dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Post Rura wzbiorcza bufor-podlaczenie

    Witam.Posiadam piec na pelet,bufor,kaloryfery,zbiornik wyrownawczy.I z tym ostatnim mam problem.Ale po kolei.
    Kociol -bufor to jeden obieg.W polaczeniu miedzy kotlem a buforem jest zawor ochrony powrotu regulowany oraz pompa.Kociol laduje bufor i to jest pierwszy obwod.
    Bufor-grzejniki obwod ten zasila grzejniki.W obwodzie tym mam zawor trojdrozny z silownikiem i pompe.
    Moje pytanie dotyczy wpiecia zbiornika wyrownawczego.Nadmienie ze za ostatnim kaloryferem wylot kaloryfera ma wstawiony trojnik gdzie jedna rurka wraca do bufora a druga rurka jest podlaczona do rury wzbiorczej w okolicach zbiornika wyrownawczego.(na zdjeciu rurka kropkowana)
    Gdzie mam wpiac rure wzbiorcza? pod piec czy bufor?
    Nie chce dokladac kolejnego zbiornika wyrownawczego,zerszta fizycznie to bylo by ciezko zrobic-juz jest po remoncie.







    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1773.jpg
Wyświetleń:	229
Rozmiar:	77,3 KB
ID:	434292

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Rura bezpieczeństwa (pełniąca również funkcję rury wzbiorczej) powinna być wpięta na górze kotła (na wyjściu zasilania z kotła). Podstawowym jej zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się pary wodnej do dalszej części instalacji, a tym samym zapobieganie nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w przypadku zagotowania się wody w kotle. To taki "zawór bezpieczeństwa", który ma być zamontowany jak najbliżej źródła ciepła.
    Natomiast rurę kropkowaną na rysunku należy zlikwidować, chyba że chcesz, żeby część wody z powrotu grzejnika przedostawało się drugim obiegiem na górę bufora (co będzie miało miejsce po prawidłowym podłączeniu rury bezpieczeństwa i pozostawieniu rury kropkowanej).

  3. #3

    Domyślnie

    Tak,wiem ze rura wzbiorcza(na zdjeciu zielona linia) powinna byc wpieta w kociol by rozladowac cisnienie w przypadku gotowania wody.Ale...
    Woda sie podrzewa-objetosc wody rosnie(czyli i w zbiorniku wyrownawczym poprzez rure wzbiorcza woda sie podnosi.)-pompka pracuje i woda leci tak jak czarna linia na zdjeciu,czesc wody moze i przedostanie sie przez zawor klapowy do bufora(czarna linia przerywana)Po osiagnieciu np 55C zawor ochrony sie zamyka i caly przeplyw idzie na bufor.Jak narazie poprzez rure wzbiorcza zbiornik wyrownawczy spelnia swoje zadanie.
    Teraz kociol sie wygasza,pompka ladujaca bufor tez jest wylaczona.Zawor klapowy nr 1 jest zamkniety wiec goraca woda nie cofnie sie do kotla(po to zawor klapowy by goraca woda z bufora nie cofala sie i nie ogrzewala niepracujacego kotla)Jedynym wyjsciem z bufora do kotla jest wylot z bufora-powrot do kotla poprzez zawor klapowy nr 2 .I ok,zbiornik wyrownawczy dalej obsluguje piec-bufor.
    Teraz temperatura na buforze spada wiec woda sie kurczy.Przez zawor nr 2 woda nie poplynie bo to jest zawor klapowy,wiec plynie przez zawor nr 1 do bufora tym samym wszystko jest ok.
    Obwod bufor -kaloryfery.
    Woda z bufora plynie poprzez zawor z silownikiem nr 3 na kaloryfery.Po osiagnieciu zadanej temperatury zalozmy ze zawor sie calkowicie zamyka-czyli woda krazy tylko po kaloryferach- zolta linia.Zmiana objetosci wody w kaloryferach bedzie regulowana rowniez przez zbiornik wyrownawczy wpiety do pieca.Tak jak to zaznacza zolta przerywana linia na zdjeciu.

    Pytanie czy taki uklad jest odpowiedni?Czy na ostatnich kaloryferach-tych najwyzej wystarcza same odpowietrzniki? Teraz mialem do ostatniego wpiety zbiornik wyrownawczy lecz zmieniam to na naczynie wzbiorcze z rura wzbiorcza wpieta w piec(obecnie tego nie mialem)





    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ghjhgj.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	434305

    llink do fotki:
    https://zapodaj.net/924e8dab8b0f0.jpg.html
    Ostatnio edytowane przez Adam1974 ; 06-09-2019 o 10:22

  4. #4

    Domyślnie

    Trójnik przed wlotem do bufora i rurkę przyłączyć ydo góry zbiornika wyrównawczego.Dół zbiornika wyrównawczego połącz z dołem bufora

  5. #5

    Domyślnie

    Mam tylko jedna rure wyciagnieta na drugie pietro do zbiornika wyrownawczego i tego fizycznie juz nie przeskocze.W zbiorniku jest wyjscie z dolu + z jednego boku i to jest polaczone razem,kolejny otwor to troche wyzej -przelew,no i na gorze odpowietrzenie.
    Jesli wepne ta jedna rure prowadzaca do zbiornika wyrownawczego zaraz za wyjsciem z pieca to uwazam ze "obsluzy caly uklad. Rurke ktora mam wyprowadzona z ostatniego grzejnika i wpieta przed samym zbiornikiem wyrownawczym zlikwiduje(ta kropkowana w powyzszym poscie),a kaloryfer otrzyma odpowietrznik.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak masz tylko jedną rurę, to minusem będzie grzanie tego naczynia wyrównawczego. Nie przeskoczysz tego bez montażu drugiej rurki. To może być nawet rurka PE, zrobisz to przy okazji jakiegoś remontu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony