dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michaljurski

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Janowiec Wlkp
    Kod pocztowy
    88-430
    Posty
    5

    Domyślnie Jaki piec elektryczny do domku 150 m2 jako wspomaganie ekogroszku, kolektorów i PV

    Dzień dobry,
    Poszukuję pieca elektrycznego jako z czasem alternatywnego źródła ogrzewania, a póki co wspomagania ekogroszku. Produkt firmy Kospel EKCO.MN3 16KW https://www.kospel.pl/pl/produkty/el...o/ekco-mz.html i przykuł moją uwagę. Czy to rozsądny wybór biorąc pod uwagę markę i model ?

    Mamy domek o pow użytkowej 155m2.
    Dach: 2x papa termozgrzewalna + 7cm betonu + 25cm keramzyt +10cm styropian.
    Sciany: pustak suporex + 5cm styropian + cegła biała dziurawka + tynk + baranek. Współczynnik K=0,72W/m2K.
    Przyłącze: 25kW na 3 fazach.
    Obecnie zainstalowane kolektory 2 próżniowe do podgrzewania wody użytkowej z wymiennikiem 300l oraz instalacja pieca na ekogroszek sterowana polskim sterownikiem Titanic. Do tego instalacja fotowoltaiczna ok 7,8(kWp). W całym domu są grzejniki aluminiowe i instalacja na miedzi oraz wymuszony obieg zamknięty.

    Z czasem mysle tez o dołożeniu kolejnych ogniw fotowoltaicznych i przejście tylko na ogrzewanie elektryczne. Nie chciałbym wtedy polegać tylko na klimatyzatorach również przez wzgląd na suche powietrze. Teraz jednak chciałbym już zacząć wykorzystywać nadwyżkę , która wiadomo co miesiąc rośnie.

    Czy marka którą upatrzyłem jest warta uwagi ? Jakieś alternatywy ? W jaki sposób wysterować to wszystko ?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez michaljurski ; 04-09-2019 o 18:40

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Dlaczeko ekogroszek ccesz wspomagać kotłem elektrycznym.?

    Ekogroszek to możesz wspomagać klimatyzatorem
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3

    Domyślnie

    I co wybrałeś?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michaljurski

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Janowiec Wlkp
    Kod pocztowy
    88-430
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Eddwin Zobacz post
    I co wybrałeś?
    Hej,
    Kospel.ekco.m3.
    Całą zimę grzał świetnie i nie mogę narzekać. Moduł internetowy to jakiś żart i radzę sobie darować.
    Dopłaty za energie elektryczną na zakończenie roku rozliczeniowego pod koniec marca miałem coś około 3 tys zł.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał michaljurski Zobacz post
    Dzień dobry,
    Poszukuję pieca elektrycznego jako z czasem alternatywnego źródła ogrzewania, a póki co wspomagania ekogroszku. Produkt firmy Kospel EKCO.MN3 16KW https://www.kospel.pl/pl/produkty/el...o/ekco-mz.html i przykuł moją uwagę. Czy to rozsądny wybór biorąc pod uwagę markę i model ?
    Mam Kospela starszej generacji, ale go nie używam. Dom mniejszy i chyba lepiej ocieplony. Nie używam - ale posłużył mi do określenia zapotrzebowania na ciepło (takie eksperymentalne OZC).

    Takie "coś" w niezbyt dobrze docieplonym domu ma spory apetyt na prąd i czy to będzie kocioł bez bajerów za 100 złotych (tyle dałem za używany), czy nowej generacji swoje musi zjeść.

    Owszem dom ocieplony wg obecnie obowiązujących norm da się ogrzać prądem dość tanio nawet bez PV.
    Ale ten Twój pewnie przy temperaturach nieco poniżej zera zużyje ze 100 kWh na dobę jak nie więcej.

    Przy PV tylko dociepl lepiej dom i zamontuj pompę ciepła. Wtedy można będzie wygasić kopciucha.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michaljurski

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Janowiec Wlkp
    Kod pocztowy
    88-430
    Posty
    5

    Domyślnie

    Masz rację, ale przy 22-23 stopniach na termostacie przez cały rok (starsze osoby w domu wolą ciepło) i 18 w nocy do spania używałem „kopciucha” tylko żeby wykończyć resztkę opału który miałem. Może 200-250kg ekogroszku. Od listopada idzie tylko elektryk i tak już zostanie. Rachunki pewnie troszkę wzrosną niż w poprzednim sezonie, bo będzie „pełniejszy”, ale ogrzanie domu ekogroszkiem tez przekraczało tą kwotę. Za to mam czysto, bez załatwiania węgla, wnoszenia, kurzenia, dosypywania do podajnika, czyszczenia pieca i całego tego syfu. Przy tej samej cenie wygoda wygrała.

    Oczywiście nie jest taniej, ale nawet jeśli narazie wyszłoby nawet 25-30% drożej przy mocnej zimie to i tak nie chciałoby mi się załatwiać węgla.

    Pompa ciepła będzie następna po dociepleniu w przyszłym roku. Pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michaljurski

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Janowiec Wlkp
    Kod pocztowy
    88-430
    Posty
    5

    Domyślnie

    P.S. I ze wspomagania na leniwe weekendy z rodziną czy święta elektryk został Daily Driver... Do łatwizny szybko idzie się przyzwyczaić

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    To podobnie jak u mnie - lecz mam 20 -23 st.C. a w nocy bliżej 18 st.C. Podobnie, bo w jednym pokoju musi być obowiązkowo 23 st.C. a w innych różnie. Na parterze pod sypialnią często grzejnik jest częściowo przykręcony by zbytnio nie nagrzało w sypialni.

    Może jednak zamiast Kospela zamontuj klimę (albo ze dwie) w pomieszczeniach gdzie ma być ciepło. Koszt za sztukę to 2 do 2,5 tys zł za klimę średniej jakości.
    Przy klimie na pewno powinno starczyć własnego prądu, a przy Kospelu za EE zapłacisz tyle, że starczyło by na kolejną.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    michaljurski

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Janowiec Wlkp
    Kod pocztowy
    88-430
    Posty
    5

    Domyślnie

    Kospel juz jest, więc go nie wyrzucę, albo nie sprzedam za pół ceny.

    Klima odpada. Nienawidzę suchego powietrza z klimatyzatora.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony