dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Adaptacja projektu domu a fotowoltaika, instalatorzy z okolic Przemyśla, Podkarpacie

    Będę za chwilę na etapie adaptacji tego projektu https://www.archon.pl/projekty-domow...m7cd23b5d07c0e, z tym, że odbicie lustrzane, gdzie salon będzie od południa i zastanawiam się nad zainstalowaniem paneli. Mam w związku z tym parę pytań do bardziej doświadczonych

    • czy na etapie adaptacji projektu przez biuro projektowe będzie należało już coś uwzględniać czy może to już jest później kwestia wykonania projektu instalacji przez instalatora i zrobienia np. odpowiednich otworów w stropie czy ścianie na moment murowania i tyle? Biuro projektowe mówi, że mogą to uwzględnić w projekcie i np. zaangażować w to jakiegoś elektryka, który coś tam naniesie, no ale on może kompletnie nie mieć wiedzy na temat całej instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym wydaje mi się, że ich w ogóle w to angażować nie ma co, tym bardziej że w pozwoleniu na budowę to potrzebne nie będzie
    • czy możecie polecić jakąś doświadczoną firmę z okolic Przemyśla - Podkarpacie
    • biorąc pod uwagę instalację np. o mocy 4kW to czy bez problemu zamieścimy panele na stronie południowej? Poniżej wrzucam rzuty dachu z góry oraz jego wymiary a także dach nad salonem wrzucony na siatkę, z której mi wychodzi prawie 30m2, więc to powinno być chyba aż nadto do uzyskania takiej mocy?


    B1 = 4,17m
    H1= 3,19m
    A1=8,45m

    B2=9,97m
    A2=13,06m
    H2=7,53m




  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Powinno się zmieścić około 5 kW paneli. Na połaci zachodniej jest też dużo miejsca. Przy spadku dachu 30 st. też będzie duży uzysk energii.

    Warto się zastanowić, czy zamiast ogrzewania węglowego nie dać PC.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #3

    Domyślnie

    Zachodniej strony szczerze mówiąc w ogóle nie brałem pod uwagę, no bo jednak zawsze uzysk będzie gorszy niż od południa. To już lepiej byłoby w razie większej instalacji chyba wykorzystać tą drugą płaszczyznę w kształcie rombu.

    Co do kotła węglowego to na pewno takiego nie będzie. Zastanawiałem się nad pompą ciepła, ale jakoś nie jestem przekonany do trwałości tego rozwiązania np. jednostki zewnętrznej w stosunku chociażby do kotła gazowego. No i dwa że cenowo też trzeba trochę na to dać. W związku z tym pewnie będzie kocioł gazowy z zasobnikiem do c.w.u, w którym można być dać grzałkę do podgrzewania przez PV.

    Zastanawiam się jednak jeszcze nad tym czy stosuje się jakieś takie rozwiązania, gdzie jest kocioł gazowy i podłogówka. I ta podłogówka mogłaby być wspomagana np. grzałką zasilaną przez panele PV, tak by kocioł gazowy miał mniej do podgrzania?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony