dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

    Ostatnio rozmawiałem ze znajomym który ma podobny dom do mojego, z poddaszem użytkowym, tylko podłogówka, kocioł kondensacyjny, tylko jeden sterownik cw400 w salonie na dole. Poprzedni sezon grzewczy miałem ustawione sterowania za pomocą temp zewnętrznej z punktem początkowym czyli pogodówka, tak ustawione przepływy, że temp w całym domy była stała +-1' więc komfort cieplny jak najbardziej ok mimo braku sterowników w pokojach.

    Znajomy stwierdził, że od dwóch lat zmienił sterowanie z pogodówki na temp według pomieszczenia czyli on/off osiąga daną temp w salonie i się wyłącza. Też ma jeden sterownik, też na dole i mówi , że koszty ogrzewania są dużo niższe a temp w domu od zadanej waha się też o +-1'
    Czy to możliwe ? Myślałem, że pogodówka jest oszczędniejsza jak i przy podłogówce ogrzewanie według temp pomieszczenia nie zda egzaminu z powodu bezwładności i różnica między temp zadaną będzie kilka stopni.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Niemożliwe. Jak temperatura ta sama - to skąd oszczędności?
    Nie zmienił sterowania po pierwszym sezonie grzewczym? Bo w pierwszym sezonie grzewczym ogrzewanie więcej energii wciągnie, niż później.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    ..

    Znajomy stwierdził, że od dwóch lat zmienił sterowanie z pogodówki na temp według pomieszczenia czyli on/off osiąga daną temp w salonie i się wyłącza. Też ma jeden sterownik, też na dole i mówi , że koszty ogrzewania są dużo niższe a temp w domu od zadanej waha się też o +-1'
    Czy to możliwe ? Myślałem, że pogodówka jest oszczędniejsza jak i przy podłogówce ogrzewanie według temp pomieszczenia nie zda egzaminu z powodu bezwładności i różnica między temp zadaną będzie kilka stopni.
    Moi klienci zaczynają pytac o termostaty z histerezą 0,1 oC, histereza 0,5 oC jest dla nich stanowczo za duza.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czyli sterowanie za pomocą pogodówki a sterowanie temp według temp pomieszczenia przy tej samej temp zadanej , nie ma opcji aby było inne zużycie ?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Czyli sterowanie za pomocą pogodówki a sterowanie temp według temp pomieszczenia przy tej samej temp zadanej , nie ma opcji aby było inne zużycie ?
    Po pierwsze:
    Zużycie jest inne lub takie same.

    Po drugie:
    Sterowanie za pomocą pogodówki jest także oparte o temperaturę pomieszczenia, oraz dodatkową logikę, ale temperatura czynnika grzewczego jest uzależniona od temperatury na zewnątrz.

    Trzecia sprawa to rodzaj sterownika i jego histereza bo od niej w głównej mierze jest uzależnione wahanie temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli znajomy wstrzelił się przypadkowo z histerezą regulatora w charakterystykę podłogówki , domu i aurę na zewnątrz to owszem jest możliwe że wahania są podobne, ale jeżeli temperatura zewnętrzna zacznie się wahać jesienią lub wiosną od +15*C w słoneczny dzień do (-5*C) w nocy to nie ma siły aby wahania przy takim sterowaniu były porównywalne z regulacją pogodową którego wewnętrzne algorytmy załączają kocioł już gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej określonego punktu , natomiast regulator pokojowy dopiero wtedy gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej punktu i histerezy.

    Owszem kocioł wystawiając cały czas np. 45*C pracuje troszkę krócej aniżeli wtedy gdy za oknem jest +5*C i temperatura wody w podłodze nie przekracza zwykle 30 - 35*C, i o ile gdy sterownik pokojowy pogodowy pracuje w trybie termostat czasem u klientów obserwuję mniejsze spalanie aniżeli gdyby sterownik pokojowy pracował w trybie stałej regulacji wysterowania palnika, dlatego też o ile nie zgadzam się z teorią znajomego w której jego temperatura w pomieszczeniu waha się w podobny sposób anizeli przy sterowaniu pogodowym to teorię o mniejszym spalaniu przy sterowaniu ON/OFF jestem w stanie zrozumieć i uznać za prawdziwą.
    Jest to jednak kwestia jednostkowa i przypadek uzależniony od charakterystyki domu, instalacji itp.

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałeś znajomego i czy faktycznie zrezygnował on ze sterowania pogodowego a regulator CW 400 zastąpił zwykłym termostatem czy też po prostu załączył on w regulatorze uzależnienie od temperatury w pomieszczeniu. Druga opcja jest czasem znacznie oszczędniejsza.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 15-09-2019 o 21:25
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Sterownik ma nadal CW400 tylko nie ma sterowania za pomocą temp zewnętrznej z punktem początkowym tylko na temperaturę według pomieszczenia, twierdzi że teraz ma mniejsze zużycie

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Czy ma niższe zużycie,,,,,,,Jest taka możliwość i w to nie przeczę i z resztą tak ująłem to w poprzednim wpisie, ale co do stabilności temperatury pokojowej to raczej nie ma takiej możliwości
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony