dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Styropian grafitowy to marketingowa ściema?

    Witam,

    W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowe swojego domu. Jestem na etapie doszkalania się z wielu tematów i chciałbym w tym miejscu zapytać o to czy faktycznie jest sens kupować grafitowy styropian zamiast białego? Wiem już co to jest lambda i wiem, że deklarowana wartość jest sporo niższa w styropianach grafitowych. Natrafiłem jednak na bardzo ciekawy blog, i taki artykuł: https://blog.poradnik-budowlany.com/...a-pary-wodnej/. Zacytuję interesujący mnie fragment:

    Niski parametr współczynnika przewodzenia ciepła λ jest pierwszą rzeczą na którą zwracamy uwagę przy wyborze materiału budowlanego. Kłopot w tym, że podawane wartości są uzyskiwane tylko w warunkach laboratoryjnych. Na przewodność cieplną materiału ma wpływ m.in. jego wilgotność (im więcej wilgoci tym szybsze przewodzenie ciepła) i w praktyce (w warunkach rzeczywistych) lambda jest zawsze wyższa. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu okazuje się, że nie ma znaczenia czy kupimy biały, grafitowy czy styropian w kropki bo w praktyce uzyskają one taki sam parametr λ (lambda)! (Źródło: „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” – Jerzy Zembrowski). Po prostu producenci podają wartości deklarowane, a że inwestorzy chętniej wykładają więcej pieniędzy na produkt, który ma niższy współczynnik i nie wchodzą w szczegóły, to cóż… życie.
    Pod postem jest też ciekawe dyskusja gdzie wypowiada między innymi Jerzy Zembrowski. Autor bloga zaś w jednym z komentarzy pisze:

    W książce powyższe twierdzenie zostało uzasadnione i poparte innymi źródłami oraz badaniami. Proszę mi wierzyć, że podchodzę bardzo krytycznie do wszystkich nowych informacji (a tym bardziej tych, którymi się dzielę na blogu) i ta informacja – chociaż dla mnie zaskakująca – po sprawdzeniu źródeł okazała się prawdziwa. Oczywiście zachęcam do dyskusji, jeżeli ktoś ma inne zdanie, ale proszę o konkretne argumenty.
    [...]
    Oprócz tego nie należy sugerować się lambdą deklarowaną, a do obliczeń przyjmować tak zwaną lamdbą obliczeniową. Ta – w przypadku styropianu grafitowego – wynosi 0,04 W/mk.
    Czy jest sens wierzyć w deklarowane wartości typu 0,031? Zamierzam budować z silki i żeby osiągnąć U 0,20 musiałbym dać ok 15cm styro 0,031. Czy jednak w świetle powyższego nie byłoby to za mało bo de facto lambda takiego styropianu będzie wyższa od deklarowanej? Może bezpieczniej iść w styropian biały i po prostu dać to grubiej? Nie dość, że powinno wyjść taniej to jeszcze nie ma problemu z nagrzewaniem.

    Chciałbym uprzejmie prosić o opinię forumową starszyznę, zwłaszcza użytkownika fighter, który wydaje się być oblatany w temacie dociepleń jak mało kto.
    Ostatnio edytowane przez mrpiter ; 11-09-2019 o 22:45

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    To że mokry styropian traci lambdę to logiczne, ale dlaczego ma być mokry ?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrpiter Zobacz post
    Chciałbym uprzejmie prosić o opinię forumową starszyznę, zwłaszcza użytkownika fighter, który wydaje się być oblatany w temacie dociepleń jak mało kto.
    Tutaj możesz sprawdzić, czy deklaracje producenta są zgodne z badaniami.

    https://www.gunb.gov.pl/probki

    To, że mokry izolator ma gorsze parametry, niż suchy - oczywiste (za wyjątkiem czarnego szkła piankowego).
    Który bardziej traci wraz ze wzrostem wilgotności - nie znam dokładnych badań. Ale jakie to ma znaczenie skoro i tak chronimy termoizolację przed wilgocią?

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zbyszek1974

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-679
    Posty
    3

    Domyślnie

    ja sosobiscie myśle ze nie warto

  5. #5

    Domyślnie

    Też się nad tym zastanawiałem i ostatecznie dałem na elewację biały twardy styropian dach/podłoga. Cenowo podobnie jak ten szary wychodzi, jakościowo jest za na pewno lepszy.
    Uważam, że gorszej lambdy w praktyce nie odczuję.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    styropian w kropki o lambdzie <=0,040 i bedzie dobrze. Grafitowy potrafi robic różne cyrki na elewacji jak podczas układania i klejenia nie został osłonięty przed działaniem promieni słonecznych - poczytajcie o tym i przede wszystkim bierzcie gwarancje na piśmie od wykonawcy, spisujcie umowy itp. Przeczytajcie:
    http://tynki.info.pl/krok-po-kroku/u...ny-styropian-/

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał Karasso Zobacz post
    styropian w kropki o lambdzie <=0,040 i bedzie dobrze. Grafitowy potrafi robic różne cyrki na elewacji jak podczas układania i klejenia nie został osłonięty przed działaniem promieni słonecznych - poczytajcie o tym i przede wszystkim bierzcie gwarancje na piśmie od wykonawcy, spisujcie umowy itp. Przeczytajcie:
    http://tynki.info.pl/krok-po-kroku/u...ny-styropian-/
    OK, styropian szary jest bardziej upierdliwy, ale..mój sąsiad sam zaczął kłaść styropian szary dwa lata temu. Jak łatwo się domyślić, część domu zimą była nieocieplona. W tym roku podpowiedziałem mu temat siatek sugerując, że ich brak skutkuje szczelinom, które się porobiły. Wedle tego co napisane w tym artykule, wszystko powinno odpaść a mimo gorącego lata nic takiego się nie dzieje, klej trzyma. Może przez te kilka lat (art z 2012r) producenci klejów poszli w tym temacie do przodu?

  8. #8
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Olać kleje w worku i kleić pianką a wszystkie problemy znikają .

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Czyli grafitowy mokry jest gorszy niż suchy biały? Czy ja dobrze zrozumiałem post autora?
    A co to za porównanie w ogóle. Z dupy.

    A poza tym, jak się boisz że 15cm to za mało to daj więcej i po problemie.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał mrpiter Zobacz post


    Czy jest sens wierzyć w deklarowane wartości typu 0,031? Zamierzam budować z silki i żeby osiągnąć U 0,20 musiałbym dać ok 15cm styro 0,031. Czy jednak w świetle powyższego nie byłoby to za mało bo de facto lambda takiego styropianu będzie wyższa od deklarowanej? Może bezpieczniej iść w styropian biały i po prostu dać to grubiej? Nie dość, że powinno wyjść taniej to jeszcze nie ma problemu z nagrzewaniem.

    Chciałbym uprzejmie prosić o opinię forumową starszyznę, zwłaszcza użytkownika fighter, który wydaje się być oblatany w temacie dociepleń jak mało kto.
    Albo dom z innych materiałów. Wspolczynnik U poniżej 0,2 możesz uzyskac budujac np ytong 24cm odmiana 400 + 12 cm styropianu minimum 0,04 - sam mam tak zbudowany dom i jest bardzo ok

    Odpal kalkulator U przegrody i sobie przelicz co z czym i jak ile.
    https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody
    Ostatnio edytowane przez Karasso ; 31-12-2019 o 12:26

  11. #11

    Domyślnie

    Biały 20cm o lambdzie 0,038 i wszystko będzie dobrze. Grafitowi nie wierzę. To i tak tylko laboratoryjne wartości a w codziennym użytkowaniu nie będzie różnicy.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Czym jest grafit - dobrym izolatorem czy przewodnikiem ciepła? W necie czytam, że tym drugim a to niezbyt pasuje do czegoś, co ma ciepło zatrzymywać?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Czym jest grafit - dobrym izolatorem czy przewodnikiem ciepła? W necie czytam, że tym drugim a to niezbyt pasuje do czegoś, co ma ciepło zatrzymywać?
    Izolatorem jest powietrze. Materiały izolacyjne są "tylko" po to, żeby mu uniemożliwić poruszanie się. Grafitu w styropianie jest tyle, co nic.

    Miedź jest miękka, cynk jest miękki - a ich stop twardy. Więc wnioskowanie o właściwościach materiału na podstawie właściwości jego składników prowadzi na manowce.

    GUNB robi badania. Czy dany materiał ma deklarowane właściwości można tam sprawdzić. Jakoś nie ma reguły, że styropian grafitowy nie spełnia, a biały spełnia. Zdarza się i takim, i takim nie dotrzymywać obietnic.

  14. #14

    Domyślnie

    jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał elusia617 Zobacz post
    jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?
    W ogóle nie polecamy ścian jednowarstwowych a tym bardziej z porothermu

  16. #16
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Jedno warstwowa tak ale tylko beton komórkowy H+H 36,5 a najlepiej jeszcze grubszy.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał elusia617 Zobacz post
    jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?
    Jednowarstwowe tylko w świecie idealnym (zero błędów wykonawczych). Inaczej będziesz płakać.
    Do tego spoiny cienkowarstwowe ciepłe i tynki ciepłochronne.
    Dobrze by było spełnić wymogi WT2021 i wtedy zostaje beton komórkowy ściana 48cm.
    Tak jak pisali poprzednicy lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

    A z czego wynika chęć jednowarstowej?

    Tu jest opisany temat.
    https://muratordom.pl/budowa/sciany-...P63b-qA45.html
    Ostatnio edytowane przez giman ; 03-01-2020 o 15:41 Powód: link
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.917

    Domyślnie

    Cytat Napisał elusia617 Zobacz post
    jeżeli chodzi o dom jednorodzinny z jednego muru porotherm jaki polecacie?
    Chodzi o styropian czy o materiał na ściany? Oto jest pytanie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony