dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Droga prywatna - dwóch właścicieli - naprawa, kto płaci?

    Dzień Dobry.

    Możliwe, że temat był poruszany ale nie mogę znaleźć, wiec przepraszam jeśli ogrzewam go ponownie.

    Razem z moim sąsiadem posiadam drogę dojazdową do naszych posesji własność 50/50.
    Mój sąsiad posiada wiatę, którą wynajął firmom zajmującym się remontem torów kolejowych, żeby mogli przechowywać co wartościowsze materiały.
    Droga jest znacznie użytkowana też przez ciężki sprzęt i niszczeje, myślałem że naprawi ją po zakończeniu prac jednak on planuje, że zbuduje sobie nową drogę asfaltową 5 metrów od naszej wspólnej i tak naprawdę wykorzysta maksymalnie starą drogę. Ja zostanę z drogą do naprawy gdzie mogę mieć problem z przejechaniem samochodem. Już pominę że tarasują ją i nie raz są problemy z przejazdem i muszę Panów budowlańców poganiać żebym mógł dojechać do domu bo np. coś rozładowują i samochód stoi na drodze.
    Sąsiad prowadzi działalność gospodarczą ale nie wiem czy podpisał umowę jako osoba prywatna czy firma, bo jego działalność nie ma nic wspólnego z wynajmem.
    Dodam, że oboje posiadamy ziemię u mnie uprawia dzierżawca, który zresztą jeździ polem bo jest przy szosie wiec ja korzystam jeżdżąc tylko samochodem osobowym.

    Mam takie pytania:
    1. Czy mogę wymusić na nim aby sam pokrył koszty naprawy drogi?
    2. Czy jeśli ją wynajmuje jakiejś firmie to nie musi mieć mojej zgody na takie intensywne wykorzystanie drogi?

    Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jeżeli uznać, że droga została uszkodzona - płaci sprawca szkody.
    Jeżeli zużyta - koszty utrzymania i napraw pokrywają właściciele wg udziałów. Jak jeden zrobi to za swoje pieniądze - może domagać się od pozostałych zwrotu wydatków wg udziałów (w tym na drodze sądowej).

  3. #3

    Domyślnie

    Tylko dodam, że macie równe udziały w całości drogi, więc po równo partycypujecie w kosztach robót na całości.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedz, teraz wiem na czym stoję.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony