dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Dobór sposobu ogrzewania na podstawie OZC

    Uszanowanie, potrzebują Panśtwa pomocy w wyborze sposobu ogrzewania.
    Jakiś czas temu korzystałem z usługi obliczenia ozc u cenionego na forum użytkowania asolt, które wyglądają następująco:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ozc ss.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	21,5 KB
ID:	434575

    Szybko skrócę, że podłogówka w całym domu. Stoję przed wyborem miedzy pompa ciepła (Panasonic Aquarea All In One), a kotłem gazowym (Buderus Logamax plus GB072 / Valliant ecoTEC plus VC).
    Gaz mam 10m od granicy działki. W domu będzie mieszkać 5 osób w tym dwójka małych dzieci, także zapotrzebowanie na cwu intensywne przez cały rok.

    Żona obawia się, że koszty ogrzewania pompą ciepła zimą (dowali mroź np. -15 przez 2 tygodnie) to nie wypłacimy się za prąd.

    Co dla danego zapotrzebowania będzie najrozsądniejszym wyborem? Kocioł gazowy czy pompa ciepła?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Przy minus 20 gazu też pójdzie... Ja zrezygnowałem z planowanego gazu i zamieniłem kocioł na ekogroszek na pompę ciepła. Gaz ma kilka minusów: kolejny abonament, kwitologia i koszt przyłącza, dewastacja ogrodu/podjazdu. Prąd możesz wyprodukować samemu - kwestia opłacalności, ale technicznie możliwe. Gazu nie wyprodukujesz. Prąd już masz.. Postanowiłem uzależnić się od jednego medium.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    Dom prawie 200m2.
    Dołóż ocieplenia plus gruba wylewka.
    Jeśli zabraknie mocy, włączą się grzałki w pompie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Dom prawie 200m2.
    Dołóż ocieplenia plus gruba wylewka.
    Jeśli zabraknie mocy, włączą się grzałki w pompie.
    OZC obliczone jest dla 12 cm styropianu i 7 cm wylewki.
    Rozumiem, że jak zabraknie mocy to pompa wspomoże się grzałką, natomiast chodzi mi o relację efektywności do kosztów inwestycji i całorocznego ogrzewania + grzania wody. W skrócie najtańsze ogrzewanie dla mojego domu

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szocik25 Zobacz post
    OZC obliczone jest dla 12 cm styropianu i 7 cm wylewki.
    Rozumiem, że jak zabraknie mocy to pompa wspomoże się grzałką, natomiast chodzi mi o relację efektywności do kosztów inwestycji i całorocznego ogrzewania + grzania wody. W skrócie najtańsze ogrzewanie dla mojego domu
    Ja mam 20 cm na elewacji, 20cm na podłodze parteru, 35cm w skosach i na razie 15cm wełny między jętkami. i 125m2 po podłogach parter plus poddasze.
    Masz najtańszego dostawcę prądu w PL.
    Bierz g12w lub g13.
    Aktualnie w g12w prąd jest po niespełna 25gr, w g13 niespełna 28gr.
    Daj sprawność pompy 2,5 do 3.
    Nawet przy g13, będziesz grzał za połowę tego, co gazem.
    Kwestia zwrotu inwestycji.
    To już musisz sam przeliczyć.
    Ocieplenie masz trochę słabe, lepiej byłoby dołożyć trochę na elewacje i dach, bo później już tego nie zrobisz.
    Ja nie mam pompy, na razie nie mam uzasadnienia do wydawania takiej kwoty..
    Na dzisiejsze ceny prądu, to zwrot 20 lat. Odpada.
    U Ciebie to może inaczej wyglądać, bo masz większy dom i 2x większe straty z m2 powierzchni w porównaniu do mnie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #6

    Domyślnie

    Na elewacji też będzie miała 20 cm, co do podłogi to uda mi się wygospodarować dodatkowe dodatkowe 3 cm kosztem sufitu podwieszanego, i zamiast 12 cm styro było by 15 cm i dodatkowo 1 cm wylewki (z 7 cm na 8 cm)..
    Ocieplenie dachu planuje 30 cm wełny lub pianki otwarto-komórkowej.

    Co do kosztów, to musimy brać pod uwagę, że cena prądu od nowego roku pójdzie w górę co wydłuży czas zwrotu inwestycji w PC, i analogicznie można podejrzewać, że wraz z rosnącymi cenami prądu, wzrośnie cena za gazu. Chociaż za chwile kończy Nam się umowa z sąsiadami ze wschodu (2022r) na gaz, i w tym samym roku ma być ukończona inwestycja na przesył gazu z Norwegii, co może się przełożyć na mniejszą cenę gazu niż obecnie.
    Lecz nadal to tylko gdybanie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szocik25 Zobacz post
    Na elewacji też będzie miała 20 cm, co do podłogi to uda mi się wygospodarować dodatkowe dodatkowe 3 cm kosztem sufitu podwieszanego, i zamiast 12 cm styro było by 15 cm i dodatkowo 1 cm wylewki (z 7 cm na 8 cm)..
    Pamiętaj, że tu barierą są nadproża i drzwi zewnętrzne jak już zamontowane.


    Cytat Napisał Szocik25 Zobacz post
    Co do kosztów, to musimy brać pod uwagę, że cena prądu od nowego roku pójdzie w górę co wydłuży czas zwrotu inwestycji w PC, i analogicznie można podejrzewać, że wraz z rosnącymi cenami prądu, wzrośnie cena za gazu.
    Moja wróżka mówi, że w roku wyborów prezydenckich nie wzrosną ceny prądu dla gospodarstw domowych. Jak się tego obawiasz, to możesz podpisać umowę z gwarancją ceny na nawet dłuższy czas. Z gazem chyba nie ma takiej opcji?

    Jak zmieniasz izolację, to przelicz OZC. I potem policz opłacalność różnych opcji - arkusz niby do porównania PC vs prąd ale możesz podstawiać różne opcje.

  8. #8

    Domyślnie

    Napisałem wcześniej o cenach w Tauronie gliwickim. Ten sam, gdzie ja jestem.
    Możesz podpisać na 3 lata obecnie.
    Ceny podałem.
    Przy tak dużym domu, pc jest na razie najlepszym wyborem.
    Podpiszesz teraz, w maju ponownie możesz podpisać, jeśli ceny będą nadal korzystne.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-09-2019 o 21:28
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szocik25 Zobacz post
    Na elewacji też będzie miała 20 cm, co do podłogi to uda mi się wygospodarować dodatkowe dodatkowe 3 cm kosztem sufitu podwieszanego, i zamiast 12 cm styro było by 15 cm i dodatkowo 1 cm wylewki (z 7 cm na 8 cm)..
    Ocieplenie dachu planuje 30 cm wełny lub pianki otwarto-komórkowej.

    Co do kosztów, to musimy brać pod uwagę, że cena prądu od nowego roku pójdzie w górę co wydłuży czas zwrotu inwestycji w PC, i analogicznie można podejrzewać, że wraz z rosnącymi cenami prądu, wzrośnie cena za gazu. Chociaż za chwile kończy Nam się umowa z sąsiadami ze wschodu (2022r) na gaz, i w tym samym roku ma być ukończona inwestycja na przesył gazu z Norwegii, co może się przełożyć na mniejszą cenę gazu niż obecnie.
    Lecz nadal to tylko gdybanie.
    Te 15cm styro w podłodze możesz zamienić na płytę PIR, co da ekwiwalent 21-22 cm styro.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Napisałem wcześniej o cenach w Tauronie gliwickim. Ten sam, gdzie ja jestem.
    Możesz podpisać na 3 lata obecnie.
    Ceny podałem.
    Przy tak dużym domu, pc jest na razie najlepszym wyborem.
    Podpiszesz teraz, w maju ponownie możesz podpisać, jeśli ceny będą nadal korzystne.
    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonej gruntowej pompy ciepła to zdecydowanie polecam sprawdzić ofertę pomp ciepła marki Junkers - Bosch z rodziny Bosch Compress. Nasze pompy ciepła, cechują się solidnym wykonaniem oraz posiadają wysokiej klasy sprężarkę i wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Marka Junkers-Bosch oferuje gwarancje na swoje pompy ciepła do 5 lat.
    W sprawie doboru odpowiedniej pompy ciepłą zachęcam Pana do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Kontakt do nich można znaleźć w wygodnej wyszukiwarce, dostępnej na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Więcej informacji o naszych pompach ciepła z rodziny Bosch Compress, znajduje się na stronie: http://www.junkers.pl/produkty
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers - Bosch

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony