dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 49
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    prawdę mówiąc mało przykładów do wyciągania wniosków co do słuszności metod .
    Piszesz o swojej metodzie obliczenia projektowego obciązenia cieplnego z zapotrzebowania na ciepło? Jezeli tak, to przykładów tak faktycznie nie ma.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Jakiś spisek?A jak się narazi to co mu zrobią?
    Hejter ma swoje metody i jest konsekwentny w swoim działaniu.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Piszesz o swojej metodzie obliczenia projektowego obciązenia cieplnego z zapotrzebowania na ciepło? Jezeli tak, to przykładów tak faktycznie nie ma.
    O Twojej i mojej . Są tak samo dobre w obecnej sytuacj.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Hejter ma swoje metody i jest konsekwentny w swoim działaniu.
    To rzeczywiście groźne. W ostateczności pokiwa palcem

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    O Twojej i mojej . Są tak samo dobre w obecnej sytuacj.
    Pochlebiasz sobie. Tyle tylko twojej metody tak faktycznie nie ma, to tylko Twoj wymysł, natomiast ja korzystam z metody ktora jest opisana w rozporządzedniu i odpowiednich normach na których oparto to rozporzadzenie. Ja wiem ze to mało ze ktos komu wykonywałem obliczenia napisze ze zgodziły sie z dokladnoscią ponizej 15% W zakresie zapotrzebowania na ciepło. Nie wszyscy którym liczyłem wypowiadają sie tu na forum, nie wszyscy dokladnie zapisują zuzycia. Jedno mogę stwierdzic metoda jest dosc dobra i w zasadzie jedyna. Nie ma alternatywy, nawet w postaci chociazby twoich "obliczen". Metoda polegająca na zgadywaniu, przypuszczeniach lub domysłach nie jest zadną metodą. Obrona swojego stanowiska i twierdzenie ze jest równie dobra co rozporzadzenie i normy to chyba zart, wcale nie smieszny.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Wiele słów . A wystarczy porównać podane wartości.Ja liczyłem zapotrzebowanie dla bydynków jeszcze na suwaku logarytmicznym . Nie stosowano programów z danymi meteo. Ale ta dokładnośc była wystrczająca.
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 13-09-2019 o 19:17

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Wyliczenia OZC od Asolta wypadły bardzo dokładnie względem rzeczywistych potrzeb, z różnicą mniejszą niż wspomniane 15%.
    Jak jeszcze liczyłem szczegóły (pierwszy i drugi sezon), to wypadało praktycznie idealnie.
    Jakie masz urządzenie pomiarowe przeliczające wartość spalonego m3 gazu na kWh?
    Jaka automatyka i rejestrator liczące osobno zużycie gazu dla CO i CWU?

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Jako laik zapytam, po robić takie szczegółowe wyliczenia dla nowych budynków skoro można łatwo to oszacować. Źródło ciepła i tak ma duże widełki w których działa.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Wiele słów . A wystarczy porównać podane wartości.Ja liczyłem zapotrzebowanie dla bydynków jeszcze na suwaku logarytmicznym . Nie stosowano programów z danymi meteo. Ale ta dokładnośc była wystrczająca.
    Nie wystarczy porównac, nalezy tu podac oswiadczenie uzytkownika któremu liczyłem i który porównał zuzycie z obliczeniami ozc poswiadczone przez notariusza. Uwazasz ze wpisy tych uzytkowników śa niewiarygodne. Mozna i tak. Nie mam zamiaru Tobie tego udawadniac.
    Liczyłes projektowe obciązenie cieplne z zapotrzebowania suwakiem?? i była ona dokladna ?. Podaj jej metodologię. Podaj na kilku przykładach jej dokladnosc.
    Co do porównania to skoro juz wykonałes tak wiele obliczen to zapewne masz co porównac, moze komus liczyłes z forum, moze sie ktos tą wiedzą pochwali.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Jako laik zapytam, po robić takie szczegółowe wyliczenia dla nowych budynków skoro można łatwo to oszacować. Źródło ciepła i tak ma duże widełki w których działa.
    Nie tyko do tego czasami jest potrzebne, ale i bez tego można sobie poradzić. Chociaż jak ktoś daje sobie wciąć automatykę i pierdylion sterowników do sterowania strefowego to hmm.
    Czym masz zamiar grzać?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Jako laik zapytam, po robić takie szczegółowe wyliczenia dla nowych budynków skoro można łatwo to oszacować. Źródło ciepła i tak ma duże widełki w których działa.
    Zeby nie przepłacać. Im dokładniej zrobisz obliczenie tym lepiej . Ale na końcu i tak kazdy doda na wszelki wypadek. A następnie wybierze urzadzenie troche mocniejsze z typoszeregu . I jeszcze zastosuje dobór pompy ciepła na -25 C ,żeby się grzałki nie włączyły albo ,żeby grzał tylko w taniej taryfie. I wtedy te dokładne obliczenia są mało istotne. Ważna jest cała metodyka dobory. Programy do obliczania strat budynków zawierają już wspłczynniki bezpieczęństwa. I sa lekko zawyżone

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    Jako laik zapytam, po robić takie szczegółowe wyliczenia dla nowych budynków skoro można łatwo to oszacować. Źródło ciepła i tak ma duże widełki w których działa.
    Szacowanie to też liczenie. Jeżeli domek typu dworek o powierzchni 250 m2 ma zapotrzebowanie na pociomie 10 kW to dość łatwo można oszacować ile mocy potrzebuje podobny dom o powirzchni 300 m2 dla identycznej izolacji. A to dość typowa sytuacja. Mało tego - zostanie zastosowane takie samo urządzenie do grzania.
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 14-09-2019 o 05:42

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie wystarczy porównac, nalezy tu podac oswiadczenie uzytkownika któremu liczyłem i który porównał zuzycie z obliczeniami ozc poswiadczone przez notariusza. Uwazasz ze wpisy tych uzytkowników śa niewiarygodne. Mozna i tak. Nie mam zamiaru Tobie tego udawadniac.
    Liczyłes projektowe obciązenie cieplne z zapotrzebowania suwakiem?? i była ona dokladna ?. Podaj jej metodologię. Podaj na kilku przykładach jej dokladnosc.
    Co do porównania to skoro juz wykonałes tak wiele obliczen to zapewne masz co porównac, moze komus liczyłes z forum, moze sie ktos tą wiedzą pochwali.
    Moje pytanie to nie atak hejterski . Nie jestem dla Ciebie konkurencją . To zwykłaciekawość . Skoro twierdzisz ,że moje szacowanie jest nic nie warte to chciałem dowiedzieć się jaka jest skala błedu.

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Moje pytanie to nie atak hejterski . Nie jestem dla Ciebie konkurencją . To zwykłaciekawość . Skoro twierdzisz ,że moje szacowanie jest nic nie warte to chciałem dowiedzieć się jaka jest skala błedu.
    Nie uwazam Twoch pytan za atak hejterski, ani tez nie uwazam ze jestes konkurencją. Dyskutuje bo nie zgadazam sie z Twoimi twierdzeniami. Wracajac do meritum, podałes tak niewiele danych czyli zapotrzebowanie na ciepło rowne 2300 kWh i szacowane projektowe obciązenie cieplne = 800 W. Zadnych innych szczegołow. Takie wyniki mogą charakteryzowac jedynie dom pasywny, przy czym te 800W jest za mało. Dlaczego? tłumaczyłem to w poprzednich postach. Nie podejmuje sie oszacowania ile faktycznie mogloby byc. Za duzo niewiadomych w tym równaniu. Nikt nie jest w stanie tego oszacowac. Z drugiej strony dlaczego brak pozostałych podstawowych danych. Nie jestem jasnowidzem nie odgadne pozostałych danych. Dlaczego je ukrywasz, a ządasz podania wyników nie wiem. Brak danych wbrak wyników. Cóz wiecej pisac?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Szacowanie to też liczenie. Jeżeli domek typu dworek o powierzchni 250 m2 ma zapotrzebowanie na pociomie 10 kW to dość łatwo można oszacować ile mocy potrzebuje podobny dom o powirzchni 300 m2 dla identycznej izolacji. A to dość typowa sytuacja. Mało tego - zostanie zastosowane takie samo urządzenie do grzania.
    Jak łatwo to oszacowac? To nie jest zaleznosc wprost proporcjonalna

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Szacowanie to też liczenie. Jeżeli domek typu dworek o powierzchni 250 m2 ma zapotrzebowanie na pociomie 10 kW to dość łatwo można oszacować ile mocy potrzebuje podobny dom o powirzchni 300 m2 dla identycznej izolacji.
    Nie ma zależności zapotrzebowania na ciepło od powierzchni użytkowej czy po podłogach. Co innego dom 12x12m z dużymi przeszkleniami od południa, co innego 8x18 ustawiony krótszą ścianą bez okien do południa, a jeszcze co innego skomplikowana bryła z jeszcze większą powierzchnią ścian zewnętrznych. Powierzchnia ta sama, ale nawet przy identycznych zyskach bytowych zapotrzebowanie i obciążenia będą znacząco się różnić. Raz, że będą inne zyski słoneczne, dwa - inna powierzchnia ścian zewnętrznych a tym samym straty przez nie.

    Chcesz znać skalę błędu - pobaw się darmowym build deskiem.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cześć. Czy temperaturę w domu zawsze określa zleceniodawca OZC czy w przypadku braku takiej informacji przyjmuje się jakąś konkretną? Jeśli tak to jaką?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Cześć. Czy temperaturę w domu zawsze określa zleceniodawca OZC czy w przypadku braku takiej informacji przyjmuje się jakąś konkretną? Jeśli tak to jaką?
    Zawsze, w przypadku braku tej informacji przyjmuję sie dla łazienek 24, dla pozostałych pomieszczen 20, w przypadku kotłowni, garazy, wiatrołapów do uzgodnienia. Ja dla garazy najczesciej przyjmuje 10 lub 12 oC, kotłowni 16, dla wiatrołapów 18.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bgttgb

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszewice
    Kod pocztowy
    09-340
    Posty
    75

    Domyślnie

    Podepne pod temat. W przypadku grzania w II taryfie i akumulacji czy pompa bd dwa razy czy trzy razy przewymiarowana to co za roznica? Przeciez takie grzanie nie taktuje tylko prawie max i sie wylaczy. Tak naprawde on / off ustalona temp i stop. Czy sie myle?? I teraz jak wyjdzie nawet w cieplo wlasciwe do -28 to i tak przewaznie wystarczy na grzanie w "normalnych " warunkach na II taryfe...

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Cześć. Czy temperaturę w domu zawsze określa zleceniodawca OZC czy w przypadku braku takiej informacji przyjmuje się jakąś konkretną? Jeśli tak to jaką?
    Jaki jest cel wykonania OZC?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony