dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kelt

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    30

    Domyślnie Szlifowanie żyrafą tynków cementowo-wapiennych - czy jest sens?

    Dzień dobry,

    Chciałem prosić o radę odnośnie szlifowania tynków cementowo-wapiennych. Zaraz po tynkowaniu i wyschnięciu został taki piasek. Pomyślałem żeby to przetrzeć na gładko żyrafą, pożyczyłem od znajomego i zacząłem szukać jak to się robi Szukałem na forum muratora oraz w innych miejscach w internecie odnośnie tego tematu i generalnie nie spotkałem się żeby ktoś używał żyraf do takiego tynku - raczej do gipsowych.

    Pytałem tynkarzy, powiedzieli żeby przetrzeć szeroką listwą/packą metalową czy czymś podobnym tylko aby usunąć luźny piasek i to od razu malować (grunt+farba).
    Pytałem kierownika budowy i uważa, że to przerost formy nad treścią (ta żyrafa), ale że można użyć jak bardzo chcę - obawia się trochę czy nie zrobię tam jakiś dziur nieumiejętnym szlifowaniem.
    Pytałem kuzyna, który też jest na podobnym etapie budowy, ma tynki takie same jak ja (ten sam producent i ten sam wykonawca) on używał tej żyrafy (tej samej swoją drogą)

    Z tego co poczytałem na internecie to wykorzystuje się żyrafy raczej w sytuacjach kiedy tynki są krzywe, a u mnie (jak i u kuzyna) zrobili ładnie i proste.

    Dlatego mam prośbę o radę czy ta żyrafa to nie jest trochę przesada? Tynk jest ładny, gładki (jak dla mnie) - faktycznie ten piasek jest do ściągnięcia (ale to nawet ręką schodzi po przetarciu).
    Jeśli jednak żyrafa to jaki papier ścierny?

    Z góry dziękuję za cenne uwagi.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie wiesz jak użyć żyrafy to możesz rzeczywiście narobić kłopotów. Jeśli wytrzesz w jednym miejscu to zacznie sypać się piasek. ( pisze o cem wap maszynowych). Weź packę do szlifowania z papierem 150-180 i delikatnie tylko przecierasz.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak masz porządny tynk z warstwą piasku kwarcowego na wierzchu to żyrafą tylko ją zedrzesz. Leciutko tylko papierem ściernym ręcznie przetrzyj.
    Najwygodniej pacą na kiju - tu nie trzeba ani siły,ani dużo trzeć. Chodzi tylko o ruszenie wystających ziarenek. Papier (czy lepiej płótno - bo papier błyskawicznie się przeciera) dosyć gruby wystarczy 120. Jak masz 80 to też może być.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-09-2019 o 13:14

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    zamieć miotłą i zagruntuj

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kelt

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-611
    Posty
    30

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Dziękuję za porady.

    Ostatecznie zrobiłem to właśnie przy pomocy tych siatek ściernych.

    Zostawiam dla potomności wnioski z tej pracy:

    -Trzeba kupić dużo siatek ściernych. Kupiłem 2 paczki (po 5 szt w każdej) to ledwo starczyło na 1 pomieszczenie. Później jak nabrałem wprawy do zużycie było mniejsze, ale ogólnie to w sumie z 70-80 sztuk zużyłem (14-16 paczek)
    -Koniecznie kupić taką packę do założenia tej siatki na packę i do niej kijek z wydłużanym teleskopem (który służy też do założenia później wałka do malowania). Tym "zestawem" ścierałem wszystkie sufity z poziomu podłogi. Polecam.
    -Jest wersja tej packi bez kija do zakładania tych siatek ale nie polecam z powodu szybkiego przecierania się siatek na krawędziach odpadała (urywała się). Może robiłem coś źle - sam nie wiem. Odłożyłem to i wszystkie ściany boczne zrobiłem ręcznie przecierając w rękawiczkach dłonią po ścianach z tą siatką.
    -kupiłem siatki 120, 100 i 80. Każda dobra. 80 służyła najdłużej, najwolniej się ścierała, zbierała najwięcej materiału. Miała też największy opór przy tarciu sufitu (trudno to szło). Różnicy w finalnym wyglądzie/gładkości między 120, a 80 jako laik nie zauważyłem.

    Przerobiłem w ten sposób 220 m2 (powierzchni domu na rzucie z góry).

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Popieram w 100% wszystkie wnioski ze szlifowania.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Płótno wystarcza na długo. Siatka nie ma tu specjalnie sensu, bo nie robisz pyłu, więc płótno się nim nie oblepia.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Płótno wystarcza na długo. Siatka nie ma tu specjalnie sensu, bo nie robisz pyłu, więc płótno się nim nie oblepia.
    o jakim płótnie mówisz?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    o jakim płótnie mówisz?
    https://lmgtfy.app/?q=p%C5%82%C3%B3tno+%C5%9Bcierne

  10. #10

    Domyślnie

    pytam bo szukajka wyświetla tylko papier ścierny

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony