dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 14
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 266
  1. #241

    Domyślnie

    Dom ocieplony tynk będziemy robić zapewne gdy dookoła zostanie zagospodarowana część działki.
    Dokończenie orynnowania także później, w pierwszej kolejności trzeba będzie zamontować osadniki (ponoć Galeco ma mieć w swojej ofercie na kwadratowe rynny). Zrobić zbiornik na deszczówkę i całość spiąć rurami kanalizacyjnymi aby zbierać deszczówkę

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom.jpg
Wyświetleń:	307
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	449740

    Tak zostały zamontowane aluminiowe profile do żaluzji zewnętrznych

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	glify.jpg
Wyświetleń:	215
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	449741

  2. #242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Jakie prace wykonałeś sam przy fotowoltaice? Nie zastanawiałem się w sumie co dokładnie można by wykonać samemu nie mając uprawnień elektrycznych, a żeby też firma nie mówiła, że ona nie da gwarancji bo to ja coś tam wykonałem a nie oni.

  3. #243

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Jakie prace wykonałeś sam przy fotowoltaice? Nie zastanawiałem się w sumie co dokładnie można by wykonać samemu nie mając uprawnień elektrycznych, a żeby też firma nie mówiła, że ona nie da gwarancji bo to ja coś tam wykonałem a nie oni.
    Przerzucenie przewodów w peszlach do paneli. Złożenie całej rozdzielnicy i montaż falownika. Firmie został montaż stelażu do blachy i montaż paneli na stelażu. Osobiście posiadam uprawnienia z racji wykonywanej pracy

  4. #244
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Ah rozumiem, zatem wszystko jasne

  5. #245

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkowz Zobacz post
    Ah rozumiem, zatem wszystko jasne
    Na wielu rzeczach można "zaoszczędzić" poprzez swoją pracę. Elektryka, instalacja rekuperacji, montaż kuchni czy instalacji fotowoltaicznej. To są realnie zaoszczędzone pieniądze (o ile człowiek ma czas). Stan deweloperski, z wszystkimi podłogami, łazienkami, kompletnymi instalacjami elektrycznymi , drzwiami wewnętrznymi i roletami zakończyliśmy na 380k PLN, co uważam za wynik bardzo dobry. Nie oszczędzaliśmy na dobrych jakościowo materiałach, staraliśmy się wyszukiwać sami materiały, gdzie bardzo często ściągany był materiał z innego województwa, bo po prostu było taniej. Tak było z wiązarami, które firma z Pułtuska wiozła prawie 180km, czy rynny z Galeco które taniej było kupić w Radomiu aniżeli sprowadzać z pobliskiego składu budowlanego.

    Dom tak się prezentuje:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom z żaluzjami.jpg
Wyświetleń:	267
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	449867

    Kuchnia, którą sami zaprojektowaliśmy i złożyliśmy:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia gotowa.jpg
Wyświetleń:	491
Rozmiar:	63,9 KB
ID:	449868

    Na samej kuchni zaoszczędziliśmy względem firm, które były na wycenie około 15k PLN

  6. #246

    Domyślnie

    3 miesiące za nami
    Kilka dni temu wymienili licznik i możemy "produkować" energię elektryczną
    Narazie "bieda" bo tylko w 3 dni 7,1kWh

    Przez te 3 miesiące nie ruszałem nic w układzie podłogówki, wszystko pootwierane maksymalnie, bez żadnego sterowania. Pompa pracuje z krzywą temperaturową i na tą chwilę po jednej/dwóch korektach nic nie zmieniam i jest ok - 24stopnie w domu. Pompa pracuje bez kagańca - mamy jedną taryfę.
    Za cały listopad - za grzanie CWU i CO wyszło około 140kWh - samo CO - 100kWh a CWU - 40kWh. Łącznie wychodzi około 84PLN

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	energia.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	450723

    Co tu dużo pisać? Ta kwota to 4 worki ekogroszku, który w poprzednim domu starczyłby nam na góra 5 dni a tu w tej cenie mamy cały miesiąc ciepło oraz ciepłą wodę Nawet gdybyśmy nie montowali fotowoltaiki takie rachunki są spokojnie do przyjęcia Liczę że grudzień/styczeń i luty wyjdzie koło 250-300kWh za każdy miesiąc

    Po sypnięciu śniegiem znaleźliśmy na dachu małe mostki termiczne pochodzące najprawdopodobniej od deski czołowej, której docieplenie w wolnej chwili sprawdzę wchodząc na poddasze przez otwór rewizyjny zostawiony w pomieszczeniu gospodarczym

  7. #247

    Domyślnie

    W sumie zbliża się 4 miesiąc jak zamieszkaliśmy

    Brakuje weny na dokończenie listew przypodłogowych - nawet się za nie nie wziąłem przyznam się

    Wleciał w końcu blat kuchenny zlew oraz zabudowa zmywarki Do ukończenia kuchni brakuje jeszcze cokołów

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia.jpg
Wyświetleń:	365
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	451353

    Podłogówka nadal lata bez żadnego sterowania i ma się dobrze, podregulowałem tylko rotametry, aby wyrównać w pokojach temperatury. Na tą chwilę żadnych siłowników, żadnej logiki sterowania. Pompa pracuje na krzywej kompensacyjnej -15 - 35stopni, 15 - 24 stopnie. Niestety zauważyłem jednak, że wykresy zużycia, które pokazuje pompa są mocno zaniżone. W tym momencie wyniki są zaniżone o około 20-30% w stosunku do podlicznika. Sama pompa obiegowa bierze około 45W a rekuperator przy pracy 20% około 18W.

    Do dokończenia zostaje jeszcze szafa w wiatrołapie, meble w łazience oraz lampy na sufitach

    Na korytarzyku zamontowałem lampy tubowe

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lampy.jpg
Wyświetleń:	353
Rozmiar:	31,9 KB
ID:	451354

    W sumie niepotrzebnie montowałem 6 sztuk, 3 sztuki by w zupełności wystarczyły

  8. #248

    Domyślnie

    Cześć,

    na wstępie gratuluje przyjemnego projektu i efektów

    Jak wyglądają wyniki dotyczące ogrzewania za miesiąc grudzień, robiłeś już jakieś podsumowanie?

    Pozdrawiam

  9. #249

    Domyślnie

    Cytat Napisał TheHobbit Zobacz post
    Cześć,

    na wstępie gratuluje przyjemnego projektu i efektów

    Jak wyglądają wyniki dotyczące ogrzewania za miesiąc grudzień, robiłeś już jakieś podsumowanie?

    Pozdrawiam
    Witam

    Podsumowania robię

    Niestety to co pokazuje panasonic aquarea jednofazowy w swojej historii zużycia nijak ma się do rzeczywistości. Spisuje teraz wszystko z podlicznika. Podlicznik 3 fazowy - jedna faza do grzałki pompy ciepła, druga faza do pompy ciepła i trzecia faza na rekuperator.
    Grudzień zakończyłem z wynikiem 467kWh wliczając w to pracę pompki obiegowej podłogówki (45W poboru) oraz rekuperator (około 20W poboru). Dom w północnej części lubelskiego ze średnią temperaturą 1 stopień.

  10. #250

    Domyślnie

    Projektuję dom z podobnym korytarzem. Jaką szerokość ma korytarz i jak sprawdza się to w praktyce? (czy wystarcza tej szerokości?)
    pozdrawiam

  11. #251

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Projektuję dom z podobnym korytarzem. Jaką szerokość ma korytarz i jak sprawdza się to w praktyce? (czy wystarcza tej szerokości?)
    pozdrawiam
    Gdybym miał robić drugi raz z pewnością zmniejszyłbym go do szerokości 120cm (łatwiej o zabudowę z KG, lub doborze płytek). Niepotrzebne jest też 5 lamp wystarczą 3 na 6 metrowy korytarz przynajmniej u nas

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał DITMAG Zobacz post
    Gdybym miał robić drugi raz z pewnością zmniejszyłbym go do szerokości 120cm (łatwiej o zabudowę z KG, lub doborze płytek). Niepotrzebne jest też 5 lamp wystarczą 3 na 6 metrowy korytarz przynajmniej u nas
    Dzięki.
    Już widziałem kilka takich uwag że 120 cm bo lepiej do płyt gipsowych i płytek ceramicznych, ale to kłopot dla majstra nie dla mnie. Wiesz - majster będzie kład ten sufit może przez tydzień - popsioczy pod nosem i najwyżej będzie siedział dzień dłużej. Podobnie glazurnik. A ja tam będę mieszkał następne 30 lat. Ma być mi dobrze i wygodnie - nie wykonawcom. Myślałem o 130 - 140cm. W tej chwili mam w domu korytarz 150 cm szeroki.
    Też planuję duże przeszklenie na końcu korytarza więc ze światłem nie powinno być problemu, a co do wyboru oświetlenia to jeszcze tak daleko nie wybiegam z planami.
    pozdrawiam

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Dzięki.
    Już widziałem kilka takich uwag że 120 cm bo lepiej do płyt gipsowych i płytek ceramicznych, ale to kłopot dla majstra nie dla mnie. Wiesz - majster będzie kład ten sufit może przez tydzień - popsioczy pod nosem i najwyżej będzie siedział dzień dłużej. Podobnie glazurnik. A ja tam będę mieszkał następne 30 lat. Ma być mi dobrze i wygodnie - nie wykonawcom. Myślałem o 130 - 140cm. W tej chwili mam w domu korytarz 150 cm szeroki.
    Też planuję duże przeszklenie na końcu korytarza więc ze światłem nie powinno być problemu, a co do wyboru oświetlenia to jeszcze tak daleko nie wybiegam z planami.
    pozdrawiam
    Co kto woli Można wybudować się za milion i za 100 tysięcy
    nam taka szerokość pasuje, z ledwością bo z ledwością zmieściliśmy się (122cm) aby ładnie symetrycznie wyglądały te płytki na tym korytarzu, bo o wygląd także chodzi Na przestrzeni 5 miesięcy jak mieszkamy nic pod tym względem byśmy nie zmienili

  14. #254

    Domyślnie

    Troszkę pomieszkaliśmy w zimę a trzeba przyznać, że zima w tym roku była
    Średnia temperatura w styczniu - 2 stopnie a w lutym -3, marzec natomiast 3 stopnie.
    Jak wypadło zużycie w domu?
    Wyliczenia biorę z podlicznika trójfazowego zamontowanego w rozdzielnicy. Jedna faza podłączona pod grzałkę pompy ciepła, druga pod pompę a trzecia pod rekuperator. Dodatkowo pod pompę ciepła jest podpięta, ze względu na posiadany bufor, dodatkowa pompa obiegowa.
    W domu utrzymujemy 24 stopnie a wszystkie wyliczenia co do OZC opiewały dla 20 stopni. Dlaczego 24? bo tak lubimy
    Styczeń podlicznik pokazał - 581kWh, luty - 527kWh a marzec - 354kWh co dało z tych 3 miesięcy wynik 1462kWh. Aplikacja pompy ciepła pokazała natomiast łącznie 820kWh co nijak ma się do rzeczywistego zużycia. Dlaczego tak jest? Z tego co dowiedziałem z for aplikacja zaniża około 30% w stosunku do rzeczywistego zużycia. W moim przypadku trzeba doliczyć jeszcze pracę rekuperatora oraz pompy obiegowej ale i tak pewnie niestety aplikacja nie pokazuje dokładnie tego co faktycznie pobiera pompa ciepła.
    Podsumowując 1462kWh po średnio 0.7zł/kWh daje 1023zł za styczniowe, lutowe i marcowe ogrzewanie CO, CWU oraz wentylację co moim zdaniem daje dobry wynik
    W międzyczasie mieliśmy serwis do centrali rekuperacji - Thessla Green Airpack 400h - wyskakiwał co jakiś czas błąd E138. Wymieniona płytka w centrali i śmiga bezproblemowo.
    W największe mrozy tej zimy udało się sprawdzić dom pod względem mostków termicznych

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210118_191242 (1).jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	75,5 KB
ID:	454577

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210118_190632.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	454578

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210118_190632.jpg
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	87,8 KB
ID:	454579

    Największe mostki przy drzwiach zewnętrznych w miejscach uszczelek, ale to pewnie przez niedoregulowane drzwi.
    Na izolacji ścian nie ma śladu po kołkowaniu - wg mnie to zasługa kołków fischera ecotwist

    Co do ogrzewania całość pracuje na krzywej temperaturowej -15/32 oraz 15/25 nie montowałem żadnych siłowników (pomimo przygotowanej instalacji) i tak pewnie zostanie

  15. #255

    Domyślnie

    Bardzo fajny dziennik, przydatny! Zwłaszcza, że zakupiliśmy ten sam projekt i wkrótce ruszamy z budową, więc pewnie nie raz będę tu zaglądać

    Jak oceniacie funkcjonalność domu po tych kilku miesiącach? Coś byście zmienili?


    Pozdrawiam!

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał ambro123 Zobacz post
    Bardzo fajny dziennik, przydatny! Zwłaszcza, że zakupiliśmy ten sam projekt i wkrótce ruszamy z budową, więc pewnie nie raz będę tu zaglądać

    Jak oceniacie funkcjonalność domu po tych kilku miesiącach? Coś byście zmienili?


    Pozdrawiam!
    W sumie okno kuchenne byśmy zrobili niżej
    Pompę ciepła umieściłbym na ścianie zewnętrznej jeszcze, przy pracy jak nie mamy jeszcze zabudowanej szafy to słychać w nocy delikatnie - kwestia przyzwyczajenia
    Rozpoczynamy "zabawę" z budynkiem gospodarczym wolnostojącym, więc pewnie będę aktualizował dziennik budynek oczywiście w stylu stodoły

  17. #257

    Domyślnie

    W sumie rok czasu nic nie pisałem w dzienniku

    Od ostatniego wpisu zaszło kilka zmian w domu:
    - zamontowaliśmy klimatyzator w salonie HISENSE - przy 2-3 tygodniowych upałach, nawet gdy rekuperator pracował w opcji bypass niestety temperatura wzrastała do 27 stopni. Był pomysł, aby używać pompy ciepła z dodatkowym wymiennikiem montowanym w systemie wentylacji, ale po głosach za i przeciw zdecydowaliśmy się na klimatyzator. W przypadku okresów jesiennych 2 razy załączaliśmy go do nagrzania
    - ruszyliśmy z budową budynku gospodarczego (około 70m2), z miejscem garażowym (około 45m2) i kawałkiem warsztaciku (około 25m2). Na tą chwilę ławy z fundamentami + wyprowadzenie bloczkami fundamentowymi. W sumie czekamy na wiosnę i lecimy z murami i wg planu aby w tym roku nakryć i może zamknąć
    - zrobiliśmy wylewkę tarasową od południowej strony, łącznie z 32m2 tarasu. Docelowo celujemy w deskę kompozytową, ale zobaczymy jak będzie z finansami
    - dokończyliśmy łazienkę weszły szafki, umywalka nablatowa oraz panorama mchu

    Co pewnie wielu interesuje to koszty użytowania takiego domu?
    W 2021 pobraliśmy z sieci 4112kWh gdzie 1383kWh mieliśmy autokonsumpcji z PV. Łącznie potrzebowaliśmy więc 5495kWh na energię bytową (pralka, lodówka, szuszarka, oświetlenie) plus ogrzewanie i wentylację (co,CWU i rekuperacja)
    Na ogrzewanie domu (utrzymujemy około 24stopni), podgrzewanie CWU oraz pracę rekuperatora zużyliśmy 3129kWh.
    Łącznie za prąd za pierwsze pół roku zapłaciliśmy 886zł (instalacja PV 3,3kWp) a za drugie półrocze 512zł (zwiększona instalacja o 3 panele = 4.4kWp).
    Produkcja PV instalacji za 2021 wyniosł 4497kWh, co w przypadku faktu, że do połowy czerwca była to instalacja 3.3kWp a od lipca 4.4 to uważam za dobry wynik
    Oczywiście wszystkie wyniki są z podlicznika energi (co/CWU i reku), ręcznie co 10 dni odczytuje te wyniki i wpsuje do excella


    Z mniej przyjemnych rzeczy przeżyliśmy już zalanie ponad połowy domu :/
    Niestety pękła złączka węża i dużą część domu nam zalało, do wymiany wszystkie ościeżnice i listwy przypodłogowe i panele w jednym z pokoi. Niebawem będę montował system automatycznego zamykania dopływu wody w razie wykrycia przez czujniki rozlania wody w pomieszczeniach "mokrych"
    Ostatnio edytowane przez DITMAG ; 11-02-2022 o 09:40

  18. #258

    Domyślnie

    Czy drugi raz zamontowałbyś rekuperację pomiędzy OSB, a GK?
    Też mam podobne rozwiązanie, aczkolwiek zastanawiam się czy nie obniżyć OSB jeszcze bardziej, a tuż nad OSB upchnąć rekuperację w warstwie granulatu wełny.

  19. #259

    Domyślnie

    Cytat Napisał kazik25 Zobacz post
    Czy drugi raz zamontowałbyś rekuperację pomiędzy OSB, a GK?
    Też mam podobne rozwiązanie, aczkolwiek zastanawiam się czy nie obniżyć OSB jeszcze bardziej, a tuż nad OSB upchnąć rekuperację w warstwie granulatu wełny.
    Zdecydowanie tak. Teraz zapewne dałbym kratownicę, aby wykonali podczas robienia więźby
    Moim zdaniem nie masz strat na wychłodzeniu się rur, które dasz w granulacie

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał DITMAG Zobacz post
    Zdecydowanie tak. Teraz zapewne dałbym kratownicę, aby wykonali podczas robienia więźby
    Moim zdaniem nie masz strat na wychłodzeniu się rur, które dasz w granulacie
    Dzięki. Zastanawiała mnie kwestia hałasu czy nawet rezonansu

Strona 13 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony