dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Izolacja pionowa fundamentów styropianem XPS i dysperbit

    Witam.

    Bardzo proszę o udzielenie porady/pomocy.
    Firma która budowała u mnie stan surowy poleciła abym zamiast ocieplenia fundamentu tradycyjnym styropianem (siatka i klej) zastosować styropian XPS.

    Mówili że jest to nowoczesne rozwiązanie które nie wymaga już kładzenia dodatkowej siatki i kleju. W związku z tym ,że po ociepleniu pionowym fundamentów na łączeniach powstały szczeliny ("klawiszowanie") wykonawca dla lepszej izolacji w kilku miejscach nabił kołki i dodatkowo zasmarował całą powierzchnię styropianu XPS dysperbitem (jakoś się trzymało).

    Po miesiącu, w celu wykończenia wizualnego fundamentów zleciłem wykonanie na fundamentach tynku mozaikowego Fast (takie wykończenie fundamentów widnieje na wielu budynkach w okolicy) .

    Przyjechał Pan z firmy ,który (przed położeniem mozaiki) po całości styropianu zasmarował gruntem i naniósł siatkę z zklejem.
    Niestety (całe szczęście że jeszcze przed nałożeniem tynku mozaikowego) po tygodniu zauważyliśmy że w wielu miejscach siatka z klejem i dysperbitem odeszła od styropianu.
    Oderwałem siatkę od styropianu.
    Aktualnie powierzchnia styropianu składa się z gumowych placków dysperbitu które jeszcze nie odeszły oraz lekko klejącej powłoki. Próbowałem zerwać placki dysperbitu ale się nie dało/powodowało tworzeniem dziur w styropianie. Boje się że jeśli jeszcze raz zagruntuje traka powłokę i nałożę siatkę z klejem to znowu mi będzie odchodzić w kilku miejscach.



    Czy moglibyście Państwo doradzić jakieś rozwiązanie?
    Może jakiś dobry grunt który by jednak dobrze scalił siatkę z taka powierzchnią?
    Bardzo proszę o pomoc.

    Pozdrawiam
    Ojciec

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Pisząc "fundament" masz na myśli część ściany fundamentowej (cokół) wystającej ponad planowanym poziomem terenu czy tą część poniżej planowanego poziomu terenu?

    Moja wizja:

    W gruncie fundament powinien być ocieplony XPS. W tym miejscu kołkowanie XPS jest nieporozumieniem. XPS ma być bowiem przyklejony do hydroizolacji tylko punktowo, w miarę słabo, by przy ruchach gruntu styropian nie ciągną i zrywał za sobą całej hydroizolacji.

    W gruncie nie daje się kleju i siatki, bo klej podciąga kapilarnie.

    Ponad gruntem (na cokole) wystarczy dużo tańszy EPS. Tu EPS klejony całopowierzchniowo. Pod tynk mozaikowy nie ma potrzeby kołkowania.

    Hydroizolacja powinna być bezpośrednio na całej ścianie fundamentowej, pod ociepleniem. Hydroizolacja na styropianie to nieporozumienie, czego dowód właśnie w tym temacie. Pomijam, że dysperbit sam w sobie jest kiepski jako hydroizolacja.

    Co robić, pozostaje chyba tylko oczyścić powierzchnię syropianu. Najlepiej byłoby zerwać to wszystko i wykonać poprawnie na nowym materiale a kosztami obciążyć wykonawców, którzy popełnili błędy (choć pewnie to nierealne).
    Może pokaż foto obecnego stanu, coś ktoś może podpowie?
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3

    Domyślnie XPS dysperbit

    Witam.
    Dzięki za informację.
    Poniżej kilka fotek stanu obecnego.
    Cały czas się zastanawiam nad nabiciem na to warstwy cienkiego styropianu.
    Nie wiem tylko czy jest dostępny taki 2-3 centymetrowy twardy styropian do izolacji pionowej.
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto1_1.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	435222   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	foto2_2.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	435223  
    Ojciec

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    XPS ma być bowiem przyklejony do hydroizolacji tylko punktowo, w miarę słabo, by przy ruchach gruntu styropian nie ciągną i zrywał za sobą całej hydroizolacji.
    Zgadza się. Ale czym? Na pewno można masą bitumiczną hydroizolacyjną, ale ta jest dość droga.
    Jakie jest inne dobre rozwiązanie? Dowolna pianka pistoletowa PU?
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 28-09-2019 o 08:13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony