dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Zadaszenie tarasu - zacinanie krokwi

    Witam.
    Jestem na etapie budowy zadaszenia tarasu. Słupy i murłaty już zamontowane, teraz czas na krokwie. Czy jeśli ich nie zatnę, ale każdą z krokwi do każdej murłaty przykręcę dwoma wkrętami ciesielskimi 280 plus po dwa kątowniki - cztery wkręty i cztery kątowniki na krokiew - to taka konstrukcja będzie się trzymać?
    Krokwie mają 410 cm - 7x14 - 9 szt. Cały dach będzie miał ok. 8x4. Nachylenia nie mierzyłem, ale będzie max 20 stopni.
    Wiem, że zgodnie ze sztuką ciesielską trzeba zacinać, ale nie wiem jak zaciąć i nie chcę zmarnować towaru. Pytam tylko czy przy takich parametrach i takim sposobie montażu nie rozleci mi się to przy pierwszym podmuchu wiatru.
    Pozdrawiam,
    mj2007

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Można nie zacinać. Natomiast zacięcie jest bardzo prosto wykonać. Kładziesz krokiew na murłatach. Kładziesz listewkę szerokości 2~2,5 cm na murłacie tuż przy krokwi i rysujesz na krokwi nad listewką poziomą linię. Następnie przykładasz tą listewkę do pionowej krawędzi murłaty tuż przy krokwi i rysujesz na krokwi pionową linię przedłużającą bok murłaty. Powstały w ten sposób trójkąt ograniczony dwoma kreskami i dolną krawędzią krokwi należy wyciąć. Gdy wytniesz oba zamki sprawdź tą krokwią na całej długości murłat czy wszędzie dobrze dolega. Jak jest OK to według tej krokwi wytnij wszystkie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Trochę za późno, bo wszystkie krokwie już są zamontowane, ale przynajmniej będę spał spokojnie, bo robiłem właśnie bez zacinania.
    Co do wyrysowania zamka to nie miałem z tym żadnego problemu, obawiałem się jednak wcinania. Mam jedynie ręczne elektronarzędzia i raczej małą wprawę w obróbce drewna więc było ryzyko, że zamki mogłyby mieć minimalnie różne głębokości, a to przełożyłoby się na równość górnej powierzchni krokiew, a następnie na ostateczny wygląd dachu. A robiąc bez zacinania wyszło mi idealnie, wszystkie krokwie równe, spadek jednakowy i wygląda to naprawdę fajnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony