dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Okna/drzwi tarasowe czy zwykłej wysokości okna - co zastosować, Wasze doświadczenia?

    Będę za chwilę dokonywał adaptacji tego projektu https://www.archon.pl/projekty-domow...m7cd23b5d07c0e, z tym, że odbicie lustrzane czyli garaż po lewej (północ), a salon po prawej (południe). I mam trochę dylemat z oknami tarasowymi po stronie północnej. Nie jestem przekonany czy pozostawić je tak jak w projekcie czy może zmienić na zwykłe okna. A to chociażby dlatego, że

    - mur z ociepleniem jednak zawsze będzie miał mniejszą przenikalność niż okno, więc kwestia kosztów ogrzewania
    - okna tarasowe są jednak droższe niż zwykłe (choć to pewnie niewielki koszt w stosunku do całości inwestycji)
    - lepiej będzie można zagospodarować pomieszczenie. Weźmy dla przykładu pokój 11, łazienkę 12 albo gabinet 13. Jeśli będzie okno tarasowe to nic tam już przed nim nie postawię. W przypadku gdy będzie normalna ściana to już spokojnie zawsze można coś pod taką ściankę wstawić. W łazience i tak w większości okno będzie pewnie zasłonięte bo trudno brać prysznic czy załatwić potrzebę przy odsłoniętym, więc tarasowe do niczego mi się nie przyda, itd. itd.

    Nie wiem jak z własnego doświadczenia to u Was wygląda jeśli chodzi o późniejsze korzystanie z takich okien, aranżacji pomieszczenia, koszty ogrzewania itd. itd. Czy lepiej zostawić takie czy może zmienić?

    Poniżej rzut parteru oraz widok tej elewacji od północy



    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_parteru.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	434336   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja_polnoc.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	434337  
    Ostatnio edytowane przez jdi ; 07-09-2019 o 15:58

  2. #2

    Domyślnie

    I co? Nikt nic nie doradzi?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Okna tarasowe mają dużo zalet. Powiększają pomieszczenie wizualnie, dają ładny widok (o ile jest na co patrzyć za oknem). Należy rozważyć takie problemy jednak:
    - nie dosuniesz do nich mebla, nie postawisz pod nimi komody. Nawet jeśli nie masz dużo mebli, to w salonie np. głupio wygląda przysunięta do takiego okna kanapa. Wniosek - salon musi być odpowiednio zaprojektowany. Rozważ jak ustawisz meble i czy nie strzelisz sobie w ten sposób w stopę...
    - nie umieścisz pod nimi grzejnika
    - sąsiedzi widzą więcej, więc jeśli ich masz blisko, to może czasem będziesz musiał bardziej zajmować się zasłanianiem tych okien, niż gdyby były to zwykłe okna
    - jeśli się otwierają normalnie, na boki, to trzeba pokombinować z listwami podłogowymi - wkuć je w ścianę w ościeżu, albo z nich zrezygnować na rzecz jakichś ćwierćwałków.
    - latem zwiększają powierzchnię nagrzewania przez słońce (zimą to zaleta) - może się okazać, że ten dodatkowy metr czy dwa szyby od południowej strony sprawi, że bez klimy będzie ciężko...

    Kosztami się nie przejmuj. Są niewiele droższe, ale to się równoważy kosztowo przez brak parapetu. No chyba, że zrobisz drogie drzwi przesuwne, ale zakładam, że to raczej będą zwyczajne drzwi, albo wręcz okna nieotwieralne. Ucieczka ciepła jest większa niż przez ścianę, ale jeśli chcesz mieć takie okna, to bez sensu się krygować z powodu 50 zł rocznie więcej na ogrzewanie.

    W tych małych pomieszczeniach 11, 13 to jednak bym nie robił do ziemi. Bardzo to zmniejszy efektywnie pomieszczenia.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Ile osób tyle gustów. Ja bym wszystkie robił do podłogi.
    Na tym forum nikt nie narzuca własnych przekonań...
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Okna tarasowe mają dużo zalet. Powiększają pomieszczenie wizualnie, dają ładny widok (o ile jest na co patrzyć za oknem). Należy rozważyć takie problemy jednak:
    - nie dosuniesz do nich mebla, nie postawisz pod nimi komody. Nawet jeśli nie masz dużo mebli, to w salonie np. głupio wygląda przysunięta do takiego okna kanapa. Wniosek - salon musi być odpowiednio zaprojektowany. Rozważ jak ustawisz meble i czy nie strzelisz sobie w ten sposób w stopę...
    Generalnie w salonie raczej pozostawię takie duże przeszklenia, jak są w projekcie więc tu nic zmieniał nic będę. Układ mebli będzie zapewne taki jak na zrzucie, który wstawiłem. Kanapa jest w narożu, komody raczej żadnej nie będzie. Okno od południa będzie pewnie stałe lub z jednym normalnie otwieranym skrzydłem. Okno od strony wschodu czyli wyjście pod pergolę możliwe, że dam HST bo głównie tędy będzie się wychodzić, choć krzyczą za takie okno jak za woły. Wstępną wycenę np. z oknoplastu mam w okolicach 13 000 netto. Wycena na cały dom to ponad 40 000 netto!!

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    - nie umieścisz pod nimi grzejnika
    ogrzewanie będzie wszędzie podłogowe, więc ten problem odpada

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    - sąsiedzi widzą więcej, więc jeśli ich masz blisko, to może czasem będziesz musiał bardziej zajmować się zasłanianiem tych okien, niż gdyby były to zwykłe okna
    w tej chwili nie mam tam nikogo, więc to też mały problem

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    - jeśli się otwierają normalnie, na boki, to trzeba pokombinować z listwami podłogowymi - wkuć je w ścianę w ościeżu, albo z nich zrezygnować na rzecz jakichś ćwierćwałków.
    tu mógłbyś wyjaśnić dokładniej o co biega z tymi listwami?

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    - latem zwiększają powierzchnię nagrzewania przez słońce (zimą to zaleta) - może się okazać, że ten dodatkowy metr czy dwa szyby od południowej strony sprawi, że bez klimy będzie ciężko...
    zdaję sobie z tego sprawę, więc pewnie bez rolet się nie obędzie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Kosztami się nie przejmuj. Są niewiele droższe, ale to się równoważy kosztowo przez brak parapetu. No chyba, że zrobisz drogie drzwi przesuwne, ale zakładam, że to raczej będą zwyczajne drzwi, albo wręcz okna nieotwieralne.
    Od strony południowej zakładam, że będzie pewnie stałe lub z jednymi normalnymi drzwiami (5000 zł). Wyjście pod pergolę tu możliwe, że HST, ale koszt aż 13 000. Sypialnia tu dostałem propozycję czy nie dac okna PSK i koszt 5500 netto. Wiec jak widać 3 okna to ponad połowa całości kosztów.

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Ucieczka ciepła jest większa niż przez ścianę, ale jeśli chcesz mieć takie okna, to bez sensu się krygować z powodu 50 zł rocznie więcej na ogrzewanie.
    No właśnie to jest zasadnicze pytanie jaka może być różnica przy zamianie na zwykłe okna. Czy projektant byłby w stanie mi wyliczyć różnicę w zapotrzebowaniu znając Uw okna w stosunku do Uw okien tarasowych? Oczywiście 5 dych w lewo czy w prawo to sa marginalne koszty.

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    W tych małych pomieszczeniach 11, 13 to jednak bym nie robił do ziemi. Bardzo to zmniejszy efektywnie pomieszczenia.
    No właśnie o te pomieszczenia od strony północnej najbardziej mi chodzi bo tak jak pisałem od południa raczej zostawię tak jak jest bo w salonie nie będę stawiał żadnej komody czy czegoś podobnego pod oknami. Natomiast w pokojach dziecięcych czy też łazience już pewnie ta dodatkowa powierzchnia może się przydać

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Ile osób tyle gustów. Ja bym wszystkie robił do podłogi. .
    Wiesz co tu nawet nie chodzi o gusta, wygląd też pewnie średnio mnie interesuje, choć wiadomo, że gdybym zmniejszył te duże okna od południa do rozmiaru zwykłych to dom za ciekawie by pewnie nie wyglądał, ale w salonie zmniejszać raczej nie chcę. Te nad którymi się zastanawiałem to od strony północnej i to głównie ze względu na zmniejszenie powierzchni pomieszczenia.

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Na tym forum nikt nie narzuca własnych przekonań...
    No pewnie że nikt nikomu nic narzucać nie musi , ale bardziej chodzi mi o doświadczenia tych którzy już wybudowali i mają np. wszędzie w całym domu takie tarasówki. Czy w tej chwili by np. zmienili zdanie bo właśnie brak miejsca w pokoju, bo zimno od okna, bo to bo tamto itd. A może wręcz przeciwnie i jest to dobre rozwiązanie. Trudno zdecydować kiedy się nie mieszka w domu z takimi oknami, więc każda uwaga, czy doświadczenie kogoś innego jest cenne

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy normalnych oknach duży okap nisko osadzony pozwala zmniejszyć przegrzewanie pomieszczeń w upały - okna pozostają w cieniu. Takie od podłogi znaczną częścią wpuszczą słońce. Niby rolety zewnętrzne przed tym mogą uchronić - ale nie po to montuje się duże przeszklenia, żeby siedzieć w ciemności.
    A jak zechcesz to opędzić klimą, to policz dobrze, ile zysków słonecznych wpadnie przez te okna. Moc zaskoczy prawdopodobnie.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    tu mógłbyś wyjaśnić dokładniej o co biega z tymi listwami?
    Listwa przypodlogowa ma ok. 15mm grubości, plus jakiś klej itd. Ja mam tak otynkowane ościeża, że nie byłbym w stanie otworzyć skrzydła takiego okna o 90 stopni, gdybym na tych ościeżach zamontował listwy.

    Nie wiem, może są ramy okien z większym marginesem, może komuś oszczędniej tynku nałożą i jakoś mu to się otworzy... U mnie nie.

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    No właśnie to jest zasadnicze pytanie jaka może być różnica przy zamianie na zwykłe okna. Czy projektant byłby w stanie mi wyliczyć różnicę w zapotrzebowaniu znając Uw okna w stosunku do Uw okien tarasowych? Oczywiście 5 dych w lewo czy w prawo to sa marginalne koszty.
    To się da policzyć, ale to będą takie kwoty. Ciepło ucieka głównie nieszczelnościami, wentylacją, przez dach (a zwłaszcza okna połaciowe)...

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy normalnych oknach duży okap nisko osadzony pozwala zmniejszyć przegrzewanie pomieszczeń w upały - okna pozostają w cieniu. Takie od podłogi znaczną częścią wpuszczą słońce.
    Możesz zrobić tak jak ja mam - zadaszenie nad oknem tarasowym. Latem blokuje dostęp słońca, zimą, kiedy słońce jest nisko, wpuszcza promienie do środka.
    Możesz zamienić HST na okno typu PSK - będzie na pewno dużo taniej.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy normalnych oknach duży okap nisko osadzony pozwala zmniejszyć przegrzewanie pomieszczeń w upały - okna pozostają w cieniu. Takie od podłogi znaczną częścią wpuszczą słońce. Niby rolety zewnętrzne przed tym mogą uchronić - ale nie po to montuje się duże przeszklenia, żeby siedzieć w ciemności.
    A jak zechcesz to opędzić klimą, to policz dobrze, ile zysków słonecznych wpadnie przez te okna. Moc zaskoczy prawdopodobnie.
    No rolety pewnie tylko górą musiałyby być lekko opuszczone by trochę słońca powstrzymać. W lecie słońce jest wysoko, więc kąt też będzie chyba dość duży, więc zakładam, że aż tak daleko promienie sięgać nie powinny

    Mówisz, że aż tak duże może być promieniowanie, że klima nie wydoli? Może za to w zimie będzie z tego zysk, choć zima to okres raczej mało słoneczny. Poza tym są chyba jakieś dodatkowe warstwy na szkle, które mogą powstrzymywać takie promieniowanie?

    Cytat Napisał grv Zobacz post
    Możesz zrobić tak jak ja mam - zadaszenie nad oknem tarasowym. Latem blokuje dostęp słońca, zimą, kiedy słońce jest nisko, wpuszcza promienie do środka.
    Możesz zamienić HST na okno typu PSK - będzie na pewno dużo taniej.
    Jak popatrzyć na projekt to zewnętrzna krawędź dachu dookoła domu jest wysunięta o jakieś 90cm od muru, wiec teoretycznie jakiś lekki okap wszędzie jest. Choć obawiam się, że będzie za mały aby w lecie od strony południowej powstrzymać słońce.

    Odnośnie HST to różnica jest, bo tak jak pisałem we wstępnej wycenie HST o szerokości 330 to prawie 13 0000 netto, a PSK o szerokości 250 to 5400.


    Ale tak jak pisałem od południa pewnie nic zmieniał nie będę. Do decyzji pozostają pokoje od północy czy tarasówki czy normalne okna.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    No rolety pewnie tylko górą musiałyby być lekko opuszczone by trochę słońca powstrzymać. W lecie słońce jest wysoko, więc kąt też będzie chyba dość duży, więc zakładam, że aż tak daleko promienie sięgać nie powinny
    I właśnie o to chodzi, że słońce wpadnie dołem przy oknach od samej podłogi.

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    Mówisz, że aż tak duże może być promieniowanie, że klima nie wydoli?
    Latem bardzo optymistycznie licząc 600w/m2 okna dostaniesz przez 10m2 okna 6kW mocy cieplnej. Z samego słońca - a trzeba jeszcze klimą pokryć zyski bytowe i schłodzić powietrze zaciągane przez wentylację.

    Zimą, licząc 50w/m2 dostaniesz 500W.

    Tylko pozostaje jeszcze do rozważenia, ile masz dni słonecznych w upały, a ile słonecznych w zimie. Piękna teoria o "energooszczędności" radzi duże przeszklenia od południa, ale pomija w obliczeniach energię na chłodzenie latem (albo radzi zasuwać rolety zewnętrzne i siedzieć w ciemnościach).

    Cytat Napisał jdi Zobacz post
    Jak popatrzyć na projekt to zewnętrzna krawędź dachu dookoła domu jest wysunięta o jakieś 90cm od muru, wiec teoretycznie jakiś lekki okap wszędzie jest. Choć obawiam się, że będzie za mały aby w lecie od strony południowej powstrzymać słońce.
    U mnie jest ponad metr jak policzyć razem z rynną. I okap jest 13cm nad oknem. I tak to wygląda w dniu, gdy słońce jest niemal najwyżej na nieboskłonie:




    Dla porównania 2017-11-18 12:24:


    Jakby okno było do samej podłogi, to całe lato przez dolny metr (i więcej, im dłużej trwa lato) okna wpadałoby mi słońce do salonu (w tym w największe upały).

  12. #12

    Domyślnie

    Jaka masz wysokosc sufitu / kondygnacji na parterze do okien 230? Dzieki!!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony