedz na 3 - grzejniki nie mają sensu. W ogóle, bez związku z PC.

nr 4 Zastosuj taki styropian jaki masz w projekcie, a nie jak ci radzi sprzedawca. To nie on ponosi prawną odpowiedzialność.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-09-2019 o 17:19

Lider FORUM (min. 2800)
    Bertha

Kod pocztowy
    58-000

Domyślnie

Sprzedawca poleca to na czym na największą prowizję lub to co mu nie schodzi.

DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    tkaczor123

Kod pocztowy
    33-100

Domyślnie

Raczej to co nie schodzi w pierwszej kolejności.

ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Kod pocztowy
    62-051

Domyślnie

Cytat Napisał Elfir Zobacz post

odpowiedz na 3 - grzejniki nie mają sensu. W ogóle, bez związku z PC.

.
    przecież na forum są użytkownicy z tak sprzęgniętym sprzętem i to działa , ale są to stare domy , nie jest to niemożliwe .
    W nowych nikt tak chyba nie robi.
    "To nie jest tak, że jak czegoś nie wiesz - to nie istnieje.Adam M"

"Później będzie liczył tylko MWh, pierwsza gorączka mija dość szybko po około miesiącu po kolejnych 6 miesiącach wiesz że zrobiłeś za małą instalację PV i masz apetyt na więcej. Na koniec stwierdzasz że 500kWh w te czy w tamte to żadna różnica. " marcinbbb

REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEMMODERATOR FORUM
    Elfir

54

Domyślnie

ja nie twierdze, że nie działa. Twierdzę, że to bez sensu

Domyślnie

Niekoniecznie. W specyficznych sytuacjach dobry wybór.

OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar

Domyślnie

Co do pytania o podwyżki cen wg mnie będą i to szybsze niż do tej pory, obciążenia firm rosną bardzo szybko, drożeje prąd , i ZUS, pozornie spadają jakieś mało istotne składniki wynagrodzeń. W 2021 będzie sporo drożej niż dziś.

Elfir

54

Domyślnie

Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Niekoniecznie. W specyficznych sytuacjach dobry wybór.
    czy ta specyficzna sytuacja obejmuje nowo budowane domy?
    Przecież nie piszę o starych, zabytkowych kamienicach i pałacach gdzie podłogi nie da się ruszyć.

Domyślnie

Szybkie wzrosty cen mnie martwią. Przy 10% wzrostach za dwa lata na dom jaki chce mnie może być po prostu nie stać. Choć niektórzy prognozują że za 2-3 lata się to trochę uspokoi. Ja takim optymistą nie jestem.

Domyślnie

czy ta specyficzna sytuacja obejmuje nowo budowane domy?
    Przecież nie piszę o starych, zabytkowych kamienicach i pałacach gdzie podłogi nie da się ruszyć.
    Tak np. koś jest miłośnikiem parkietów, dywanów czy wykładzin i nie chce podłogówki może odpowiednio przewymiarowywać kaloryfary lub klimakonwektory i z PC będzie OK.

Domyślnie

Odniesiesz się Elfir ?

Elfir

54

Domyślnie

wykładziny i parkiety przecież można montować na ogrzewaniu. Dywan też w niczym nie przeszkadza. Chyba, że ktoś gustuje w 5 cm grubości dechach. Ale nadal uważam, że wówczas lepiej inwestować w nadmuchowe, ścienne niż w grzejniki.

Domyślnie

wykładziny i parkiety przecież można montować na ogrzewaniu. Dywan też w niczym nie przeszkadza. Chyba, że ktoś gustuje w 5 cm grubości dechach. Ale nadal uważam, że wówczas lepiej inwestować w nadmuchowe, ścienne niż w grzejniki.
    Popatrz , popatrz Elfir a ja myślałem że już parkiet 2cm jest dyskusyjny przy podłogówce a Ty piszesz że dopiero 5 cm
    Nadmuchowe lepsze niż klimakonwektory ?? mocno dyskusyjne.

Domyślnie

Dostałem kilka ofert na płytę fundamentową. Najlepsza oferta narazie za Płyte z 20 cm EPS 35 tys brutto lub 20 cm XPS 37 tys brutto. Za tradycyjne fundamenty o pow zabudowy 87 m. jedna firma wyliczyła 29 tys.- to dużo czy mało waszym zdaniem? Spodziewałem się większej różnice cenowej

Domyślnie

Jak nie masz dwóch lewych rąk to taka płytę w 3 osoby zrobisz w 3-4 dni zaoszczędzisz pare ładnych tysi. Różnice płyta vs fundament przy dobrych warunkach gruntowych to 10-15%

STAŁY BYWALEC (min. 300)
    maaszak

Kod pocztowy
    61-315

Domyślnie

Cytat Napisał Grzegorzz1982 Zobacz post
    Dostałem kilka ofert na płytę fundamentową. Najlepsza oferta narazie za Płyte z 20 cm EPS 35 tys brutto lub 20 cm XPS 37 tys brutto. Za tradycyjne fundamenty o pow zabudowy 87 m. jedna firma wyliczyła 29 tys.- to dużo czy mało waszym zdaniem? Spodziewałem się większej różnice cenowej
    Pod płytę tylko XPS. Tu różnica wyceny między EPS i XPS jest niewielka (w skali całej budowy), więc nie ma co ryzykować moim zdaniem.
    Dlaczego płyta fund.? Tradycyjne ławy fakt, dłużej się robią (więcej etapów i przerw technologicznych), ale łatwiej o ekipę i zazwyczaj trochę mniej materiału idzie - sumarycznie wychodzi taniej, bo też firmy, które robią dobrze płyty wysoko się cenią. Płyta wymaga też opaski przeciwwysadzinowej więc są pewne ograniczenia w zagospodarowaniu terenu przy chałupie.
    29tys. za tradycyjny fund. zależy co jest w wycenie? Ściana fund. lana czy murowana? Jakie i ile ocieplenia? Jaka hydroizolacja?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Elfir

54

Domyślnie

Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Popatrz , popatrz Elfir a ja myślałem że już parkiet 2cm jest dyskusyjny przy podłogówce a Ty piszesz że dopiero 5 cm
    Nadmuchowe lepsze niż klimakonwektory ?? mocno dyskusyjne.
    klimakonwektor to kaloryfer? Bo to dla mnie kaloryfer jest grzejnikiem przy rozważaniu PC.

Domyślnie

29tys. za tradycyjny fund. zależy co jest w wycenie? Ściana fund. lana czy murowana? Jakie i ile ocieplenia? Jaka hydroizolacja?[/QUOTE]

Ściana fundamentowa z bloczków betonowych.

Kolejne pytanie: Czy jest sens robić wentylację mechaniczną w niewielkim domu (108m). Komfort na pewno jest ale koszty się raczej nie zwrócą nigdy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia