dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 134
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarek88

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Bartoszyce
    Kod pocztowy
    11-200
    Posty
    10

    Domyślnie Gruntowa pompa ciepła - jakiej firmy?

    Witam na forum. Buduję domek dla siebie i potomnych i nastawiłem się na pompę ciepła. Po rozmowach z licznymi firmami już wiem, że potrzebuję 2 odwiertów po ok 90 metrów, natomiast problemem jest sama PC.
    Absolutnie każdy potencjalny wykonawca montuje pompy ciepła od przynajmniej dwustu lat, zamontował ich więcej niż jest domów naszym kraju, i oczywiście dysponuje najlepszą pompą Szwedzkiej/Duńskiej/Fińskiej/Niemieckiej firmy. Oczywiście tylko produkty przez niego oferowane dobre i jedynie słuszne, a pan z konkurencji to złodziej/oszust/ignorant. W ten oto sposób dowiedziałem się, że najlepsza pompa to:
    CTC
    a nie... ctc to pan Henio w garażu lepszą wyklepał. Najlepsza to Nibe!
    Jaka Nibe? To omijać jak kałużę! Nibe to szrot i technologia z epoki banana łupanego! Tylko Vaillant!!!
    Srajlant. Dobra i solidna to tylko NDB.
    A co to ndb jest? Chinol Panie chinool, jak pan zdejmiesz klapę z obudowy to tam jeszcze miska ryżu leży. My panu zamontujem vigotherm, a to solidna marka jest.
    I tak dalej, i tak dalej. Około 15 firm i każda chce mi wcisnąć coś innego. I ja nawet im chcę uwierzyć, że to jest wszystko najwyższa półka, tylko sami jeden drugiego mieszają z błotem a ja dzisiaj jestem jeszcze głupszy niż miesiąc temu, kiedy o PC nie wiedziałem prawie nic.

    Co do konkretów, to domek będzie "Dom przy Alabastrowej 34" powierzchnia uż. 128m, całkowita 210, ogrzewanie w garażu też.
    Od razu nadmienię, że pompa będzie gruntowa bo buduję się na pograniczu IV i V strefy klimatycznej, a pompa ma być jedynym źródłem ciepła, więc powietrzna mimo zapewnień kilku fachowców jest po prostu za mało wydajna. Według obliczeń ekspertów potrzebujemy pompy o mocy od 8 do 10. Najczęściej przewija się 9.

    Tak, że Szanowni Forumowicze, pomóżcie, podpowiedzcie - jaka marka jest dobra, jakiej unikać, w jakiej jest w miarę porządny serwis, i w jakiej z owego serwisu będę zmuszony korzystać jak najrzadziej.
    Pozdrawiam , Jarek.

  2. #2

    Domyślnie

    Ludziom ciągle wydaje się , że pompa ciepła to jakieś kosmiczne urządzenie i synonim luksusowego ogrzewania.
    Jak rozważasz tylko gruntową i nie chcesz wydać niepotrzebnie ogromnych pieniądzy, to rozważ też polskich producentów.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja mam od 7 lat gruntową IVT 5.9kW w domu 135m2 użytkowej.
    Jak narazie bez problemów.
    W największe mrozy pracuje po 8 godzin dziennie..
    Źle dobrana

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Źle dobrana
    Po czym wnosisz, że źle dobrana?
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Źle dobrana
    Tak bez wyliczeń , bez poznania warunków glebowych i ustawień , preferencji użytkownika na jakich chodzi ? i wiele wiele innych składowych .... nie prawdopodobne . . .
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Tak bez wyliczeń , bez poznania warunków glebowych i ustawień , preferencji użytkownika na jakich chodzi ? i wiele wiele innych składowych .... nie prawdopodobne . . .
    No przecież sam napisał.
    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ciekawe gdzie nabyłeś takich doświadczeń. Ja zyję w innym swiecie.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarek88 Zobacz post
    Tak, że Szanowni Forumowicze, pomóżcie, podpowiedzcie - jaka marka jest dobra, jakiej unikać, w jakiej jest w miarę porządny serwis, i w jakiej z owego serwisu będę zmuszony korzystać jak najrzadziej.
    Pozdrawiam , Jarek.
    każda jest dobra jak będzie Ci pasować
    3 najważniejsze sprawy przy gruntowej

    1. kompakt czy osobno zbiornik z wodą?
    2. sterownik - kwestia możliwości sterowania i programowania
    3. serwis i popularność sprzętu

    dodatkowo kwestia scop itp, ale przy gruncie nie ma to aż takiej wagi
    ja mam smartheat bravour 0008i, inwertera, firma zarejestrowana w Niemczech

    zastanawiałem się nad wieloma, od polskich (ecopol, ecopower, galmet, silesiatherm) przez przeróżne chińczyki, francuzy, niemcy po szwedy z IVT itp.
    odwiedziłem mase osób z różnymi pompami, zebrałem masę ofert od przeróżnych firm

    i wybrałem pompę gdh a wtedy instalator zaproponował mi smartheatam jego więc wybrałem (ghs z Rudy Śląskiej)

    działa od 2014 i bezproblemowo...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    każda jest dobra jak będzie Ci pasować
    3 najważniejsze sprawy przy gruntowej

    1. kompakt czy osobno zbiornik z wodą?
    2. sterownik - kwestia możliwości sterowania i programowania
    3. serwis i popularność sprzętu

    dodatkowo kwestia scop itp, ale przy gruncie nie ma to aż takiej wagi
    ja mam smartheat bravour 0008i, inwertera, firma zarejestrowana w Niemczech

    zastanawiałem się nad wieloma, od polskich (ecopol, ecopower, galmet, silesiatherm) przez przeróżne chińczyki, francuzy, niemcy po szwedy z IVT itp.
    odwiedziłem mase osób z różnymi pompami, zebrałem masę ofert od przeróżnych firm

    i wybrałem pompę gdh a wtedy instalator zaproponował mi smartheatam jego więc wybrałem (ghs z Rudy Śląskiej)

    działa od 2014 i bezproblemowo...
    Ja zbieram pomału jakieś oferty. W przyszłym roku instalacja. Byłem na ich stronie, a tam w gruntówkach 0 produktów. Sprzedają jeszcze te pompy?

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Ja zbieram pomału jakieś oferty. W przyszłym roku instalacja. Byłem na ich stronie, a tam w gruntówkach 0 produktów. Sprzedają jeszcze te pompy?
    Jak byk
    https://tinyurl.com/yy8t7b49
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    Ceny w porównaniu do ofert na viessmana czy dimplexa jakie otrzymałem niższe gruuubo powyżej 10 tys zł. Żebym to ja wiedział jakie firmy warto brać pod uwagę a jakie pompy po 10 latach nadają się do wymiany. Wywalić na pompę gruntową 37 tys zł (z kotłownią) a po 10 latach ją wymieniać to lekka rozrzutność.

    Pozdrawiam
    Karol

  11. #11

    Domyślnie

    karster
    Dlaczego Dimplex i Viessman ? Jakie dostałeś wyceny, może być na priv....
    Rozważasz też inne firmy?
    Jakie i jakiej mocy?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  12. #12

    Domyślnie

    ProStaś, ja nic nie wiem, takie dostałem pierwsze oferty:
    1) Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła solanka / woda - odwiertowa Viessmann Vitocal 333-G C12 o mocy 11,4 kW, zasobnik 220l, COP = 5,0 = 39500 +VAT
    2) Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła solanka / woda - odwiertowa Viessmann Vitocal 222-G B10 o mocy 10,4 kW, zasobnik 220l, COP = 4,8 = 34800 + VAT
    3) Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła solanka-woda (odwierty) Dimplex Design Plus SIK 11 TES 10,6kW, COP = 5,0 = 34800 + VAT
    4) Oferta na wykonanie kotłowni z pompą ciepła solanka-woda (odwierty) Dimplex Komfort Plus SI 11 TU 10,9kW, COP = 5,0 = 35300 + VAT
    5) Oferta na wykonanie dolnego źródła dla pompy ciepła 10 - 12 kW Wykonanie dolnego źródła - odwierty pionowe 300 mb (4 x 75 mb), wraz z wykopami, magistralą doprowadzającą oraz montażem studni rozdzielaczowej 4-sekcyjnej z rotametrami., wszystkie sondy zalane glikolem i odpowietrzone. = 22000 + VAT
    VAT 8%/ odwierty 23 - chyba, że załapię się na nową ustawę
    Nowe oferty, wydają się być lepsze ale to same jednostki, bez montażu i gratów
    1)POMPA CIEPàA VITOCAL 333-G
    11,4kW 23 tys netto
    2) POMPA CIEPàA NIBE F1145-15KW
    3X400V 25 tys netto
    W duchu czuję, że jesli miałbym wybierać między nibe a vieśkiem to brał bym nibe. Nie wiem czemu ten wieśiek tak mnie odpycha Może to fakt, że kojarzy mi się z gazem no i to zdaje się niemiecki kapitał...

    PS. Znowu myślę o poziomym, zakopać 4x200 mb fi 40 będzie połową ceny odwiertów

    Pozdrawiam
    Karol
    Ostatnio edytowane przez karster ; 16-09-2019 o 19:46

  13. #13
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dobrze kombinujesz

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    NO kurcze w nie pomyślał bym, że kliknąć w link z powierzchnia domu. Genialni są. W produktach -> 0 szt.
    Muszę napisać do nich.

    Cytat Napisał karster Zobacz post
    ProStaś, ja nic nie wiem, takie dostałem pierwsze oferty:

    PS. Znowu myślę o poziomym, zakopać 4x200 mb fi 40 będzie połową ceny odwiertów

    Pozdrawiam
    Karol
    U mnie koparkowy skasował 1000 zł. Nie wiem czy to dużo czy mało. Ja robiłem liniowy samemu, bo spiralny to hmm ..., tylko ja mam super warunki gruntowe. Najgorsze to walka z rurami i rozwinięcie kręgu, a że się żar lał z nieba to się trochę spociłem. No przejebane było.

  15. #15

    Domyślnie

    karster

    Nie dałbym za gruntówkę 60-70 (przy mocy ok. 10 kW), nie ma bata.
    No chyba, że kasa nie gra roli.

    Albo zrób kolektor sam i weź jakąś polską PC (z zagranicznych dobre ceny ma obecnie De Dietrich i Vaillant).
    Albo jakiegoś Zubadana albo Panasonica powietrznego.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  16. #16

    Domyślnie

    Gdyby dom miał tak do 200mkw to bym myślał o powietrznej ale przy podłogach na 280mkw raczej nie zaryzykuję w dmuchawę.

    60-70 dać za kompletną pompę z odwiertami, cwu ogólnie wsio też nie uśmiecha mi się dać. Przecież to jawne zdzierstwo! Może to efekty czystego powietrza?

    PS. Z polską pompą może być ten problem, że nie każda będzie mogła być dofinansowana (tam chyba jakiś certyfikat klasy energetycznej jest wymagany).
    PS2. Ogólnie jest lipa, oferty tzw z dupy oczywiście są, tych tańszych doprosić się nie można, forumowy kolega wihajster był nawet u mnie na rozmowie a drugi raz już nie przyjechał mimo umówienia się na konkretny termin. No kurna o co kaman?

    Pozdrawiam

  17. #17

    Domyślnie

    Zrób sam kolektor poziomy (nawet ja sobie poradziłem....)

    A oto przykładowa oferta jaką ja dostałem, jak chcesz dam Ci namiar na priv (z Łodzi do Ciechocinka nie jest tak daleko....) Pewnie mocniejsza PC byłaby trochę droższa, ale nie jakoś dramatycznie. To De Dietrich.



    1- POMPA Z ZASOBNIKIEM GSHP 9 V200 - 19700 ZŁ NETTO

    2- GLIKOL POLIPROPYLENOWY Z OBLICZEŃ WYSZŁO MI 725l + 75L NA POMPĘ , ROZDZIELACZ -3440 ZŁ

    2- PODŁĄCZENIE AUTOMATYKI , HYDRAULIKI , ROZDZIELACZA, ZALANIE I ODPOWIETRZENIE DOLNEGO ŹRÓDŁA 6500 ZŁ

    4- URUCHOMIENIE GRATIS


    pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  18. #18

    Domyślnie

    Teraz musiał bym wiedzieć co jest lepsze De Dietrich czy Vitocal 222-G B10 czy może Dimplex Komfort Plus SI 11 TU 10,9kW bo ceny są dość podobne (a dla tych samych mocy pewnie takie same).

    Pozdrawiam
    Karol

  19. #19

    Domyślnie

    Poziomy kolektor to dobra opcja i sporo tańsza pod warunkiem, że masz miejsce. Sam będę robił na dniach tymi ręcami, a pompę biorę polską - Apic 8kw 08HGW, mnie ona wyjdzie 14,200 brutto. Do tego zasobnik kospel lub galmet około 3000, 2, 3 pompki, graty do montażu i myślę, że wraz z dolnym źródłem zamknę się w 22000zł.

    Może warto rozważyć polskie pompy? Jest ich trochę na rynku
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  20. #20

    Domyślnie

    Polskie pompy ciepła są dobre i tanie bo są tanie i dobre ale strzelam, pewnie żadna (nie znalazłem takiej do tej pory) nie może być dofinansowana z czystego powietrza. Gdybym nie miał otrzymać dotacji, polska pompa ciepła już by u mnie stała a dz było by poziomo zakopane w ziemi.

    Do tego oczywiście polskie PC są on-off. Dla jednego to zaleta, dla innego wada.

    Pozdrawiam
    Karol

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony