dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: Kilka pytań

  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań

    Witam. Co prawda budowę mam zamiar rozpocząć dopiero w 2021r. ale już pytam i szukam odpowiedzi. Mniej więcej wiem czego chce. Dom o prostej i nieskomplikowanej bryle z użytkowym poddaszem ok. 110 m/2. Bez balkonów, lukarn czy wykuszy. Dach dwuspadowy, bez piwnicy i garażu, dobrze docieplony, płyta fundamentowa, powietrzna pompa ciepła, rekuperacja. Działka już jest.
    1. Czy 500 tyś to suma która wystarczy by wybudować się pod klucz w średnim standardzie?
    2. Czy w kolejnych latach spodziewacie się dalszych podwyżek na materiale i robociznie?
    3. Czy ogrzewanie grzejnikami przy powietrznej pompie ciepła ma jakikolwiek sens?
    4. Czy to prawda że EPS 100 w zupełności wystarczy pod płytę fundamentową. (Byłem zdziwiony gdy zaprzyjaźniony właściciel hurtowni bud. mnie przekonywał)

    To tak na szybko, z góry dzięki za pomoc

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niestety nikt ci nie odpowie na pytanie, jakie będą ceny robocizny w 2021 roku, skoro w ciągu 3 lat potrafiły skoczyć dwukrotnie w niektórych regionach Polski.
    Ceny materiałów też rosną, bo rośnie inflacja. A od 2020 mogą skoczyć gwałtownie w górę, jak zostanie uwolniona cena energii elektrycznej.

    Raczej szykuj się na to, że ceny robocizny dobiją do wysokości takiej, jak w Niemczech i Szwecji.


    odpowiedz na 3 - grzejniki nie mają sensu. W ogóle, bez związku z PC.

    nr 4 Zastosuj taki styropian jaki masz w projekcie, a nie jak ci radzi sprzedawca. To nie on ponosi prawną odpowiedzialność.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 01-09-2019 o 17:19

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Sprzedawca poleca to na czym na największą prowizję lub to co mu nie schodzi.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Raczej to co nie schodzi w pierwszej kolejności.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post

    odpowiedz na 3 - grzejniki nie mają sensu. W ogóle, bez związku z PC.

    .
    przecież na forum są użytkownicy z tak sprzęgniętym sprzętem i to działa , ale są to stare domy , nie jest to niemożliwe .
    W nowych nikt tak chyba nie robi.
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja nie twierdze, że nie działa. Twierdzę, że to bez sensu

  7. #7

    Domyślnie

    Niekoniecznie. W specyficznych sytuacjach dobry wybór.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Co do pytania o podwyżki cen wg mnie będą i to szybsze niż do tej pory, obciążenia firm rosną bardzo szybko, drożeje prąd , i ZUS, pozornie spadają jakieś mało istotne składniki wynagrodzeń. W 2021 będzie sporo drożej niż dziś.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Niekoniecznie. W specyficznych sytuacjach dobry wybór.
    czy ta specyficzna sytuacja obejmuje nowo budowane domy?
    Przecież nie piszę o starych, zabytkowych kamienicach i pałacach gdzie podłogi nie da się ruszyć.

  10. #10

    Domyślnie

    Szybkie wzrosty cen mnie martwią. Przy 10% wzrostach za dwa lata na dom jaki chce mnie może być po prostu nie stać. Choć niektórzy prognozują że za 2-3 lata się to trochę uspokoi. Ja takim optymistą nie jestem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czy ta specyficzna sytuacja obejmuje nowo budowane domy?
    Przecież nie piszę o starych, zabytkowych kamienicach i pałacach gdzie podłogi nie da się ruszyć.
    Tak np. koś jest miłośnikiem parkietów, dywanów czy wykładzin i nie chce podłogówki może odpowiednio przewymiarowywać kaloryfary lub klimakonwektory i z PC będzie OK.

  12. #12

    Domyślnie

    Odniesiesz się Elfir ?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wykładziny i parkiety przecież można montować na ogrzewaniu. Dywan też w niczym nie przeszkadza. Chyba, że ktoś gustuje w 5 cm grubości dechach. Ale nadal uważam, że wówczas lepiej inwestować w nadmuchowe, ścienne niż w grzejniki.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    wykładziny i parkiety przecież można montować na ogrzewaniu. Dywan też w niczym nie przeszkadza. Chyba, że ktoś gustuje w 5 cm grubości dechach. Ale nadal uważam, że wówczas lepiej inwestować w nadmuchowe, ścienne niż w grzejniki.
    Popatrz , popatrz Elfir a ja myślałem że już parkiet 2cm jest dyskusyjny przy podłogówce a Ty piszesz że dopiero 5 cm
    Nadmuchowe lepsze niż klimakonwektory ?? mocno dyskusyjne.

  15. #15

    Domyślnie

    Dostałem kilka ofert na płytę fundamentową. Najlepsza oferta narazie za Płyte z 20 cm EPS 35 tys brutto lub 20 cm XPS 37 tys brutto. Za tradycyjne fundamenty o pow zabudowy 87 m. jedna firma wyliczyła 29 tys.- to dużo czy mało waszym zdaniem? Spodziewałem się większej różnice cenowej

  16. #16

    Domyślnie

    Jak nie masz dwóch lewych rąk to taka płytę w 3 osoby zrobisz w 3-4 dni zaoszczędzisz pare ładnych tysi. Różnice płyta vs fundament przy dobrych warunkach gruntowych to 10-15%

  17. #17

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorzz1982 Zobacz post
    Dostałem kilka ofert na płytę fundamentową. Najlepsza oferta narazie za Płyte z 20 cm EPS 35 tys brutto lub 20 cm XPS 37 tys brutto. Za tradycyjne fundamenty o pow zabudowy 87 m. jedna firma wyliczyła 29 tys.- to dużo czy mało waszym zdaniem? Spodziewałem się większej różnice cenowej
    Pod płytę tylko XPS. Tu różnica wyceny między EPS i XPS jest niewielka (w skali całej budowy), więc nie ma co ryzykować moim zdaniem.
    Dlaczego płyta fund.? Tradycyjne ławy fakt, dłużej się robią (więcej etapów i przerw technologicznych), ale łatwiej o ekipę i zazwyczaj trochę mniej materiału idzie - sumarycznie wychodzi taniej, bo też firmy, które robią dobrze płyty wysoko się cenią. Płyta wymaga też opaski przeciwwysadzinowej więc są pewne ograniczenia w zagospodarowaniu terenu przy chałupie.
    29tys. za tradycyjny fund. zależy co jest w wycenie? Ściana fund. lana czy murowana? Jakie i ile ocieplenia? Jaka hydroizolacja?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Popatrz , popatrz Elfir a ja myślałem że już parkiet 2cm jest dyskusyjny przy podłogówce a Ty piszesz że dopiero 5 cm
    Nadmuchowe lepsze niż klimakonwektory ?? mocno dyskusyjne.
    klimakonwektor to kaloryfer? Bo to dla mnie kaloryfer jest grzejnikiem przy rozważaniu PC.

  20. #20

    Domyślnie

    29tys. za tradycyjny fund. zależy co jest w wycenie? Ściana fund. lana czy murowana? Jakie i ile ocieplenia? Jaka hydroizolacja?[/QUOTE]

    Ściana fundamentowa z bloczków betonowych.

    Kolejne pytanie: Czy jest sens robić wentylację mechaniczną w niewielkim domu (108m). Komfort na pewno jest ale koszty się raczej nie zwrócą nigdy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony