Czytałem prace i wypowiedzi Toma Regana- amerykańskiego filozofa i obrońcy praw zwierząt, profesora na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Są wspaniałe i bardzo się z nimi zgadzam. Zachęcam wszystkich by zaznajomili się z nimi.
Nieopisaną odrazę i pogardę czuję do wszelkich osób czy instytucji lekceważących prawa zwierząt lub nieprzestrzegających ich tak jak należy. Stosunek do zwierząt jest jednym z najlepszych mierników wartości człowieka. Zresztą bardzo dobrze to kryterium sprawdza się w codziennej ocenie ludzi, co wynika z moich obserwacji.

W Europie miejscami gdzie zwierzęta są stosunkowo dobrze traktowane są Niemcy, Holandia, Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania czy Kraje Skandynawskie, jednak nawet i tam należy ich traktowanie poprawić oraz koniecznie zatrzymać międzynarodowy handel zwierzętami.
Co z tego, że np. w Niemczech krowa jest dość dobrze traktowana, skoro w wyniku handlu i sprzedawania z kraju do kraju zostanie sprzedana np. do Krajów Arabskich, gdzie nie przestrzega się żadnych praw zwierząt i strasznie się traktuje zwierzęta.
Polska, podobnie jak inne tego typu zacofane kraje, niestety zawsze należała do krajów gdzie zwierzęta traktowane są źle jak na Europę, ale są miejsca na Ziemi gdzie jest dużo, dużo gorzej.

Nie mogę tego zaakceptować, nie mogę przejść obojętnie i robię co mogę, by nie przyczyniać się do tego złego traktowania zwierząt. Np. od długiego czasu moja dieta jest głównie wegańska, względnie- wegetariańska. Nie tyle dlatego, że np. uważam, że nie wolno jeść mięsa, ale dlatego, że jego produkcja bardzo często odbiega od tego jak powinna wyglądać jeśli chodzi o traktowanie zwierząt, nie mówiąc o przeolbrzymim używaniu chemii.
Traktowanie zwierząt (głównie w rolnictwie), np. w Polsce, bardzo często nie ma nic wspólnego ani z prawem, ani ze sprawiedliwością więc śmieszy mnie nazwa rządzącej partii, która na to pozwala (zresztą poprzednie nie były lepsze). Jeśli ktoś mówi, że kieruje się sprawiedliwością to musi odnosić ją do wszystkich- ludzi oraz zwierząt, inaczej jego "sprawiedliwość" nie ma żadnego znaczenia i nie jest sprawiedliwością. Zresztą to tylko sztuczny podział na ludzi i zwierzęta, człowiek to tylko jeden z gatunków zwierząt.

Zakończę cytatem Toma Regana:

"Filozofia praw zwierząt opowiada się po stronie, a nie przeciwko sprawiedliwości. Nie możemy łamać praw nielicznych, tak by zyskali liczni. Niewolnictwo na to pozwala, praca dzieci na to pozwala, wszystkie niesprawiedliwe instytucje społeczne na to pozwalają, ale nie filozofia praw zwierząt, której najwyższą zasadą jest zasada sprawiedliwości."

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	220px-TomRegan2.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	13,9 KB
ID:	434567