dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie Kominkowe za i przeciw. Wszystko o biomasie i drewnie.

    Tu się realizuj d7d. Zobaczysz ilu będziesz miał orędowników.Ten temat na pewno pozwoli na samoocenę i wprowadzi innych w arkana kominkowych nowości co wolno a czego nie.Ustawy i paragrafy. Mieć kominek czy nie mieć.Jak Polskie prawo reguluje na przyszłe lata palenie paliwami które dopuści na rynek.? Zaznaczę mu tutaj ,że wpisy mają dotyczyć stricte zagadnień z rzędu kominkowego i otoczki technicznej wokoło niego.Problemy z ustawami i przepisy jakie spadną w najbliższym czasie na ludzi mających ,ludzi którzy będą mieli kominki w domu.Wszelkie dane z palenia paliwami odnawialnymi itp.Z dopuszczalnymi normami i to co nas czeka w przyszłości z tego jakże cudownego procederu jakim jest palenie w kominku. Problemy rozróżnianie to co jest rekreacją, a co alternatywą.Jeszcze raz przepisy , ustawy, paragrafy, opinie ,rozporządzenia, itp.

    Tu masz pan pole do popisu.Daj ludziom spokój.

  2. #2

    Domyślnie

    Z mniejszych powodów rewolucje wybuchały

  3. #3
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Jutro wielka rocznica . Chłop nadal nie rozumie i nie posiadł tej zdolności by udzielać się merytorycznie. Cóż ja nadal czekam jak i Ci którzy nabili dość pokaźnie listę wyświetleń na zmianę tonu w rozmowach.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo spalamy w domach 13x więcej węgla?
    Z dwojga złego faktycznie lepiej gaz, niż węgiel. Ale i tak paliwa kopalne w Niemczech to w sumie 40%, a w Polsce 53,7% całego zużycia energii w gospodarstwach domowych. Nędza u nas raz, że dużo większy udział paliw kopalnych, dwa, że spośród kopalnych lwią część stanowi węgiel i to najczęściej źle spalanego w domach.
    Nie dlatego. Dlatego, że stawiamy na gaz tak jak oni. Tylko oni zdecydowali dużo wcześniej. Zresztą wybrali co wybrali. Teraz mamy trochę inna sytuację. Niestety nie raz to już pisałem, zastępowanie węgla gazem to głupota. Z wielu powodów. Gaz to przeżytek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No lepiej do Niemców, niż do Norwegów, czy Finów, których sobie upodobałes
    Pod względem geograficznym, czy demograficznym jednak bliżej nam do Niemiec
    Gratuluje. Do Niemców?

    Zapomniałeś o Litwie. No i o Dani, gdzie od 2015 nie można używać kopalnych i musi być OZE w domu. Tu się ucz.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Porównywać należy się do krajów w podobnych uwarunkowaniach geograficznych.
    Podaj Kaizen te porównanie dla Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Austrii.
    Podaj jednak cały przekrój spalanych paliw czyli uwzględnij także węgiel, PC, EE, gaz ziemny, gaz płynny itp.
    Wtedy możemy mówić kto i ile zużywa jakiego paliwa i jaki jest prawdziwy obraz spalanych paliw.
    Czy cytowane tabele podają jaki jest skład tych biopaliw?
    Czy to jest tylko drewno z lasu czy są też inne biopaliwa?
    Kaizen kolega ma prośbę. Pomożesz?

    Tak jeszcze Litwa i ile zarobią na transferach statycznych i na co je przekażą.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Sam mam rodzinę w Austrii i dwa lata temu zostali podłączeni do biogazowni, pracującej na odchodach krówek dostarczanych przez okolicznych hodowców krów/producentów mleka.
    No i o to właśnie chodzi. Tłumaczyłem to @fotohobby i @d7d ale za cholerę nie mogli tego zrozumieć. No ale najlepiej głupio patrzeć i wzorować się na szwabach jak to niektórzy tutaj promują.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, z tych danych nie wynika, czy spalają w domach więcej pelletu, brykietu, drewna, czy innego stałego biopaliwa.
    Wynika, że większy % zapotrzebowania na energie pokrywają stałym biopaliwem i że w ostatnich latach wyprzedziło ono gaz.
    Jeszcze można biomasę spalać w kogeneracji. No ale trzeba pewne rzeczy wiedzieć, a nie się głupio pytać, jak to niektórzy robili co jest złego w tym, że piecyk gazowy w każdym domu czy mieszkaniu. Po co "wspólne" kotłownie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sami spalają. Energia elektryczna i ciepło systemowe są w innych pozycjach.
    Znasz jakąś dostępną domową technologię produkcji energii elektrycznej z biopaliwa? Byłbym zainteresowany.
    Ja też jestem zainteresowany.

  10. #10
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Ja też jestem zainteresowany.
    To i ja poczekam ale czy nie na próżno.?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Zalet niema , A tak w ogóle nie bo nie bo SROXY. wg ekooszołomów
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    To i ja poczekam ale czy nie na próżno.?
    Pewnie, że na próżno. Nic z tego nie będzie.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Zalet niema , A tak w ogóle nie bo nie bo SROXY. wg ekooszołomów
    Widzisz biomasa i drewno to OZE w przeciwieństwie do gazu. Chociaż gaziarze twierdzą, że to czyste ekologiczne paliwko. To raczej peudo ekooszołomy.

  14. #14

    Domyślnie

    Któraś nasza uczelnia techniczna opracowała małe domowe kogeneratory węglowe. Wydajne, czysto spalające (miały wbudowany elektrofiltr), relatywnie tanie. Temat nie przebił się z prasy branżowej do szerszych mediów i nic dziwnego, ekolodzy i lobby energetyczne są przeciwne, więc pomysł zostanie uduszony. Gdzieś na FM pisali o tym w wątku kotłowym.
    A z naszej działki:
    https://www.youtube.com/watch?v=JK4EvOuIAAo
    O, znalazłem ten artykuł o kotłach:
    https://www.instalator.pl/2017/05/ma...omowego-kotla/
    Ostatnio edytowane przez Krakers70 ; 23-09-2019 o 21:55

  15. #15

    Domyślnie

    Znalazłem opracowanie o nowych WT.
    Wynika z niego, że biomasa z wentylacją grawitacyjną spełnia WT2017 i WT2021. Niestety gaz nawet z WM nie - nawet tych WT2017.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wt.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	435224

    Tutaj link do dokumentu.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Znalazłem opracowanie o nowych WT.

    1. Wentylacja grawitacyjna to strata ponad 30kWh/m2/r na m2. Jak mam EUco+w=70,59 kWh/m2/r przy wentylacji grawitacyjnej, to przy rekuperacji, z nędzną sprawnością 75% wychodzi EUco+w=36,01 kWh/m2/r, czyli 34,58kWh/m2/r mniej. Jakim cudem panu dr wyszło tylko 15kWh/m2/r oszczędności dzięki rekuperacji?
    2. Żeby wyciągnąć przy WG EUco+w=70,59 kWh/m2/r to trzeba wszystkie przegrody mieć na minimum WT 2021 - 13cm styro 0,033 na BK, 25cm wełny na stropie i 7 cm (tak, siedem centymetrów) styropianu w PnG. Jakim cudem niby 0,3 wymaga 16cm skoro na ścianie wg prezentacji 15cm wystarcza na 0,23? A do tego sposób liczenia dla gruntu jest inny, niż gdy po drugiej stronie jest powietrze - PN – EN ISO 13790 : 2008. Dla tej samej izolacyjności wychodzi mniej dla przegrody izolującej od gruntu, niż od powietrza.. Bo powietrze jest wymieniane non stop i ciepło wraz z nim ulatuje - grunt ogrzany pozostaje. I oddaje ciepło dalej tylko przez przewodzenie ciepła.
    Kto już dziś tak buduje?
    3. EUco+w to jeszcze nie wszystko. Trzeba dodać z kilkanaście kWh/m2/r EU na CWU - i dopiero mamy co porownywać z limitem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-09-2019 o 21:34

  17. #17

    Domyślnie

    A tak z innej beczki, muszę dokonać zakupu grzejników do swojego domu. Będą one u mnie w większości pomieszczeń samodzielnie lub wspólnie z podłogówką.

    Jestem już zdecydowany na stalowe grzejniki firmy Purmo. I to moje pytanie do Was- czy te kupione w Castoramie różnią się coś od tych z hurtowni instalacyjnych?

    Np taki Purmo V22 600x1400? Jestem świadomy, że w marketach często są produkty często gorszej jakości w stosunku do odpowiedników w sklepach branżowych,

    nawet w tych samych opakowaniach ,ale czy dotyczy to konkretnie tych grzejników?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. Wentylacja grawitacyjna to strata ponad 30kWh/m2/r na m2. Jak mam EUco+w=70,59 kWh/m2/r przy wentylacji grawitacyjnej, to przy rekuperacji, z nędzną sprawnością 75% wychodzi EUco+w=36,01 kWh/m2/r, czyli 34,58kWh/m2/r mniej. Jakim cudem panu dr wyszło tylko 15kWh/m2/r oszczędności dzięki rekuperacji?
    2. Żeby wyciągnąć przy WG EUco+w=70,59 kWh/m2/r to trzeba wszystkie przegrody mieć na minimum WT 2021 - 13cm styro 0,033 na BK, 25cm wełny na stropie i 2 cm (tak, dwa centymetry) styropianu w PnG. Jakim cudem niby 0,3 wymaga 16cm skoro na ścianie wg prezentacji 15cm wystarcza na 0,23? A do tego sposób liczenia dla gruntu jest inny, niż gdy po drugiej stronie jest powietrze - PN – EN ISO 13790 : 2008. Dla tej samej izolacyjności wychodzi mniej dla przegrody izolującej od gruntu, niż od powietrza.. Bo powietrze jest wymieniane non stop i ciepło wraz z nim ulatuje - grunt ogrzany pozostaje. I oddaje ciepło dalej tylko przez przewodzenie ciepła.
    Kto już dziś tak buduje?
    3. EUco+w to jeszcze nie wszystko. Trzeba dodać z kilkanaście kWh/m2/r EU na CWU - i dopiero mamy co porownywać z limitem.
    @Kaizen ja się na tym aż tak nie znam. Znalazłem opracowanie to wrzuciłem. To materiał promujący PC, bo to mnie teraz interesuje, No i wynika z niego, że nic, bez "wspomagaczy", oprócz biomasy nie spełnia nowych warunków WT2021. Nawet PC. Pewnie dlatego, że wartość EP w największym stopniu zależy od współczynników nieodnawialnych nakładów energii. Może w tym opracowaniu jest EP a nie EU, bo miało być to na cele polityki i ekologii?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wt.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	435262
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    wynika z niego, że nic, bez "wspomagaczy", oprócz biomasy nie spełnia nowych warunków WT2021. Nawet PC. Pewnie dlatego, że wartość EP w największym stopniu zależy od współczynników nieodnawialnych nakładów energii.
    Przyczyną jest przede wszystkim przyjecie minimalnej dopuszczalnej prawem izolacji przegród (nikt tak nie buduje) i błędne policzenie efektu WM (albo przyjecie sprawności ze 40%). Pewnie też sprawności kotłów słabe - ale tego nie sprawdzałem. W sumie to szanujący się naukowiec podaje dane źródłowe i metodologię obliczeń.
    Przy przyzwoicie ocieplonym domu tylko z prądem z COP=1 trzeba kombinować.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przyczyną jest przede wszystkim przyjecie minimalnej dopuszczalnej prawem izolacji przegród (nikt tak nie buduje) i błędne policzenie efektu WM (albo przyjecie sprawności ze 40%). Pewnie też sprawności kotłów słabe - ale tego nie sprawdzałem. W sumie to szanujący się naukowiec podaje dane źródłowe i metodologię obliczeń.
    Przy przyzwoicie ocieplonym domu tylko z prądem z COP=1 trzeba kombinować.
    Jesteś pewien, że minimalne? Przecież tam jest nawet 26cm by poprawić U przegrody. Popatrz na zrzut.
    Co do budowania to nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie standard to 10 cm no może teraz 15 cm, ale to szał białego styro.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony